“Agritech Israel 2018”, ja cilat janë startup-et më premtuese në bujqësi në botë


“Agritech Israel 2018” është një nga panairet më të rëndësishme të teknologjisë bujqësore në botë që zhvillohet në Tel Aviv, Izrael.

Ushqimi dhe bujqësia ishin shtyllat e këtij edicioni të 20-të të panairit ndërkombëtar të teknologjisë bujqësore, ku morën pjesë gjatë tri ditëve mbi 50 delegacione qeveritare dhe 80 delegacione komerciale, përfshirë edhe Shqipërinë.

Shumë morën pjesë në dy momentet kryesore të Panairit: AgriVest, samiti që vuri në dukje startup-et e rinj dhe më premtues teknologjisë në Izrael dhe FoodTechIL, i cili bëri paraqitjen e startapeve avangardë në sektorët e bujqësisë, ushqimit dhe pijeve.

Sipas të dhënave të publikuara së fundmi nga Start-Up Nation Central, objektivi i të cilit është të lehtësojë partneritetit organizatë të madhe izraelite jofitimprurëse që çojnë në zgjidhje të reja për problemet e vështira, Izraeli është shtëpia për rreth 750 startup-ve dhe kompanitë në sektorin e teknologjive ushqimore dhe teknologjisë bujqësore.

Izraeli, “Kombi i Startap-ve”, është i famshëm për revolucionimin e metodave të ujitjes dhe kultivimin e serrave në kushte të pafavorshme atmosferike. Vendi gjithashtu ka shkallën më të lartë të ripërdorimit të ujërave të zeza në botë dhe teknologjive më të avancuara bujqësore për ngrohjen e ujit dhe prodhimin e energjisë elektrike.

Lexoni: Bujqësia, ende rritet me hapat e breshkës

Në këtë atmosferë të inovacionit dhe teknologjisë, siç është botuar nga NoCamels, BusinessMag sjell një listë të 12 startap-ve izraelitë në sektorët e ushqimit dhe agroteknologjisë me propozimet për vitin 2018:

Evogene, një kompani bioteknologjike që synon të përmirësojë performancën e kulturave. Së bashku me Marrone Bio Innovations, ai po kryen një projekt të kontrollit të insekteve. Kompanitë përdorin gjenomikën vegjetale dhe bioteknologjinë për të krijuar bimë rezistente ndaj dëmtuesve.

ADAMA Agricultural Solutions, një kompani udhëheqëse për mbrojtjen e kulturës, ka zhvilluar një përzierje inovative fungicidale, CRONNOS TOV, për të luftuar ndryshkjen e sojeve.

CropX, një kompani e analizës bujqësore që rrit prodhimin e të korrave duke kursyer ujë dhe energji. Inovative është platforma e saj, një kombinim i programeve dhe analizave bujqësore, e cila mat lagështinë e tokës, temperaturën dhe përçueshmërinë elektrike dhe për të dërguar të dhëna të tilla në “cloud”, të cilat mund të arrihen nga çdo pajisje të lëvizshme ose fikse.

Aleph Farms është një kompani ushqimore që po zhvillon një mënyrë të re për të rritur mishin e pastër. Procedura përfshin marrjen e një mostre të qelizave të kafshëve nga një lopë e vërtetë dhe riprodhimin e tyre jashtë kafshës.

Yofix Probiotics yogurts, një kompani që zhvillon dhe prodhon ushqim fermentues të bazuar në prebiotikë dhe probiotikë, pa soje dhe vegan.

Rootility, një startup që krijon metoda inovative të riprodhimit të bimëve për rritjen dhe performancën e përgjithshme agronomike, duke ruajtur cilësinë e bimëve. Teknikat e riprodhimit, pa OMGJ, përdoren për të ruajtur bimë të shëndetshme pavarësisht nga ndryshimet mjedisore, siç janë nxehtësia, të ftohtit ose sëmundjet që transmetohen nga toka.

Hargol FoodTech, startup-i izraelit prodhon një pluhur proteinash që rrjedh nga karkalecat. Kompania pretendon se produktet e saj janë shumë ushqyese.

DouxMatok, lider në furnizimin me synime të përbërësve aromatizues, siç është sheqeri dhe kripërat, të cilat lejojnë një konsum më të shëndetshëm të ushqimit pa kompromentuar shijen.

Taranis, një platformë bujqësore që përdor imazhe ajrore, sensorë në terren, imazhe satelitore, parashikime të motit dhe të dhëna nga eksplorimi në terren për të parashikuar dhe parandaluar sëmundjet kulture.

Skyx, e cila ka zhvilluar drone autonome që përdoren për të ujitur bimë. Robotët janë të dizenjuar për të krijuar një rrugë që anashkalon pemët dhe telat elektrikë.

Roots Sustainable Agricultural Technologies, e cila është në zhvillim dhe komercializimi teknologjive të avancuara në fushën e bujqësisë, duke përfshirë sistemet që optimizojnë temperaturën në zonën e rrënjëve bimore dhe një sistem për ujitjen e kulturave nga kondensimi e lagështia e ajër/tokë.

Seakura, e cila prodhon alga organike përmes teknologjisë inovative të akuakulturës. Alga rritet në rezervuarë të kontrolluar duke përdorur ujë të pastër të detit Mesdhe. Produktet e bazuara në algat Seakura mund të gjenden në supermarkete në të gjithë botën.

burimi: Izraelisot

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale