“Agritech Israel 2018”, ja cilat janë startup-et më premtuese në bujqësi në botë - Business Magazine Albania

“Agritech Israel 2018”, ja cilat janë startup-et më premtuese në bujqësi në botë


“Agritech Israel 2018” është një nga panairet më të rëndësishme të teknologjisë bujqësore në botë që zhvillohet në Tel Aviv, Izrael.

Ushqimi dhe bujqësia ishin shtyllat e këtij edicioni të 20-të të panairit ndërkombëtar të teknologjisë bujqësore, ku morën pjesë gjatë tri ditëve mbi 50 delegacione qeveritare dhe 80 delegacione komerciale, përfshirë edhe Shqipërinë.

Shumë morën pjesë në dy momentet kryesore të Panairit: AgriVest, samiti që vuri në dukje startup-et e rinj dhe më premtues teknologjisë në Izrael dhe FoodTechIL, i cili bëri paraqitjen e startapeve avangardë në sektorët e bujqësisë, ushqimit dhe pijeve.

Sipas të dhënave të publikuara së fundmi nga Start-Up Nation Central, objektivi i të cilit është të lehtësojë partneritetit organizatë të madhe izraelite jofitimprurëse që çojnë në zgjidhje të reja për problemet e vështira, Izraeli është shtëpia për rreth 750 startup-ve dhe kompanitë në sektorin e teknologjive ushqimore dhe teknologjisë bujqësore.

Izraeli, “Kombi i Startap-ve”, është i famshëm për revolucionimin e metodave të ujitjes dhe kultivimin e serrave në kushte të pafavorshme atmosferike. Vendi gjithashtu ka shkallën më të lartë të ripërdorimit të ujërave të zeza në botë dhe teknologjive më të avancuara bujqësore për ngrohjen e ujit dhe prodhimin e energjisë elektrike.

Lexoni: Bujqësia, ende rritet me hapat e breshkës

Në këtë atmosferë të inovacionit dhe teknologjisë, siç është botuar nga NoCamels, BusinessMag sjell një listë të 12 startap-ve izraelitë në sektorët e ushqimit dhe agroteknologjisë me propozimet për vitin 2018:

Evogene, një kompani bioteknologjike që synon të përmirësojë performancën e kulturave. Së bashku me Marrone Bio Innovations, ai po kryen një projekt të kontrollit të insekteve. Kompanitë përdorin gjenomikën vegjetale dhe bioteknologjinë për të krijuar bimë rezistente ndaj dëmtuesve.

ADAMA Agricultural Solutions, një kompani udhëheqëse për mbrojtjen e kulturës, ka zhvilluar një përzierje inovative fungicidale, CRONNOS TOV, për të luftuar ndryshkjen e sojeve.

CropX, një kompani e analizës bujqësore që rrit prodhimin e të korrave duke kursyer ujë dhe energji. Inovative është platforma e saj, një kombinim i programeve dhe analizave bujqësore, e cila mat lagështinë e tokës, temperaturën dhe përçueshmërinë elektrike dhe për të dërguar të dhëna të tilla në “cloud”, të cilat mund të arrihen nga çdo pajisje të lëvizshme ose fikse.

Aleph Farms është një kompani ushqimore që po zhvillon një mënyrë të re për të rritur mishin e pastër. Procedura përfshin marrjen e një mostre të qelizave të kafshëve nga një lopë e vërtetë dhe riprodhimin e tyre jashtë kafshës.

Yofix Probiotics yogurts, një kompani që zhvillon dhe prodhon ushqim fermentues të bazuar në prebiotikë dhe probiotikë, pa soje dhe vegan.

Rootility, një startup që krijon metoda inovative të riprodhimit të bimëve për rritjen dhe performancën e përgjithshme agronomike, duke ruajtur cilësinë e bimëve. Teknikat e riprodhimit, pa OMGJ, përdoren për të ruajtur bimë të shëndetshme pavarësisht nga ndryshimet mjedisore, siç janë nxehtësia, të ftohtit ose sëmundjet që transmetohen nga toka.

Hargol FoodTech, startup-i izraelit prodhon një pluhur proteinash që rrjedh nga karkalecat. Kompania pretendon se produktet e saj janë shumë ushqyese.

DouxMatok, lider në furnizimin me synime të përbërësve aromatizues, siç është sheqeri dhe kripërat, të cilat lejojnë një konsum më të shëndetshëm të ushqimit pa kompromentuar shijen.

Taranis, një platformë bujqësore që përdor imazhe ajrore, sensorë në terren, imazhe satelitore, parashikime të motit dhe të dhëna nga eksplorimi në terren për të parashikuar dhe parandaluar sëmundjet kulture.

Skyx, e cila ka zhvilluar drone autonome që përdoren për të ujitur bimë. Robotët janë të dizenjuar për të krijuar një rrugë që anashkalon pemët dhe telat elektrikë.

Roots Sustainable Agricultural Technologies, e cila është në zhvillim dhe komercializimi teknologjive të avancuara në fushën e bujqësisë, duke përfshirë sistemet që optimizojnë temperaturën në zonën e rrënjëve bimore dhe një sistem për ujitjen e kulturave nga kondensimi e lagështia e ajër/tokë.

Seakura, e cila prodhon alga organike përmes teknologjisë inovative të akuakulturës. Alga rritet në rezervuarë të kontrolluar duke përdorur ujë të pastër të detit Mesdhe. Produktet e bazuara në algat Seakura mund të gjenden në supermarkete në të gjithë botën.

burimi: Izraelisot

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0