Bujqësia, ende rritet me hapat e breshkës


Një nga shtyllat bazë të ekonomisë, Bujqësia dhe Blegtoria, po rritet me ritme shumë të ulëta. Nëse ekonomia e vendit, sipas shifrave zyrtare është rritur gati 4% vitin e kaluar, sektori i bujqësisë u rrit 2%, ndërsa blegtoria edhe më pak.

Sipas të dhënave zyrtare të INSTAT, prodhimi i perimeve u rrit 2%, duke arritur në 1.15 milionë tonë perime. Në këtë fushë, Fieri kryeson me prodhime duke siguruar gati 40% të totalit të prodhimit.

Agrumet, ullinjtë dhe patatet shënuan një nivel më të lartë rritje krahasuar me një vit më parë, ndërsa  perimet e njoma shënuan një rënie të lehtë.

Blektoria është tkurrur në tërësi vitin e kaluar, duke paralajmëruar një prodhim më të ulët të qumështit e më pak mish vendas. Sipas INSTAT, në 2017 numri i gjedhit, ra me 3.4%. Numri i të imtave me rreth 0.5%.

Vitin e kaluar, sektori u dëmtua si nga thatësira e tejzgjatur e verës, edhe nga përmbytjet në dy skajet e vitit janar-shkurt dhe dhjetor.

Bujqësia në tërësi vijon të sigurojë  gati një të pestën e Prodhimit të Brendshëm Bruto, por, investimet e pamjaftueshme, e bëjnë një sektor pa rendiment të lartë, e rrjedhimisht, larg të qenit “motor i ekonomisë”.

 

 

 

 

 

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale