Academy of Young Economists – Akademia e Ekonomistëve të Rinj


Student Economic Forum me mbështetjen e Albanian Economic Forum dhe në bashkëpunim me Albanian Young Leaders Forum kanë kënaqësinë t’ju ftojnë të bëheni pjesë e ”Academy of Young Economists – Akademisë së Ekonomistëve të Rinj” e cila do të startojë më 14 prill 2018 dhe do të vazhdojë edhe për 4 javë të tjera. 

Academy of Young Economists ka si qëllim t’i njohë studentët dhe të rinjtë me dijet dhe praktikat me të fundit përsa i përket zhvillimeve dhe proceseve dinamike të ekonomisë sot në botë.

Academy of Young Economists do të zhvillohet sipas modelit të suksesshëm të akademisë që zhvillon World Economic Forum për mirë edukim dhe rritje profesionale të të rinjve dhe studentëve.

Tematikat që do të trajtohen në akademi janë:

– Marketingu dhe inovacioni
– Lidershipi në Sipërmarrje
– Politikat Ekonomike në Shek.20-të
– Tregtia dhe Investimet Ndërkombëtare
– Sistemet Financiare dhe Monetare
– Pasiguria e Rritjes Ekonomike
– Ekonomistët më njohur në botë
– Hartimi i nje Plani Biznesi
– Problemet dhe Sfidat e Ekonomisë Shqiptare, etj.

Academy of Young Economists është programuar jo vetëm të aftësojë me tej studentët dhe të rinjtë rreth ekonomisë, por njëkohesisht ajo kërkon edhe të promovojë zërin e lirë dhe mendimin ndryshe që vjen brenda akademisë duke i vënë ato përball pedagogëve, të ftuarve dhe ekonomistëve më të talentuar, me qëllim krijimin e nje debati të frytshëm që nxjerr konkluzione për zgjidhjen e problemeve të ndryshme.

Apliko ketu:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdzNGJuo5xto5rJY6FK8bmEKkzpZLbYdRdp4iDch1DI8XgJqQ/viewform

Kur do të nisi akademia?

Akademia nis më 14 Prill 2018 dhe do zgjasë 4 javë, çdo të shtunë ora 10:00 – 14:00.

► Lektorët

– Pedagogë
– Ekonomistë
– Sipërmarrës

► Kush do të pranohet në akademi?

– Studentët
– Të rinjtë
– Maturantët të cilët synojnë të studiojnë ekonomi në të ardhmen
– Profesionistët e rinj të ekonomisë

► Kjo akademi është e vlefshme për pjesëmarrësit nga:

– Shqipëria
– Kosova
– Maqedonia

► Politikat e pagesës për pjesëmarrje

– Studentët & Maturantët: 1000 lekë (të reja)
– Të diplomuarit: 1500 lekë (të reja)
– Anëtarët e Student Economic Forum -30%

Në fund të Academy of Young Economists të gjithë pjesëmarrësit do pajisen me CERTITIKTE Pjesëmarrje, si dhe CERTITIKTE Vlerësimi për aftësitë e fituara gjatë akademisë.

Gjithashtu me mbarimin e akademisë do të organizohet ceremonia e shpërndarjes së çërtifikatave, çmimeve dhe shumë surprizave dedikuar pjesëmarrësve.

Student Economic Forum do të ndajë 3 çmime speciale dedikuar pjesëmarrësve, të cilët do të përzgjidhen përgjatë realizimit të një paneli diskutimi me 10 studentët e vlerësuar maksimalisht gjatë akademisë nga pedagogët.

Gjithashtu pjesëmarrësit e Academy of Young Economists përfitojnë anëtarësinë free në AYLF dhe SEF për të përfituar kështu nga oportunitetet e organizatave për intershipe, trajnime, aktivitete dhe projekte të ndryshmë brenda dhe jashtë vendit.

Afati përfundimtar i aplikimit: 31.03.2018

►Të ardhurat e mbldhura nga ky aktivitet do të shkojnë në ndihmë të fëmijëve në nevojë që ka marr përsipër nisma ”Miqtë e Fëmijëve në Nevojë”

Kontakt: [email protected]

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale