A po shkon Evropa drejt një thatësire? Pamjet satelitore tregojnë se toka ka pak ujë pas dimrit më të nxehtë dhe pranverës së thatë - Business Magazine Albania

A po shkon Evropa drejt një thatësire? Pamjet satelitore tregojnë se toka ka pak ujë pas dimrit më të nxehtë dhe pranverës së thatë

Europa po përballet me një mungesë të madhe të ujit për vitin e tretë me radhë pasi viti 2020, vazhdon të jetë një nga vitet më të nxehta në të gjithë botën. Dimri i kaluar ishte më i ngrohti dhe kjo gjë u shënua në rekord për Europën, pasi nuk kishte ndodhur më parë. Në maj, pati një valë nxehtësie dhe parashikimi për verën gjithashtu mendohet të jetë i ngrohtë dhe i thatë.

Europa Lindore filloi të shihte thatësirën meteorologjike në fillim të pranverës dhe këto kushte atmosferike pastaj u përhapën në Evropë. Niveli i ujit nën tokë në disa zona u pakësua në fund të majit dhe në fillim të qershorit u zëvendësua përsëri kur pati stuhi shiu të vazhdueshme.

Meteorologët europianë kanë parashikuar se qershori, korriku dhe gushti do të shohin nivele nën mesatare të reshjeve për Evropën Jugore dhe Lindore. Të dy hartat tregojnë nivel të ulët të ujërave nëntokësorë dhe lagështi të tokës në zonën rrënjësore, ku uji është i disponueshëm për të mbjellat.

Përqindja e lagështisë mat sesi nivelet e ujërave nëntokësore dhe lagështirës së tokës krahasohen me rekorde afatgjata për muaj më parë. Zonat me ngjyrë blu të errët kanë më shumë ujë se zakonisht dhe zonat me ngjyrë portokalli dhe të kuqe kanë më pak.

Uji nën tokë është një burim që përdoret për ujitje të bimëve dhe ujë të pijshëm, i cili kërkon më shumë kohë për t’u rikthyer sesa lagështia e zonës sipërfaqësore dhe rrënjësore. Shkencëtari i Wolfgang Wagner tha se në vitet e fundit, Evropa Qendrore ka përjetuar një seri thatësirash të shkaktuara nga modele jashtëzakonisht të qëndrueshme të motit dhe temperaturave të larta që lidhen me ndryshimet klimaterike.

“Fakti që disa rajone kanë provuar thatësirën në disa vite rresht, tashmë ka shkaktuar dëme të konsiderueshme në pyje dhe kjo për shkak të rënies së nivelit të ujërave nën tokë,” shprehet ai.

Këtë pranverë Republika Çeke raportoi se gati 80 përqind e puseve të saj ishin duke pësuar thatësirë. E disa prej ekspertëve e quanin thatësirën më të keqe që ka parë vendi që para 500 viteve.

DAILYMAIL

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0