A mund të keni familje dhe karrierë të shëndetshme njëkohësisht?


Ndoshta shumë kolegë mund të jenë familiarë dhe me përgjegjësi. Ata kanë  shumë detyrime familjare dhe njëkohësisht duhet të jenë edhe të përkushtuar në punë. Ndërkohë synojnë që të performojnë sa më mirë në çdo fushë të jetës, si në punë ashtu edhe në detyrimet familiare.

E njëjta situatë është edhe në biznes, për të gjithë ata që duan t’i përkushtohen atij. Ka kaq shumë punë për t’u bërë! Netë pa gjumë, afate në mënyrë të vazhdueshme, burime të pakëta financiare…puna është pa mbarim. Duket sikur vrapon nga një gjë te tjetra, duke u përpjekur që të gjitha të bëhen mirë dhe siç duhet. Dhe në fakt, ju duhet të jeni inkurajuesi kryesor i vetes tuaj. As që duhet ta mendoni dështimin. Fëmijët rriten, marrin përsipër përgjegjësitë e tyre dhe ju filloni të mendoni për të ardhmen e tyre. Biznesi gjithashtu fillon të marrë formë, stafi fillon të ketë më shumë punë. Ju më në fund mund të filloni të palnifikoni më shumë se sa përfshin përditshmëria.

Ndërsa jetët tona në shtëpi dhe në punë evolouojnë, ne gjithashtu duhet të evoluojmë. Të kujdesesh për një të sapolindur ose fëmijë të vogël është ndryshe nga ndihma dhe trajtimi i një fëmije kur e ke në universitet. Menaxhimi i një biznesi në  rritje është shumë ndryshe nga menaxhimi i një startup-i. Kështu pra, të duhet të ndryshosh së bashku me familjen dhe biznesin. Mënyra se si kontribuon dhe drejton ata që ke përreth vetes duhet të ndryshojë, sepse edhe ata vetë kanë ndryshuar.

Lexo: Si të krijoni balanca midis jetës personale dhe profesionale?

Vjen një moment dhe ju do të filloni të reflektoni rreth mënyrës se i jeni përkushtuar fëmijës tuaj dhe rreth mënyrës se si u kujdesëst për zhvillimin e biznesit tuaj, apo rritjen tuaj në karrierë. Me siguri, do të ketë diçka, për të cilën nuk keni qenë shumë të kënaqur, por në përgjithësi gjërat kanë shkuar mirë. Përfundimi mund të jetë se, pavarësist gjithçkaje dhe moshës së fëmijës tuaj, ju gjithmonë do të kontribuoni në mirëqenien e jetës së të tjerëve. Nëse nuk do të jetë diçka monetare, do t’i ndihmoni me vetëbesimin.

Unë mund të mbështes mënyrën e tyre të të menduarit, mund t’u jap këshilla dhe mund t’u jap pikëpamjen time mbi gjërat, diçka që ata mund të mos e kenë. Mund t’u jap mbështetje për vendimet e tyre. Mund t’u kujtoj se kanë gjithçka që nevojitet për të patur sukses, se e dinë se cilët janë si profesionistë dhe se para tyre shtrihet një karrierë e suksesshme. Mund t’i ndihmoj të kenë besim te vetja. Ashtu si shumë të tjerë bënë me mua, kur kisha më shumë nevojë për të”, thotë Jim Joseph, contributor në Entrepreneur.

Entrepreneur

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale