A duhet të përdorni paratë cash, kartat e kreditit apo debitit? - Business Magazine Albania

A duhet të përdorni paratë cash, kartat e kreditit apo debitit?


Shumica prej nesh kanë opsione të shumta pagese në portofolët e tyre.

Karta e kreditit na lejon të marrim hua me premtimin se do ta paguajmë atë në fund të muajit ose do të paguajmë një tarifë në formën e interesit.

Karta e debitit tërheq paratë elektronike direkt nga llogaria jonë e kontrolluar.

Paraja cash fillon dhe përfundon transaksionin në një regjistër kur dorëzojmë monedhat dhe kartmonedhat për qëllimet tona, nuk po flasim për transfertat bankare. Ne gjithashtu po lëmë mënjanë edhe bitcoin.

Lexoni: Përse janë krijuar kartat bankare? Çfarë luksi na ofrojnë ato?

Cilën duhet të përdorni? Epo kjo varet.

Metoda më e mençur e pagesës për t’u përdorur në çdo kohë varet nga dy gjëra: situata në të cilën ndodheni dhe gjendja juaj psikologjike.

Për shembull, ju mund të përdorni kartën e kreditit për të paguar një darkë prej 150 dollarësh, sepse kartat e kreditit kanë siguri më të lartë ndaj mashtrimeve. Shoqja juaj, megjithatë, mund të preferojë të përdorë paratë cash, sepse po paguan kredinë studentore dhe ka ndarë një buxhet mujor.

Pra, siç e shihni edhe vetë, kjo varet nga ju.

Më poshtë është një tabelë që sugjeron opsionet më “të zgjuara” të pagesës për t’u përdorur në situata të zakonshme. Këto nuk janë rregulla të vendosura me thikë dhe ajo që funksionon për ju mund të mos funksionojë për dikë tjetër. Ajo që funksionon për ju sot, mund të mos funksionojë nesër.

Disa njerëz paguajnë me para cash për shkak se është emocionalisht më e thjeshtë se sa të paguajë me një kartë krediti apo debiti.

Blerjet e vogla nga shitësit e pavarur me karta krediti përbëjnë përjashtimin, sepse u kushton pronarëve të bizneseve të vogla më shumë për të procesuar një transaksion sesa duke përdorur një kartë debiti apo të holla. Duhet të jeni të vetëdijshëm se nëse blerësit vazhdojnë të përdorin karta krediti, atëherë biznesi i vogël mund të rrisë çmimet për ta kompensuar këtë gjë.

Lexoni: Kartat e debitit dhe kreditit i marrin vendin parave në dorë

Kur përdorni karta debiti ose krediti, mund të mbani një regjistër elektronik të blerjeve tuaja, duke ju mundësuar më lehtë të kontrolloni shpenzimet tuaja, të shihni se ku shkojnë paratë tuaja dhe madje të përcaktoni një buxhet.

Sigurisht, mund të mbani një listë me shkrim dhe të hyni manualisht në secilën prej blerjeve tuaja me para në dorë, por eliminimi i këtij hapi e bën më të lehtë të kuptoni se sa po shpenzoni, e cila është një nga zakonet më të mira të parave që mund të adaptoni.

burimi: BusinessInsider

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0