Kartat e debitit dhe kreditit i marrin vendin parave në dorë

Kartat e debitit dhe kreditit i marrin vendin parave në dorë


Kartat e debitit dhe kreditit llogarisin më shumë se gjysmën e gjithë transaksioneve të kryera në dyqane në Britaninë e Madhe, vitin që shkoi. Ky është rezultati i një ankete të zhvilluar së fundmi.

Anketa vjetore e pagesave, e kryer nga British Retail Consortium (BRC), shoqeta e dyqaneve të Britanisë, është e bazuar në shembuj nga 50% e të gjithë industrisë.

Lexoni: Çfarë na mësojnë librat me personazhe negative në lidhje me gabimet në investime?

Ata zbuluan se kartat janë bërë dominante ndërkohë dyqanet investojnë në mënyra të reja pagesash. Kjo ka çuar në një shërbim më të mirë ndaj klientit dhe zgjedhje në mënyren e pagimit, dyqan ose online.

Kartat e debitit janë përdorur për 8.1 bilionë transaksione me vlerë £189.6 bilionë. Kartat e kreditit për 2.2 bilionë transaksione me vlerë £71.9 bilionë paund. Dhe cash 8.1 bilionë transaksione, me vlerë £81.5 bilionë.

Volumi i transaksioneve të kartave të debitit është rritur me 4.5% duke përfshirë 42.6% të transaksioneve. Transaksionet cash kanë rënë me 4.5% duke përfshirë 42.3%. Kartat e kreditit kanë qëndruar në nivelin 11.4%.

Lexoni: Saktë dhe qartë: Çfarë është dhe kujt i shërben Bursa Shqiptare e Titujve?

Përdorimi i “pagesave pa kontakt” (teknologjia RFID), ka qënë një faktor i rëndësishëm në këto rezultate. Konsumatorët përfitojnë nga avantazhi ndërkoh që gjithçka sa ka ardhur dhe është thjeshtësuar. Tashmë, 10 vite nga prezantimi i kësaj teknologjie, konsumatorët kryejnë edhe transaksione më të vogla nëpërmjet kësaj teknologji. Vlera mesatare e një transaksioni në vitin 2013 ishte £30.53, ndërsa në 2016 ishte £25.40.

Ky trend vazhdon ndërkohë që shumë transaksione kryen jo vetëm nëpërmjet kësaj metode, por edhe pagesave nga celulari.

Lexoni: Tesla dhe shitjet e saj në Hong Kong: 2939 në Mars, 0 në Prill

Sipas BRC, 68% e dyqaneve pa shitës pranonin këtë metodë në vitin 2016.

Anketa më tej thotë se dyqanet janë duke investuar në software dhe hardware në mënyrë që të pranojnë edhe forma të tjera. Të tilla janë ApplePay, AndroidPay, SamsungPay.

Andrew Cregan, këshilltar pranë BRC, u shpreh se e gjithë kjo investime janë ndihmuar edhe nga EU Interchange Fee Regulation (IFR).

“Qeveria duhet të veprojë dhe të vazhdojë benefitet e IFR për dyqanet dhe konsumatorët, pasi Britani të largohet nga Bashkimi Europian.

Burimi: WARC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0