A do të hapen negociatat për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut


Berlini zyrtarisht kërkon që të hapen urgjentisht bisedimet për anëtarsimin e Shqipërisë dhe të Maqedonisë së Veriut, në Bashkimin Europian. Ministri Jashtëm gjerman, Hajko Mas tha se në të kundërt, do të dëmtohen interesat e vetë Bashkimit Europian dhe të Gjermanisë.

Lexo: Ja disa thirrje aktive, që mbështeten nga Bashkimi Europian

Pas vlerësimeve pozitive të Komisionit Europian, për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, Gjermania angazhohet për fillimin e shpejt të negociatave për anëtarësimin në BE. Deklaratën e ka bërë ministri i jashtëm gjerman, përmes një postimi në faqen zyrtare në internet të dikasterit që drejton.

“Edhe një herë Komisioni Europian dha vlerësime të mira, për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Të dy vendet kanë pasur një progres të prekshëm në reformat kyçe, sidomos në forcimin e sistemit ligjor dhe luftën kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit. Ne I mbështesim vlerësimet pozitive të KE-së dhe po lobojmë në qarqet e Bashkimit Europian për një fillim të shpejt të negociatave, të cilat janë instrumenti më I mirë që mund t’i jepet Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut. Mbështetja më e mirë e mundshme për progress të mëtejshëm”, shprehet Hajko Mas.

Ai paralajmëron më tej, se nëse nuk hapen bisedimet kjo do të jetë e dëmshme për të 2 vendet, gjithashtu edhe për BE-në dhe Gjermaninë. Nëse nuk do të ketë një shenjë inkurajuese nga BE-ja do të rrezikohet progresi I madh I arritur në vitet e fundit, kjo do të dëmtonte edhe interest e BE-së dhe Gjermanisë.

“Ne na duhen shtete të qëndrueshme, efikase dhe demokratike, në Ballkanin Perëndimor”, thuhet më tej në deklaratën e ministrit të jashtëm.

Komisioni Europian me raportet e publikuara thekson, se Shkupi dhe Tirana I kanë përmbushur kriteret për fillimin e negociatave dhe se pret nga këshilli i BE-së të marrë një vendim pozitiv.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale