A do të hapen negociatat për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

A do të hapen negociatat për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut


Berlini zyrtarisht kërkon që të hapen urgjentisht bisedimet për anëtarsimin e Shqipërisë dhe të Maqedonisë së Veriut, në Bashkimin Europian. Ministri Jashtëm gjerman, Hajko Mas tha se në të kundërt, do të dëmtohen interesat e vetë Bashkimit Europian dhe të Gjermanisë.

Lexo: Ja disa thirrje aktive, që mbështeten nga Bashkimi Europian

Pas vlerësimeve pozitive të Komisionit Europian, për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, Gjermania angazhohet për fillimin e shpejt të negociatave për anëtarësimin në BE. Deklaratën e ka bërë ministri i jashtëm gjerman, përmes një postimi në faqen zyrtare në internet të dikasterit që drejton.

“Edhe një herë Komisioni Europian dha vlerësime të mira, për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Të dy vendet kanë pasur një progres të prekshëm në reformat kyçe, sidomos në forcimin e sistemit ligjor dhe luftën kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit. Ne I mbështesim vlerësimet pozitive të KE-së dhe po lobojmë në qarqet e Bashkimit Europian për një fillim të shpejt të negociatave, të cilat janë instrumenti më I mirë që mund t’i jepet Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut. Mbështetja më e mirë e mundshme për progress të mëtejshëm”, shprehet Hajko Mas.

Ai paralajmëron më tej, se nëse nuk hapen bisedimet kjo do të jetë e dëmshme për të 2 vendet, gjithashtu edhe për BE-në dhe Gjermaninë. Nëse nuk do të ketë një shenjë inkurajuese nga BE-ja do të rrezikohet progresi I madh I arritur në vitet e fundit, kjo do të dëmtonte edhe interest e BE-së dhe Gjermanisë.

“Ne na duhen shtete të qëndrueshme, efikase dhe demokratike, në Ballkanin Perëndimor”, thuhet më tej në deklaratën e ministrit të jashtëm.

Komisioni Europian me raportet e publikuara thekson, se Shkupi dhe Tirana I kanë përmbushur kriteret për fillimin e negociatave dhe se pret nga këshilli i BE-së të marrë një vendim pozitiv.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0