9 milionerë që humbën gjithçka, por u rikthyen fuqishëm - Business Magazine Albania

9 milionerë që humbën gjithçka, por u rikthyen fuqishëm


Të jesh në krye dhe të fitosh miliona dollarë në vit nuk do të thotë që do të qëndrosh aty përgjithmonë. Edhe njerëzit më të pasur dhe më të suksesshëm nuk janë imunë ndaj dështimeve të papritura.

Ka shumë arsye pse inovatorët dhe sipërmarrësit mund të humbin gjithçka për të cilën kanë punuar kaq shumë për arsye se kanë keqpërdorur financat, kanë marrë vendime të dobëta ose thjesht kanë patur fat të keq. Pyetja është, kur  përballeni me këto dilema, çfarë duhet të bëni?

Lexoni: 10 sipërmarrësit e famshëm që dështuan para se të bëheshin të suksesshëm

Këta 9 multimilionerë humbën gjithçka, por nuk u dorëzuan. Ata luftuan dhe u rikthyen duke u bërë më të fortë se kurrë. BusinessMag në këtë artikull ju sjell historitë e tyre për të mësuar prej tyre dhe për të shmangur gabimet që ata bënë.

1. James Altucher

Gjatë bumit të dot-com të viteve 1990, James Altucher themeloi një kompani web-design të quajtur Reset Inc. dhe e shiti atë për 10 milionë dollarë. Pastaj ai humbi gjithçka në një seri investimesh të këqija. Me 143 dollarë të mbetur në bankë, ai mendonte vetëvrasjen.

Ai më në fund arriti të kuptonte se duhej të rivlerësonte biznesin dhe jetën e tij. Ai ndaloi të gjykonte “vlerën e vetes së tij me vlerën e tij neto”. Ai ngadalë gjeti rrugën drejt gjetjes së vetëvetes. Ai filloi të shkruante për histori se si të pasurit nga dështimi bëhen të pasur sërish dhe filloi të shkruante libra, të cilët gjithashtu kanë qenë një nxitje e madhe për kreativitetin e tij. Ai tani është një bloger i mirënjohur, podcaster dhe autor me investime me vlerë miliona dollarë.

2. Martha Stewart

Për dekada të tëra, Martha Stewart ishte e famshme për markën e saj të këshillave të thjeshta, elegante të shtëpisë dhe dekorit me vlerë miliarda dollarë. Pastaj ajo u akuzua për tregti të brendshme për shitjen e aksioneve të saj të kompanisë biotech ImClone. Ajo u dënua me pesë muaj burgim, gjobitet me 195.000 dollarë dhe u detyrua të largohej nga kompania e saj, Martha Stewart Living Omnimedia, për pesë vjet.

Pasi u kthye nga burgu, ajo filloi një rikthim shumë të bujshëm. Ajo mbetet një person shumë energjik, e apasionuar për biznesin e saj dhe vazhdon të zhvillohet, siç shfaqet në shfaqjet televizive me partnerin Snoop Dogg. Tani pasuria e saj neto vlerësohet në 300 milionë dollarë.

3. Larry King

Shfaqja e Larry King vlerësohet me 150 milionë dollarë, por ka pasur një periudhë kur jeta nuk ishte aq rozë për personalitetin e TV. Në vitin 1971, King u arrestua me akuza se kishte vjedhur 5,000 dollarë nga partneri i tij i biznesit. Në atë kohë ai ishte duke punuar në Miami si DJ për WIOD, si moderator për WTV dhe si reporter për Miami Beach Sun-Reporter. Megjithëse akuzat ranë, ai u shkarkua nga çdo pozicion.

Pas skandalit, ai nuk ishte në gjendje të kishte një punë të rregullt dhe u zhyt në borxhe. Deri në vitin 1978, ai i detyrohej 352,000 dollarë kreditorëve – përfshirë 14,000 dollarë borxhe kumari. Ai u detyrua të deklarojë falimentin. Ai mori pushtetin e tij kur “Larry King Live” debutoi në CNN në vitin 1985 dhe King merrte një pagë fillestare prej 200,000 dollarë në vit. Ai u largua nga CNN në vitin 2010, por ka moderuar “Larry King Now” në Ora TV dhe Hulu që nga viti 2012.

4. Dorothy Hamill

Dorothy Hamill mori famën pasi fitoi një medalje të artë në patinazh artistik në Olimpiadën Dimërore 1976. Ajo e ktheu performancën e saj mahnitëse në miliona duke u bërë një yll në patinazhin artistik profesional, duke përfshirë edhe Ice Capades. Ajo u bë zëdhënëse e kompanive të shumta, duke reklamuar produkte të ndryshme si makina, kafe dhe shampo.

Por Hamill pati probleme financiare, pasi bënte shpenzime të tepërta për bizhuteri. Ajo hyri në një marrëveshje multimilionë dollarëshe për të blerë Ice Capades e falimentuar në vitin 1993. Ajo e riktheu shfaqjen, por përsëri dështoi. Në vitin 1996, Hamilli u detyrua të paraqiste falimentin. Që atëherë, ajo ka shkruar një libër, A Skating Life: My Story dhe luajti në filmin televiziv A The Christmas Angel: A Story on Ice. Ajo gjithashtu u shfaq në filmin e vitit 2007 Blades of Glory së bashku me Will Ferrell. Vlera neto e Hamill tani është 5 milionë dollarë.

Lexoni: 5 sipërmarrës shumë të suksesshëm, karriera e të cilëve u zhvillua në të 30-at e tyre

5. Bill Bartmann

Bill Bartmann themeloi një kompani për mbledhjen e borxheve, vlera e të cilës në vitet 1990 u vlerësua në miliarda dollarë. Kompania e tij me bazë në Oklahoma, Shërbimet Financiare Tregtare (CFS), ishte kompania më e madhe e grumbullimit të borxheve në vend. Ishte një sukses masiv derisa një bashkëpunëtor u dënua për mashtrim financiar. Bartman, një nga personat më të pasur në Amerikë, u detyrua të falimentonte.

Sidoqoftë, Bartman nuk e la që dështimi ta ndalonte. Ai e gjeti suksesin përsëri duke shkruar historinë e tij të dështimit. Librat e tij, Billionaire Secrets to Succes dhe Bailout Riches, u bënë librat më të shitur. Duke përdorur suksesin e tij, ai përfundoi në një kompani të dytë për mbledhjen e borxheve, të cilën e quajti CFS II. Kompania e tij e re bëri 10 milionë dollarë në vetëm një vit.

6. George Foreman

George Foreman është një ish-kampion boksi dhe sipërmarrës, i cili i njeh shumë mirë ngritjet dhe uljet që vijnë gjatë jetës. Ai fitoi medaljen e artë në divizionin e peshave të rënda të Olimpiadës së vitit 1968. Pasi u kthye në profesion, ai fitoi titullin botëror në peshat e rënda në vitin 1973.

Ai u tërhoq nga boksi, u kthye në vendlindjen e tij dhe u bë një pastor i krishterë. Megjithatë, të ardhurat e tij në rënie e detyruan atë të paraqiste falimentin në vitin 1983. Ai u kthye në boks për ta ndihmuar atë të rimarrë stabilitetin financiar dhe në vitin 1994 ai u bë kampioni më i vjetër në peshat e rënda.

Që atëherë, ai ka bërë gjithçka që nga reklamat e radios në angazhimet për të folur me korporatat në lidhje me produktet e tyre. Por paratë e vërteta erdhën kur ai lançoi George Foreman Grill, i cili shiti më shumë se 100 milionë produkte në mbarë botën. Ai shiti të drejtat e emrit në vitin 1999 për një shumë prej 138 milionë dollarë. Vlera aktuale e Foremanit është vlerësuar në 300 milionë dollarë.

7. Walt Disney

Ndërkohë që emri i tij tani është një markë me vlerë rreth 130 miliardë dollarë, Walt Disney dikur ishte një regjizor që përpiqej për të patur sukses. Ai lançoi studion e tij të parë të filmit Laugh-O-Gram, në vitin 1920, por problemet u ngritën kur firma e tij e mbështetjes falimentoi. Nuk ishte më në gjendje t’i pagonte punonjësit e tij ose të mbulonte borxhet, ai u detyrua të paraqiste falimentin. Por ai formoi një kompani të re, Disney Brothers Cartoon Studio, në sajë të një huaje nga prindërit e tij dhe vëllai.

Disney shkoi pranë falimentimit përsëri kur ai u përplas me probleme financiare në mes të prodhimit të “Borëbardha dhe Shtatë Xhuxhat”. Këtë herë një hua bankare i shpëtoi jetën. Ai ishte në gjendje të financonte stafin dhe studiot e tij përmes përfundimit të filmit, i cili u bë një sukses kritik dhe komercial.

8. Robert Stiller

Robert Stiller është themeluesi i Keurig Green Mountain. Ai e ndërtoi pasurinë e tij duke shitur gota. Përpjekjet e tij e bënë pjesë të klubit të miliarderëve në vitin 2011. Megjithatë, ai u angazhua në shpenzime të papërgjegjshme dhe humbi një pjesë të madhe të pasurisë së tij. Në vitin 2012, ai u detyrua të shesë pesë milionë aksione (me vlerë rreth 125.5 milionë dollarë) për të paguar kreditë që kishte marrë. Kjo kontriboi në çmimin e aksioneve të kompanisë duke u ulur në 17,11 dollarë, më pak se një vit pasi çmimi i tyre më parë ishte mbi 100 $ për aksion.

Megjithatë, përmirësimet në çmimet e aksioneve të kompanisë që nga ajo kohë e kanë ndihmuar atë të rimëkëmbet, pasi ai ende kishte në pronësi 8.3 milionë aksione në kompani. Shumë shpejt pasuria e tij pati vlerë 1.2 miliardë dollarë dhe në vitin 2013 vendosi të tërhiqej.

Lexoni: Si këta 10 miliarderë janë ballafaquar me dështimin?

9. Maggie Magerko

Themeluesi Joe Hardy e kaloi kompaninë e tij të zinxhirit të pasurive të paluajtshme, 84 Lumber, mbi vajzën e tij, Maggie Magerko, në vitin 1992. Deri në vitin 2006, ajo kishte vlerë 2 miliardë dollarë, por vendimet e këqija nga Hardy bënë që kompania të zhytej në probleme kur tregu i shtëpive filloi të kolapsej në vitin 2009, duke marrë me vete edhe tregun e ndërtimit.

Magerko përfundoi duke vënë pothuajse çdo gjë që ajo kishte, duke përfshirë mbledhjen e saj të bizhuterive dhe llogarinë personale, në mënyrë që të mos falimentonte. Ajo u shfaq në prag të rrënimit financiar të korporatave dhe ato personale. Sot, Magerko është një udhëheqëse e zonja në krye të një rrjeti të madh. Pasuria e saj vlerësohet në 1.3 miliardë dollarë.

burimi: Entrepreneur

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0