8 shprehje frymëzuese nga Martin Luther King

8 shprehje frymëzuese nga Martin Luther King


Udhëheqësi i të drejtave civile Martin Luther King Jr. ishte vetëm 39 vjeç kur u vra 50 vjet më parë, më 4 Prill të vitit 1968, por vlerat që ai kishte – pranimi, barazia, protestat jo të dhunshme – kanë bërë jehonë gjatë pesë dekadave që pasuan.

Fjalimet e tij ishin të guximshme, triumfuese dhe prekëse. Pasi perfeksionisti foli, miliona njerëz dëgjuan.

Lexoni: 13 thënie nga Stephen Hawking që do t’iu motivojnë të bëni gjëra të mëdha

Këto janë disa nga shprehjet më frymëzuese që aktivisti tha gjatë jetës së tij të shkurtër.

Jetës sonë fillon t’i vijë fundi, ditën që ne heshtim për gjërat që kanë rëndësi.

Vlerësimi përfundimtar i një personi nuk është aty ku qëndron në momente komoditeti, por aty ku ai qëndron në kohë sfidash dhe polemikash.

Funksioni i edukimit është të na mësojë të mendojmë intesivisht dhe në mënyrë kritike. Inteligjencë plus karakter – ky është qëllimi i edukimit të vërtetë.

Pyetja më e vazhdueshme dhe urgjente e jetës është: ‘Çfarë po bën për të tjerët?’

Asnjëherë mos iu nënshtroheni tundimit të hidhërimit.

Historisë do t’i duhet të regjistrojë se tragjedia më e madhe e luftërave të periudhave të tranzicionit social nuk është zhurma e njerëzve të këqij, por heshtja e tmerrshme e njerëzve të mirë.

Kundër-dhuna është një armë e fuqishme dhe e drejtë. Në të vërtetë, kjo është një armë e veçantë në histori, e cila fisnikëron njeriun që e zotëron atë.

Vendi më i nxehtë në ferr është i rezervuar për ata që mbeten neutralë në kohët e konfliktit të madh moral.

burimi: BI

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0