8 karakteristika të një sipërmarrësi. Nëse ti i zotëron, ndërmerr një nismë


Fundi i vitit është një moment i mirë për të bërë bilancin e angazhimeve tuaja për një vit të tërë dhe për të formësuar planet tuaja për vitin e ardhshëm. Nëse jeni një i ri, punonjësi apo sipërmarrës që sapo keni nisur dhe jeni ende në mëdyshje, nëse keni mëdyshje në ç’vend, dhe në ç’fushë duhet të fokusoheni, nëse keni sadopak shpresë që në vendin tuaj mund të bëni gjëra të mira, BuzinessMag.al ju sjell më poshtë disa karakteristika dalluese të sipërmarrësit.

Nëse zotëroni një pjesë të mirë të këtyre sjelljeve ju sugjerojmë të ndërmerrni nisma private. Shikoni si do të ndryshojë jeta juaj, këndvështrimi juaj dhe sa do të rriteni edhe në një vit. Po të doni ne jemi këtu për komentet tuaja pas një viti 🙂

1-Sipërmarrësi zgjedh të heqë dorë nga siguria e një page të rregullt.  Ai përfshihet në një sitl jetese të pasigurt për të cilin nevojitet shumë guxim.

2- Një sipërmarrës i vertetë nuk kërkon famë për veten. Në vend të kësaj ata janë më të shqetësuar për njerëzit që duan të ndihmojnë dhe probemet që duan të zgjidhin.  “në orët e tua më të errëta kujto vlerën do t’i shtoni jetës së njerëzve, kënaqësisë që do të ndjeni dhe kauzës që do të coni më tej”.

3- Një sipërmarrës del shpesh jashtë kornizave. Ndaj idetë e reja të tij shpesh nuk vijnë nga leksionet në universitet. Mësimet më të mëdha i marrin nga jeta. Ndryshe nga të tjerët ata u japin rëndësi këtyre leksioneve?

4-Sipërmarrësit kërkojnë të kalojnë interesat vetjake. Ato sigurojnë një produkt për të cilin ka nevojë dhe kënaq interesat e një grupi të gjerë shoqëror. Shumë e nisin biznesin për shkak të një mangësie në treg. Të tjerë preken përmes përjetimeve të tyre me varfëri, mjerim dhe kushte të padrejta.

Lexo: 4 zakonet e milionerëve që funksionojnë për të gjithë

5-Ndërsa mendoni se sipërmarrësi fokusohet tek ide që nuk janë parë më parë, ata në fakt riorganizojnë një model ekzistues, ose përditësojnë një produkt të dalë nga moda.

Shpesh idetë e rishpikura, përmirësojnë thelbësisht mënyrën se si punojmë, ushqehemi, lexojmë, etj.

6-Sipërmarrësit ekzekutojnë ndërsa për shumë të tjerë, idetë vaniten rrugës. Sipërmarrësi është mjeshtër për të kthyer apstrakten në konkrete. Veprim i thjeshtë në dukjen, por është një sfidë e vërtetë. Realizimi me sukses i këtij procesi përcakton sipërmarrësin e vërtetë.

7- Ata nuk heqin dorë. Rrallë ndodh të kesh sukses që me përpjekjen e parë. Për të siguruar një produkt që zgjat dhe vlen kërkohet punë, fokus dhe përkushtim.

8-Një qasje tjetër ndaj dështimit. Ndërsa për shumë prej njerëzve dështimi është një goditje e fortë, deri sa ju thyen, për sipërmarrësin dështimi është një prej proceseve gjatë kohës së punës. Duke mos e parë si dramatikë dështimin, sipërmarrësi mëson prej tij, punon që të mos përsëritet ndërsa ecën përpara.

 

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale