4 zakonet e milionerëve që funksionojnë për të gjithë - Business Magazine Albania

4 zakonet e milionerëve që funksionojnë për të gjithë


Timothy Sykes

Entrepreneur and Penny Stock Expert

Përderisa në karrierën time kam kaluar nëpër duar nga disa mijëra dollarë në disa milionë, kjo më ka dhënë një perspektivë unike. E di se si është ta fillosh një biznes pa avantazhe të mëdha por ndërkohë kam pasur dhe kam shumë ekspozim ndaj mënyrës unike që milionerët ndjekin në të menduar dhe vepruar.

Si rezultat, kam pasur mundësinë të shikoj se çfarë bëjnë ato ndryshe dhe se si ato i fitojnë thasët me para  dhe se si e mbrojnë pozitën e tyre financiare. I kam aplikuar të gjitha këto parime në jetën time dhe nëse nuk jeni aty ku ju do të donit të ishit financiarisht, do tju rekomandoja të bënit sa vijon sepse këto janë zakonet e milionerëve që funksionojnë për të gjithë:

1. Milionerët punojnë shumë.

Të pasurohesh shpejt është një klishe por problemi është se rrallë është i vërtetë.  Ne shikojmë gjithë këto startup që fitojnë miliona dollarë por historia e vërtetë është se “suksesi i tyre brenda natës” mori 10 vite për tu realizuar.
Milionerët nuk kanë frikë të punojnë fort dhe ato shfrytëzojnë parimin “suksesi sjell sukses.”Kur keni fituar diçka, ju punoni mbi to. Më pas ndërmarrin hapin tjetër – vazhdojnë të gërmojnë sepse kanë  shijen e suksesit dhe kjo është një ndjenjë e madhe!

2. Milionerët kanë objektiva të qartë

A e dini se përse milionerët janë aq të dhënë mbas punës së madhe? Patjetër, të eksperimentosh sukses në mënyrë sistematike ndihmon shumë. Por gjithashtu ato kanë objektiva të qarta.

Më lejoni tju jap një shembull… Cilat nga thëniet vijuese ju motivon më shumë?: ” Kur të bëhem i/e pasur, do të blej një makinë të bukur. APO “Kur të bëhem i/e pasur, do të blej një Lamborghini Aventador LP 750-4 Superveloce ngjyrë qershie?”

Kush mendoni se ju motivon më shumë për të punuar me qëllim për tu bërë milioner?Kur isha në shkollë të mesme– kur fillova të punoj si tregtar stoku, kisha një poster të një Lamborghini të varur në murin tim sepse drejt saj po punoja. Ëndërra ime ishte kaq e qartë sa që e ndjeja erën të më frynte në fytyrë ndërsa e ngisja makinën në sy të shokëve ziliqarë. Ky është ai lloj objektivi që duhet të kini nëse doni të bëheni të suksesshëm. Nëse objektivat tuaja aktualë janë pak pa shkëlqim, jepini atyre formë për të ecur më shumë në shtegun e transformimit tuaj në një milioner.

3. Milionerët janë të gatshëm të dështojnë.

Të pasurit frikë nga dështimi ju bën më të kujdesshëm se sa duhet. Nëse jeni vazhdimisht të frikësuar nga dështimi, ju do ti humbi mundësitë që ju dalin përpara – të gjitha mundësitë në fakt sepse ishit shumë të frikësuar për të ecur përpara.
Milionerët përqafojnë një përqasje tjetër. Në vend që të jenë të frikësuar nga dështimi, ato e mirëpresin atë. Ato e shikojnë atë ashtu siç është, një mundësi për të mësuar mësime të vyera që ju tregojnë rrugën përpara. Kur të dështoni, sepse është virtualisht e garantuar se do të dështoni, përpiquni të mësoni nga eksperienca. Po, do tju dhëmbë, por nëse i shikoni dështimet si mundësi për të përmirësuar vetveten dhe biznesin tuaj, nuk do të kini frikë nga rreziqet e “zgjuara” që do tju bëjnë një milioner.

4. Milionerët kanë mentorë të suksesshëm.

Më duhet tju them se nëse do të kisha pasur një mentor të mirë kur fillova të tregtoja penny stocks, do të isha bërë një milioner shumë vite më herët. Por mësoni nga gabimi im!

Një mësues i mirë mund të heqë vite mësimi nga kurba juaj e mësimit dhe të kursejë shuma të mësha parash. Një mentor mund të bëjë punën për ju por ata nuk ju lënë të bëni të njëjtën gabim që ata bënë dhe ky është një mësim i paçmuar.

Kam parë dy studentë milionerë që kanë dalë nga Millionaire Challenge trading program dhe shoh se të dy kanë arritur shifra me 7 shifra brenda pak viteve duke shfrytëzuar në maksimum mësimet që mua më morën më shumë kohë. Shembujt e tyre më provuan se nuk ka rëndësi se kush jeni dhe se çfarë po bëni, ju do të përfitoni nga pasja e një mentori të suksesshëm në anën tuaj.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0