8 gjëra produktive që duhet të bëni kur jeni të mërzitur - Business Magazine Albania

8 gjëra produktive që duhet të bëni kur jeni të mërzitur


Shumica e njerëzve, kur janë të mërzitur, thjesht ulen diku dhe nuk dinë se çfarë të bëjnë. Ata shikojnë akrepat e orës dhe koha kalon pa kuptuar.

Po sikur t’ju them se kur ndiheni të mërzitur dhe nuk dini çfarë të bëni gjatë kohës suaj të pushimit, ka shumë gjëra me të cilat mund të merreni për të rritur produktivitetin tuaj?

Lexoni: 5 këshilla për çdo ditë të javës që të jeni sa më produktiv

  • Eleminoni shpërqëndrimet

A ka ndonjë gjë në veçanti që po ju tërheq vëmendjen? Nëse jeni duke kërkuar të bëni diçka produktive zbuloni se çfarë ju mërzit dhe gjeni aktivitetin tuaj magjik.

Për shembull, mediat sociale janë një shpërqëndrim i keq. Dilni nga rrjetet tuaja sociale, në mënyrë që të përqendroheni tek gjërat që në të vërtetë kanë rëndësi.

  • Eleminoni shqetësimet

A jeni i shqetësuar për diçka? A po ju pengon ky shqetësim në produktivitetin tuaj?

Përballuni me problemet që po ju konsumojnë kohën tuaj, ashtu si duhet. Duke hequr të gjitha gjërat që ju stresojnë, do të jeni shumë më produktive.

  • Konsumoni dije

Kur ju jeni të mërzitur, është një kohë e përshtatshme për të mësuar. Një nga gjërat më produktive për të bërë është të mësoni ndonjë gjë nga interneti, të shikoni video në YouTube apo të regjistroheni në ndonjë kurs online.

  • Konsumoni të dhëna

Informacioni nuk është i njëjtë me njohuritë. A ka emra, terma, data, statistika, vende apo diçka të ngjashme që ju nevojitet për të qenë në kokën tuaj? Studimi i të dhënave apo hartave është një nga gjërat më produktive që mund të bëni kur ndiheni të mërzitur.

Lexoni: Si të qëndroni të shëndetshëm dhe produktivë gjatë festave?

  • Konsumoni kulturë

Duke konsumuar kulturë jo vetëm që po pasuroni veten, por po provoni gjithashtu një përvojë të re. Pjesëmarrja në aktivitete që nuk i keni bërë më parë mund të jetë një gjë shumë produktive për t’u bërë kur mërziteni.

  • Punoni me aftësitë tuaja krijuese

Nëse nuk ndiheni sikur doni të bëni diçka lidhur me karrierën, provoni diçka artistike! Aktivitetet krijuese si piktura ose shkrimi krijues mund të jenë gjërat e përkryera produktive për t’u bërë kur mërziteni.

  • Punoni me shëndetin tuaj fizik

Nëse nuk keni shumë energji për të bërë diçka mendore, urojmë që të paktën të keni energji për të marrë pjesë në ndonjë aktivitet fizik.

Disa gjëra produktive për t’u bërë kur jeni të mërzitur janë vrapi, ecja, biçikleta dhe ngritja e peshave. Çdo lloj ushtrimi ka të ngjarë t’ju ndihmojë të kaloni mërzitjen.

  • Punoni me shëndetin tuaj emocional dhe mendor

A ka ndonjë problem personal që po e bën të vështirë për ju të mos interesoheni për asgjë? Nëse po, kuptojeni atë dhe do ta gjeni më lehtë produktivitetin tuaj.

Lexoni: 3 zakone në punë që ju bëjnë më pak produktivë

Gjithashtu shpesh mërzia është në realitet diçka e ngjashme me ankthin ose depresionin. Provoni të bëni ushtrime mendore që ju ndihmojnë të përqëndroheni në përvojat pozitive për të lehtësuar atë që po e vlerësoni si mërzitje.

Disa hapa të thjeshtë drejt përmirësimit të shëndetit tuaj mendor mund t’ju ndihmojnë jo vetëm për produktivitetin, por edhe për lumturinë tuaj në përgjithësi.

burimi: lifehack

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0