7 mënyra për të investuar te vetja juaj - Business Magazine Albania

7 mënyra për të investuar te vetja juaj

investuar

Çfarë nënkuptojnë njerëzit kur thonë se duhet të investoni te vetja juaj për të qenë të suksesshëm? Çdo burim i vetë-ndihmës përmend se një investim në veten tuaj paguan dividentët më të mirë. Por, sa njerëz e kuptojnë se si ta bëjnë këtë?

Besoni apo jo! Njerëzit paguajnë mijëra dollarë për një guru për t’u treguar atyre se si të bëhen “versioni më i mirë i vetes”.

Në këtë artikull ju sjellim mënyrat më të mira për të investuar te vetja juaj, nëse doni të ndryshoni vërtet jetën tuaj për mirë.

Lexoni: 6 gabimet kryesore që po bëni duke ndërtuar markën tuaj personale në LinkedIn, sipas një eksperti marke personal

  1. Lexoni për rritje

Sinqerisht, gjëja më e arritshme për të bërë për një rritje afatgjatë dhe investim në veten tuaj është të mësoni se si të lexoni për rritje. Njerëzit nuk lexojnë libra, sepse mësuesit e tyre i detyruan të lexojnë libra të mërzitshëm, për të cilët u vlerësuan. Të gjithë kishim frikë të bënim detyrat e shtëpisë. Shkollat ​​në fakt të bën të urresh mjetin më të vlefshëm, atë të vetë-investimit.

Strategjia më e mirë për të marrë një zakon të leximit është: Lexoni atë që doni derisa të doni të lexoni.

  1. Bisedoni me njerëzit – Gjeni një mentor

Flisni me njerëz, me shumë njerëz… me prejardhje dhe ideologji të ndryshme.

Sa më shumë ta ekspozoni veten ndaj llojeve të ndryshme të të menduarit, aq më shumë kuptoni botën përreth jush.

Shpesh, njerëzit jetojnë në ato që ne i quajmë flluska ideologjike: ju dilni me njerëz që janë shumë të ngjashëm me ju, ata jetojnë pranë jush, ata konsumojnë të njëjtën përmbajtje si ju, ata mendojnë njësoj si ju, ata votojnë në të njëjtën mënyrë si ju, në thelb duke krijuar një dhomë jehone, ku idetë tuaja ridrejtohen përsëri tek ju. Problemi është se rritja ndodh vetëm kur e ekspozoni veten ndaj koncepteve të reja. Rritja ndodh kur ju ose përvetësoni njohuritë e reja të gjetura, ose e vjetra zëvendësohet nga ato më të mira.

Asnjëherë mos jini aq arrogant sa të mendoni se dini gjithçka!

Në përpjekjen tuaj për të folur me njerëz interesantë, disa do të bëhen dritat udhëzuese për të ardhmen tuaj. Zgjidhni një prej tyre për t’u bërë mentori juaj. Nëse po kërkoni të investoni në veten tuaj, gjetja e një mentori që është i hapur për t’ju udhëhequr gjatë jetës është një nga investimet më të mira që mund të bëni.

  1. Bëni miq

Miqtë dhe rrjeti juaj janë network-u juaj i sigurisë personale dhe profesionale. Vlera juaj neto lidhet drejtpërdrejt me network-un tuaj!

Sa më e lartë të jetë cilësia e lidhjes tuaj, aq më i pasur jeni në jetë.

Jashtë arsyeve profesionale dhe financiare për t’u rrjetëzuar, çfarë lloj jete është ajo ku kaloni çdo gjë pa e ndarë me njerëzit që ju interesojnë?

Lumturia e njerëzve të tjerë bëhet lumturia juaj dhe personit që nuk ka miq i mungon një pjesë e madhe e enigmës që ne e quajmë jetë. Investoni në miqësi cilësore. Ndonjëherë, kjo do të thotë kohë, ndonjëherë do të thotë të investoni para ose burime të tjera – mbajtja e miqësive të gjalla kërkon punë.

Nëse miqësitë tuaja janë zbehur, kjo ndodh sepse asnjëra nga palët nuk e ka bërë prioritet investimin në marrëdhënie! Dhe të dyja palët janë më keq për shkak të kësaj.

  1. Udhëtoni larg

Kjo pikë zgjerohet në 2 pikat e mëparshme. 10 orë larg me aeroplan dhe e gjithë mënyra se si njerëzit e shohin jetën ndryshon. Karma hyn në lojë, ose ndoshta një lloj tjetër edukimi, zakonesh dhe traditash.

Sa më larg të udhëtoni, aq më pak egoist bëheni! Ju e kuptoni se ekziston një botë e tërë atje jashtë që ka vazhduar përgjithmonë pa e ditur apo mbajtur që ti ekziston dhe ai moment i realizimit është një moment historik mjaft i madh në udhëtimin e dikujt.

Udhëtimi është një nga ato pak gjëra që kur shpenzon para të bën më të pasur! Pra, përqafoni udhëtimet, bëjeni prioritet shikimin e vendeve të vështira për t’u arritur, edhe me situatën Covid që kemi mbi vete.

Mos u bëj turist, ji udhëtar, nuk do të mësoni kurrë për vendin që vizitoni në një Starbucks ose McDonald’s. Përqafoni kulturën dhe lejoni që ajo të formojë identitetin tuaj; dhe do të bëheni më të pasur për shkak të saj.

  1. Merrni kurse për të ndërtuar aftësi

Investimi më i mirë që dikush mund të bëjë për veten e tij është të fitojë aftësi të reja në jetën e tij. Aftësitë janë si përmirësimet e cilësisë së rezultateve të mundshme të jetës suaj. Ato janë si mjete të vlefshme që mund t’i vësh në punë! Gjëja më e mirë për të mësuar aftësi të reja është se askush nuk mund t’i heqë ato nga ju!

Sipas mendimit tonë, kurset më të mira që mund të ndjekësh të lënë me diçka që mund ta përdorësh për pjesën tjetër të jetës. Pasi të instaloni një nga këto aftësi në sistemin tuaj, ju e dini se do ta keni gjithmonë atë mjet në dispozicionin tuaj. Për ata prej jush që mendojnë se kurset janë të shtrenjta dhe se përmbajtja është e disponueshme kudo, ju nuk jeni duke blerë përmbajtje, por po blini Kohën & Ekspertizën.

Jeta juaj është e lirë, sepse mendoni se investimi në veten tuaj është i shtrenjtë!

Nëse mendoni se të shpenzoni 15 dollarë për një libër ose 250 dollarë për një kurs është shumë para, nuk jeni ende aty në udhëtimin tuaj për të kuptuar ROI-në tuaj. Një ide e vetme nga kursi ose libri mund t’ju bëjë dhjetëra, qindra ose mijëra dollarë, kjo është arsyeja pse ne kurrë nuk kemi pasur frikë të shpenzojmë për gjëra që e dimë se do t’i shtojnë vlerë të përsëritur jetës sonë.

Lexoni: Ja çfarë Richard Branson dhe Warren Buffett zbulojnë rreth markës personale

  1. Kuptoni se si dhe në fakt të ndërtoni shëndetin në jetën tuaj

Njerëzit neglizhojnë shëndetin kur janë të vegjël, sepse nuk kuptojnë sa vijon: Neglizhenca shëndetësore është një faturë që ju vjen në të ardhmen!

Shumica e njerëzve largohen nga e ardhmja dhe e përdorin atë shëndet në të tashmen. Sa më shumë të zhvilloheni, aq më shumë kuptoni ROI-në e shëndetit të mirë, të gjumit të mirë, të ndryshimit midis vrapimit me kapacitet 95% të trurit kundrejt energjisë që red bull ju dha në orën 3 të mëngjesit.

Investoni kohë dhe para për të mësuar rreth të ushqyerit dhe trupit, dhe më pas investoni përpjekje dhe para për t’u siguruar që po korrni të gjitha përfitimet e asaj njohurie.

  1. Shisni diçka

Kjo është një pjesë mbi mënyrat më të vlefshme për të investuar në veten tuaj. Një nga mënyrat më të mira për t’u rritur është përpjekja të shisni diçka. Aq shumë aftësi duhet të bashkohen në këtë lloj ushtrimi saqë rritja juaj përshpejtohet për shkak të tij.

Kur vendosni qëllimin tuaj për të shitur diçka, duhet të kuptoni se çfarë të shisni, kujt t’ia shisni, si të komunikoni me blerësin e mundshëm dhe të kuptoni se si të dorëzoni dhe mbyllni marrëveshjen.

Të gjithë këto hapa mund të përkthehen në pjesë të tjera të jetës suaj. Kjo është arsyeja pse praktikimi i shitjes është një nga investimet më të mira që mund të bëni për veten tuaj.

Lexoni: Si të inkurajoni zhvillimin personal dhe profesional në vendin e punës

Ky artikull do të pasohet nga një i dytë me disa mënyra të tjera për të investuar në veten tuaj. 

/entrepreneuria

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0