7 gjërat që çdo shef i mirë duhet t’i thotë punonjësve - Business Magazine Albania

7 gjërat që çdo shef i mirë duhet t’i thotë punonjësve


Çfarë i pëshpërisin shefat punonjësve të tyre për t’i motivuar të punojnë çdo ditë me dëshirë?

Po iu tregojmë disa nga shprehjet e shefit tonë, dhe jo vetëm:

1. “Kam besim te ty.”

Këto fjalë i dëshmojnë punonjësve besimin tuaj, ju besoni në punën që ata bëjnë dhe ju e dini se ata do t’a realizojnë atë më së miri. Këto fjalë të thjeshta mund të bëjnë mrekulli në çdo kompani.

2. “Jam krenar për ty.”

Duke i treguar punonjësve se ju jeni krenar për punën që ata kanë bërë është po aq e fuqishme sa t’iu tregoni atyre që se keni besim te ta, ndoshta dhe më shumë.

3. “Faleminderit”

Të tregosh mirënjohje është çelësi për të fituar besimin e punonjësit. Njerëzit e urrejnë kur eprorët e tyre kërkojnë shumë pa qenë mirënjohës, veçanërisht nëse kjo ndodh çdo ditë.

4. “Jam gjithmonë i lirë për ty.”

Ka diçka që padyshim është e kënaqshme – sidomos te shefat që janë shumë të zënë – kur ata thonë se gjithmonë kanë kohë për punonjësit e tyre. Kjo e bën ekipin të ndjehet i vlerësuar.

5. “Si mund të të ndihmojë?”

Pa marrë parasysh se sa i vogël është problemi, një pyetje e vogël tek tuk për të kujtuar ekipin tuaj se ju kujdeseni është ideale për ruajtjen e marrëdhënieve të mira.

6. “Më fal.”

Kur shefat gabojnë, gjë që ndodh herë pas here dhe është e pashmangshme, është e rëndësishme që ata t’a zotërojnë plotësisht gabimin. Nuk ka asgjë më të keqe se shefat që pretendojnë se e bëjnë gjithçka mirë.

7. “Mos u shqetëso.”

Duke ditur se ju do të kujdeseni për gabimet që ata bëjnë, ose thjesht të keni situatën në kontroll, ka shumë ndikim në formësimin e skuadrës tuaj në lidhje me kompaninë tuaj. Nga koha në kohë, sigurojini punonjësit tuaj se çdo gjë është në rregull dhe kështu kompania juaj do të lulëzoj.

/Inc.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0