7 gjëra që nuk duhet të thoni në mbledhje - Business Magazine Albania

7 gjëra që nuk duhet të thoni në mbledhje

mbledhje

Një nga gjërat në të cilën ndikoi pandemia ishte se ne u liruam nga pjesëmarrja në mbledhjet e mërzitshme të zyrës. Nuk po themi se takimet e Zoom janë shumë më të mira, por në rast se e keni harruar sa irrituese është të bllokoheni në një dhomë mbledhjesh, këtu janë disa fraza të shprehura zakonisht që asnjërit nuk i pëlqejnë.

  1. “Le të ulemi dhe të prezantohemi”.

Kuptimi: “Le ta fillojmë takimin me një seri momentesh të denja, ku njerëzit përpiqen ta bëjnë veten të tingëllojnë interesantë ose të rëndësishëm.”

  1. “Le të diskutojmë për punët e secilit.”

Kuptimi: “Po përtoja për të krijuar një axhendë, kështu që ne do t’i dëgjojmë të gjithë që përpiqen të rrisin rëndësinë e tyre duke formuluar punët e tyre si ‘misione kritike’”.

  1. “Le të bëjmë brainstorm për disa ide të reja”

Kuptimi: “Kundër çdo arsyeje dhe në kundërshtim me çdo përvojë, unë pres që ju të frymëzoheni papritmas, për të thënë diçka krijuese, interesante ose të dobishme.”

Lexoni: Si të nxirrni shënime të vlefshme nga çdo mbledhje

  1. “Ne kemi nevojë për një mendim jashtë kornizave”

Kuptimi: “Le të krijojmë ide të reja.”

  1. “Qëllimi i këtij prezantimi është të …”

Kuptimi: “Meqenëse nuk kam asnjë respekt për kohën tuaj, unë do t’ju kërkoj të thithni informacionin me ritmin më të ngadaltë të mundshëm, me saktësinë më të vogël të mundshme, ndërsa ju ecni nëpër procesin tim të errësuar të mendimit flegmatik.”

  1. “Nuk lejohet telefoni në këtë takim.”

Kuptimi: “Unë jam plotësisht i vetëdijshëm se jam një nga njerëzit më të mërzitshëm në planet dhe nuk kam asnjë mundësi për të konkurruar me pajisjen tuaj, kështu që do t’ju detyroj të më dëgjoni”.

  1. “Le të ndalemi këtu dhe të mblidhemi përsëri javën tjetër.”

Kuptimi: “A keni dëgjuar ndonjëherë për Sizifin?”

/inc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0