7 arsye pse duhet të dëgjoni podkaste - Business Magazine Albania

7 arsye pse duhet të dëgjoni podkaste

podkaste

Në një botë kaq të shpejtë në të cilën po jetojmë, po bëhet shumë e vështirë t’i kushtohet kohë të mësuarit diçka të re. Mund të ketë shumë gjëra të reja që gjithmonë keni dashur t’i mësoni, por në vend të kësaj hiqni dorë nga plani, pasi nuk keni kohë për këtë. Por falë popullaritetit në rritje të podkasteve, ju mund të mësoni lehtësisht për çdo temë. Përveç faktit që mund të mësoni për pothuajse çdo gjë, ka shumë përfitime të tjera të dëgjimit të podkasteve. Le të mësojmë shtatë arsye të shkëlqyera pse duhet t’i bëni podkastet pjesë të stilit tuaj të rregullt të jetesës.

Lehtësisht të arritshëm

Me podkastet, ju keni akses në një sasi të madhe informacioni. Gjithçka që ju nevojitet është një smartphone dhe një lidhje interneti. Mijëra podkaste janë të disponueshme për shkarkim falas, dhe shumica janë të aksesueshme nëpërmjet aplikacioneve për smartphone. Disa janë falas, ndërsa të tjerët kërkojnë një abonim me pagesë. Disa aplikacione madje ju lejojnë të shkarkoni episodet e podkasteve në mënyrë që t’i dëgjoni ato edhe offline.

Lexoni: “40 under 40” nis podcast-et online

Këtu janë disa nga aplikacionet më të mira të podkasteve: Google Podcast, Apple Podcast, Spotify, Audible dhe Stitcher. Merrni pak kohë për të zgjedhur një platformë që është e përshtatshme për ju dhe filloni të dëgjoni tani.

Të përshtatshëm për t’u dëgjuar

Pavarësisht nëse jeni duke bërë vrap, duke vozitur diku ose në një dyqan ushqimor, thjesht mund të shkoni në podkastin tuaj të preferuar në smartphone tuaj. Kjo është një mënyrë e shkëlqyer për të qëndruar të angazhuar dhe të informuar ndërsa jeni në lëvizje. Ju nuk keni nevojë t’i kushtoni kohë për ta bërë këtë dhe ky është luksi i podkasteve.

Argëtim/Edukim falas

Jo vetëm që podkastet janë një formë e shkëlqyer e argëtimit portativ, por ato janë gjithashtu falas. Podkastet janë si emisionet radiofonike të shkarkueshme që mund t’i dëgjoni në telefonin, tabletin apo edhe kompjuterin tuaj.

Ata janë gjithashtu më shumë se thjesht një burim argëtimi falas. Ka vërtet diçka atje për të mësuar të gjithë. Klasat master janë të shtrenjta, siç janë edhe kurset online. Me podkastet, mund të mësoni për çdo temë që keni ëndërruar të mësoni pa pasur nevojë të paguani për të.

Mësoni për një tematikë të re ose një industri

Podkastet janë një mënyrë e përsosur për të ndihmuar të investoni në veten tuaj. Ju mund të mësoni rreth marketingut, historisë, investimit në pasuri të paluajtshme, artit, financave, modës dhe shumë më tepër.

Ato ju lejojnë të përfshiheni më shumë dhe të arsimoheni në fushat që ju interesojnë. Gjithashtu, mund të gjeni podkaste për pothuajse çdo temë që mund të mendoni. Me podkastet, mësimi nuk ka qenë kurrë më i lehtë.

E përkryer edhe kur bëni punë shtëpie

Shumica e punëve në shtëpi nuk kërkojnë shumë mendim, dhe podkastet janë një mënyrë e shkëlqyer për të kaluar kohën. Pavarësisht nëse jeni duke pastruar tualetin ose duke u ushtruar, ato ju lejojnë të zhyteni në një temë ndriçuese.

Minutat do të kalojnë ndërsa jeni duke dëgjuar podkastet dhe pothuajse me siguri do të mësoni diçka të re. Thjesht vendosni kufjet tuaja dhe dëgjoni episodet më të fundit të podkastit tuaj të preferuar.

Na ndihmojnë të bëhemi dëgjues më të mirë

Podkastet na ndihmojnë të vlerësojmë veprimin e thjeshtë të dëgjimit, pasi ato kanë të bëjnë me dëgjimin. Ato na lejojnë të marrim pjesë në atë që po dëgjojmë duke na nxitur të dëgjojmë, t’i kushtojmë vëmendje dhe më pas të përdorim imagjinatën tonë për të formuar fotografi të historisë që po dëgjojmë.

Podkastet angazhojnë pjesë të ndryshme të trurit, duke na inkurajuar të dëgjojmë në mënyrë aktive, veçanërisht nëse tema është ajo për të cilën ne jemi të apasionuar.

Lexoni: SuperVlera, podcast-i më i ri nga Eglent Bici, që u jep zë individëve që kanë diçka për të thënë

Përfitime nga ana mendore 

Podkastet janë më shumë sesa thjesht tinguj në sfond. Ata janë një medium i shkëlqyer në të cilin mund të ndiheni të përfshirë, të frymëzuar dhe të argëtuar, të gjitha këto janë të dobishme për shëndetin mendor të njerëzve.

Një studim i vitit 2016 nga UC Berkeley arriti në përfundimin se dëgjimi i tregimeve narrative (ashtu si podkastet) mund të emocionojë seksione të shumta të trurit tuaj. Si rezultat, pavarësisht nëse është nxitja e adrenalinës nga podkastet e vërteta të krimit ose rritja e endorfinës nga podkastet e komedisë, ka diçka atje për të gjithë.

/monday.pixelliongroup.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0