6 mësime që ky themelues mori nga një fshat Indian, nga të cilat mund të mësoni dhe ju - Business Magazine Albania

6 mësime që ky themelues mori nga një fshat Indian, nga të cilat mund të mësoni dhe ju


Blaze Arizanov Kaspian folës në AllWebMK 2018, një shkrimtar dhe bashkëthemelues i startup-it indian StayUncle, me origjinë nga Maqedonia, para 7 vjetësh ka shkuar në Indi dhe që atëherë e ndan qëndrimin mes Maqedonisë dhe Indisë.

Lexoni: 5 mësime lidershipi nga kapitenët e Kupës së Botës

Dikur ai vizitoi një fshat të vogël pranë Varanasit në Uttar Pradeshin Lindor për të kaluar disa kohë me familjen e bashkë-themeluesit dhe për të kuptuar mënyrën e jetesës indiane në brendësi. Ishte një udhëtim që ka ndryshuar kuptimin e tij për Indinë në shumë mënyra. BusinessMag në këtë artikull ju sjell se çfarë mësimesh ka përjetuar dhe mësuar Blaze, nga të cilat mund të nxirrni edhe ju një mesazh për veten tuaj.

  1. Familja e madhe indiane (dhe jo vetëm) nuk është zhdukur

Pashë 15 vetë që jetonin së bashku në të njëjtën shtëpi me dashuri, kujdes dhe mirëkuptim, një lidhje që nuk e kam parë në Indinë urbane.

  1. Kujdesi për të moshuarit

Kur më të moshuarit e familjes sëmureshin, nuset, fëmijët madje edhe gjyshet e moshuara konkurronin me njëri-tjetrin për t’u kujdesur: kush mund t’i shërbejë pjatën e ushqimit, cili do të masazhojë këmbët dhe kush do të sjellë një gotë ujë.

  1. Mikpritja e pakrahasueshme

Ata praktikisht ‘luftonin’ me njëri-tjetrin në përpjekje për të më shërbyer mua me ushqimet më të shijshme që kam shijuar ndonjëherë në jetën time.

  1. Pranimi i tjetrit dhe vullneti për të mësuar

Më kërkuan të zhvilloj një seancë joge për anëtarët e familjes. Gjyshja, tre nuset, një nga bashkëshortët e tyre, dy adoleshentë dhe madje një fëmijë, morën pjesë në seancë. Ishte një përvojë e pabesueshme për mua. Kurrë nuk kam parë anëtarë nga tre breza të gatshëm për të mësuar në të njëjtën kohë. Shtëpia gumëzhinte nga zhurmat dhe nga të qeshurat.

Lexoni: 4 mësime për të arritur qëllimet tuaja

  1. Metoda antike të shëndetit dhe higjienës

Deri disa dekada më parë njerëzit në Indinë rurale përdornin kripën dhe menten për të ruajtur higjienën orale. Colgate arriti dhe ndryshoi zakonet e tyre. Dhe gjeni çfarë, tani edhe Colgate përdor kripën në pastën e dhëmbëve.

  1. Çdo gjë në emër të zotit

Unë u tundova për të provuar besimin e indianëve në zotat e tyre. Një ditë u përpoqa t’i shisja një shkop menteje një fshatari për 10 rupi. Ai qeshi me mua dhe u largua pa interes. Për fshatin tjetër ndryshova strategjinë time, “Ky është një shkop i veçantë, të cilin ma ka dhënë një prift Brahmin nga tempulli i Kashi Vishwanath në Varanasi. Shkopi është i bekuar me magjepsje dhe do të sjellë mirëqenie për atë që do ta blejë.” Fshatari u mendua për disa sekonda dhe më dha 10 rupi.

burimi: openroadreview

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0