6 këshilla efektive për udhëtim: Kurseni kohë dhe para - Business Magazine Albania

6 këshilla efektive për udhëtim: Kurseni kohë dhe para

Kursimet më të vogla shpesh mund të bëjnë ndryshimin më të madh, veçanërisht kur jeni vazhdimisht në lëvizje. Udhëtimi është një nga shpenzimet më të mëdha që mund të bëjmë. Mes fluturimeve, akomodimit, ushqimit dhe një lidhjeje të fortë interneti, aeroporti është një nga vendet ku gjithçka fillon të shtohet vërtet. 

Për të shmangur që kjo të ndodhë dhe për të vendosur paratë në xhepin tuaj, këtu janë disa këshilla të shpejta për kursimin e parave, ndërsa niseni për në destinacionin tuaj të ardhshëm.

1- Përdor një shishe uji që mund të rimbushet përsëri

Uji i ambalazhuar në aeroport mund të kushtojë mbi 4 dollarë, në varësi të madhësisë dhe markës tuaj të zgjedhur. Për të kursyer në kosto, mund të përdorni një shishe uji të cilën mund t’a rimbushni. Shumica e aeroporteve kryesore kanë shpërndarës uji të filtruar për t’ju ndihmuar të jeni të hidratuar. Edhe pse kursimi i disa dollarëve nuk tingëllon si shumë, është një shpenzim i panevojshëm që mund ta shmangni thjesht duke paketuar shishen tuaj të ujit. Plus, ju lejon të jeni të ndërgjegjshëm për mjedisin në të njëjtën kohë.

2- Paketoni vetë ushqimet tuaja

Ashtu si në rastin e shishes me ujë, sillni ushqimet tuaja. Kostoja për një qese të vogël me patate të skuqura, ose fruta të thata mund të jetë disa dollarë më e shtrenjtë në aeroport, sesa ta blesh atë nga dyqani ushqimor përpara se të nisesh. Gjithashtu, duke qenë se blerja e ushqimeve është shpesh një impuls, përpiquni të hani para se të dilni nga shtëpia, ose të paketoni një sanduiç apo sallatë për në aeroplan. Kjo do t’ju kursejë koston dhe kaosin e përpjekjes për të gjetur diçka të shëndetshme dhe me kosto efektive për të ngrënë gjatë udhëtimit.

3- Rezervoni një “early flight”

“Early flights” shpesh kushtojnë më pak se ato që nisen më vonë gjatë ditës. Në fakt, disa linja ajrore kohët e fundit kanë promovuar fluturime të hershme më pak të kushtueshme për destinacione të njohura.  Megjithëse është mirë të bësh ato orë shtesë gjumi, mund të shmangësh gjithashtu turmat më të mëdha dhe të kesh më shumë mundësi qëndrimi nëse zgjedh të shkosh me fluturimin e parë jashtë. Nëse keni fleksibilitet të orarit të zgjedhjes kur fluturoni, krahasoni çmimet e fluturimeve dhe shikoni nëse një i mëparshëm mund t’ju kursejë para.

4-Regjistrohu për shpërblime udhëtimi

Regjistrimi për një kartë krediti udhëtimi nuk është mënyra e vetme për të kursyer para. Bëhuni një anëtar besnik në linjat ajrore dhe hotelet tuaja të preferuara. Ata do t’ju shpërblejnë me kursime dhe pikë ekskluzive si dhe do të shtojnë përfitime si kupona për ushqime, pije etj.

5- Monitoroni çmimet e fluturimeve

Monitoroni çmimet e fluturimeve me Google Flights, ose site të tjera gjurmuese. Kjo do t’ju ndihmojë të merrni çmimin më të mirë për llojin e fluturimit që dëshironi. Mund të jetë më e lirë të rezervoni fluturime me një drejtim në linja ajrore të ndryshme. Megjithëse, ndonjëherë mund të kurseni ndjeshëm nëse zgjidhni një rrugë alternative. Me linjat ajrore që kanë më shumë opsione anulimi dhe ndryshimi të fluturimit, konfirmoni se çfarë fleksibiliteti është në dispozicion për ju. Kur ka një anulim falas, ose kredit të linjës ajrore gjithmonë mund të kaloni kur të gjeni një marrëveshje më të mirë. Duke luajtur me opsione të ndryshme do t’ju kursejë para dhe do t’ju sjellë fluturimin më të dëshiruar për itinerarin tuaj.

6- Bëhuni një paketues ekspert

Shmangni tarifat e bagazheve dhe mundësinë e humbjes së bagazheve duke mësuar se si të paketoni në mënyrë efikase. Planifikoni disa pjesë kyçe që mund të funksionojnë për të bërë më shumë se një veshje. Kufizimi i sasisë zvogëlon shqetësimin e etiketimit të çantës, ose pritjes në karusel për t’i marrë ato. Çdo minutë ka rëndësi dhe lënia e bagazheve tuaja të panevojshme mund t’ju ndihmojë të kurseni kohë, para dhe dhimbje koke. 

entrepreneur.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0