5 mënyra për ta bërë fëmijën tuaj një lider më të mirë - Business Magazine Albania

5 mënyra për ta bërë fëmijën tuaj një lider më të mirë


Kur i rrisni fëmijët tuaj si liderë, ata do të krijojnë marrëdhënie më të mira personale, do të kenë rezultate më të mira në shkollë dhe do t’i përballojnë lehtësisht vështirësitë aktuale dhe të ardhshme.

Fëmijët janë e ardhmja jonë. Edhe pse kujdesemi për ta tani, shumë prej tyre do të kujdesen për të tjerët në të ardhmen si në punë ashtu edhe në shtëpi. Është tepër e rëndësishme që t’u tregojmë fëmijëve rrugën e lidershipit, jo vetëm për hir të tyre, por edhe për hir të të tjerëve.

Lexoni: Një rast reflektimi: Edukimi i fëmijës në Japoni, e më tepër

Ne jemi model i fëmijëve tanë. Sjellja jonë dhe gjërat që bëjmë çdo ditë, qoftë të mëdha apo të vogla, mund të ndikojnë ndjeshëm tek fëmijët tanë dhe suksesin e tyre më vonë si liderë në jetë. Për të transformuar fëmijët sot në liderë më të mirë nesër, BusinessMag ju sjell në këtë artikull 5 gjëra që mund të bëni, të cilat do të japin rezultatet më të mira.

  1. Theksoni rëndësinë e këmbënguljes

Një lider i vërtetë di se si të përballojë dështimin gjatë udhëtimit të tij drejt suksesit. Mos mendoni se duhet t’i mbroni fëmijët nga zhgënjimi dhe humbja, në vend të kësaj, ekspozojini ata përballë vështirësive në mënyrë që të mund të mësojnë se si të ecin përpara ballë-lartë.

  1. Merrni parasysh kampet verore

Po, kampi veror ka për qëllim të jetë zbavitës, por shërben si një përvojë tepër e fuqishme e të mësuarit. Kampi veror është i mbushur me aktivitete në ekip dhe madje edhe me mundësi për fëmijët tuaj për të udhëhequr grupet e shokëve të tyre dhe të fëmijëve më të vegjël.

  1. “Jo”

Thoni jo. Lidershipi kërkon durim, duke vonuar kënaqësinë e menjëhershme dhe duke punuar shumë për atë që ka rëndësi. Fëmijëve duhet t’u thuhet jo dhe ata duhet të përjetojnë zhgënjime të përkohshme. Përndryshe, ju rrezikoni t’i dëmtoni ata dhe të kufizoni zhvillimin e tyre të lidershipit.

Lexoni: Kur fëmijët janë përgjegjës të burimeve njerëzore

  1. Mësojuni zgjidhjen e konflikteve

Çdo lider ballafaqohet me konfliktet, kështu që sigurohuni që lideri juaj i vogël të dijë se si t’i menaxhojë ato. Liderët e mëdhenj e dinë se si t’i përballojnë me mirësjellje konfliktet, nëpërmjet të kuptuarit, komunikimit efektiv dhe kompromisit. Kur fëmija juaj po grindet me një vëlla apo mik, përdorni këto grindje si një mundësi për t’i shfaqur dhe për t’i mësuar zgjidhje efektive të konflikteve.

  1. Inkurajoni ëndrrat e tyre

Ndërsa fëmija juaj i plotëson ditët me detyrat e shtëpisë dhe me punë shtëpie, është tepër e rëndësishme që t’i inkurajoni ata që të ndjekin interesat e tyre gjatë kohës së lirë. Fëmijët, të cilët janë të përkrahur ndërsa shkojnë pas pasioneve dhe ëndrrave të tyre, do të vendosen në rrugën drejt lidershipit, të fortë dhe optimistë. Ata do të kenë vetëbesimin për të udhëhequr të tjerët drejt progresit dhe suksesit.

Lexoni: 6 mënyra se si prindërit shkatërrojnë suksesin e fëmijës së tyre

Kur i rrisni fëmijët tuaj si liderë, ata do të formojnë marrëdhënie më të mira personale, do të performojnë më mirë në shkollë dhe do të ballafaqohen lehtësisht me vështirësitë aktuale dhe të ardhshme. E gjitha çfarë duhet të bëni është të jeni një lider efektiv për veten dhe fëmijën tuaj, duke ndriçuar rrugën për gjeneratat që do të vijnë.

INC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0