5 arsye pse shkrimi i një libri është një lëvizje e zgjuar për sipërmarrësit - Business Magazine Albania

5 arsye pse shkrimi i një libri është një lëvizje e zgjuar për sipërmarrësit

5 arsye pse shkrimi i një libri është një lëvizje e zgjuar për sipërmarrësit

Jeni një sipërmarrës? Po kërkoni mënyra për të rritur platformën tuaj , për të tërhequr vëmendjen ndaj vetes dhe ndaj markës suaj në zhvillim? Si kulturë, ne priremi t’i lartësojmë autorët si titanë të mendimit që kanë arritur atë që pak të tjerë e bëjnë ndonjëherë. Pra, shkrimi dhe botimi i një libri mund të jetë përgjigja e përsosur për të vendosur veten si një udhëheqës i besueshëm i mendimit. Librat janë mjete unike të marketingut dhe për disa autorë, ato madje bëhen burim të ardhurash shtesë. Këtu janë pesë arsyet pse sipërmarrësit duhet të mendojnë të shkruajnë një libër :


1. Mund t’ju vendosë  autoritet në industrinë tuaj.

Faktori më i rëndësishëm në ndërtimin e besueshmërisë është mënyra se si të tjerët ju perceptojnë. Sipërmarrësit shpesh përdorin mediat sociale , blogging dhe madje edhe podcast për të ndikuar në mënyrën se si njerëzit mendojnë për to. Por botimi i një libri mund të ngrejë zërin tuaj në mënyra të tjera të rëndësishme. Një libër mund t’ju vendosë si ekspert në industrinë tuaj dhe të krijojë besueshmëri të menjëhershme. Kur klientët potencialë ju perceptojnë si të besueshëm, ata kanë më shumë gjasa t’iu kontaktojnë dhe të përfshihen. Shkrimi i një libri është një mënyrë e shkëlqyer për të thelluar njohuritë tuaja dhe për t’u siguruar që jeni specialist në atë që i sillni audiencës tuaj.

2.Ju mund të gjeneroni një rrjedhë shtesë të ardhurash.

Ndërsa është e vërtetë që shumica e autorëve nuk janë në gjendje të lënë punën e tyre të përditshme dhe të jetojnë me honorarët e tyre të librave, një sipërmarrës i zgjuar mund të gjejë mënyra për të gjeneruar rrjedha të reja të ardhurash nga një libër. Kur publikoni një libër në formate të shumta, duke përfshirë të shtypur, ebook dhe audio, ju mund të përfitoni financiarisht nga Amazon dhe librashitës të tjerë. Ka gjithashtu shumë mënyra të tjera se si mund të fitoni para me një libër  dhe zakonisht shumë më tepër para sesa do të fitonit duke u fokusuar vetëm në shitjen e librit tuaj. Autorët sipërmarrës gjejnë mënyra të shumta për të dyfishuar të ardhurat kur botojnë një libër.

3.Një libër është një mjet marketingu me shumë qëllime.

Si sipërmarrës, ne luftojmë me sfidën e përditshme që zërat tanë të dëgjohen në detin e zhurmës.  Amazon dhe librashitës të tjerë do të bëjnë punën për ju duke postuar për ju dhe librin tuaj në platformat e tyre individuale. Mendoni për librin tuaj si kartën tuaj të biznesit dhe shikoni që baza e klientëve tuaj do të fillojë të rritet.
Lexo: Historia e suksesit “Nga Pedagoge në Parlamentin Europian”

4. Vlera juaj e SEO do të rritet.

Kur publikoni një libër, motorët e kërkimit do ta përfshijnë automatikisht në algoritmet e tyre sepse do të postohet në dhjetëra faqe interneti me trafik të lartë, duke përfshirë Amazon.com , Barnesandnoble.com dheWalmart.com . Mos u habitni nëse gjeni emrin tuaj që shfaqet në të gjithë motorët e kërkimit. Motori i kërkimit (SEO Search Engine Optimization) është një pjesë e rëndësishme e sfidës së një sipërmarrësi për të rënë në sy të audiencës. Përdoruesit u besojnë motorëve të kërkimit dhe arritja e një vendi të parë në renditjen e motorëve të kërkimit u sinjalizon kërkuesve se jeni i besueshëm. Sa më lart të renditeni në faqet e rezultateve, aq më shumë klikime, trafik dhe klientë do të gjeneroni.

5. Do të jetë pjesë e trashëgimisë suaj, edhe shumë kohë pasi të keni dalë në pension.

Të jesh një sipërmarrës është punë e vështirë dhe pasi të kesh arritur njëfarë suksesi, shpesh dëshiron të gjesh mënyra për të ndihmuar anëtarët e familjes, miqtë dhe ndonjëherë kolegët. Ju dëshironi t’i frymëzoni dhe t’i ndikoni ata me trashëgiminë sipërmarrëse të punës suaj . Në rastin më të mirë, historia juaj do të transmetojë mençurinë tuaj në një mënyrë që frymëzon dhe udhëheq ata që vijnë pas jush. E shkruar mirë, do të zbulojë jo vetëm triumfet dhe gëzimet tuaja, por edhe frikën dhe dështimet tuaja. Trashëgimia juaj në një libër mund të jetë një nga dhuratat më të mëdha që u jepni ndonjëherë njerëzve tuaj të dashur, miqve, bashkëmoshatarëve ose atyre që keni mentoruar.entrepreneur

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0