5 aplikacionet më të vlefshme në raste tërmeti - Business Magazine Albania

5 aplikacionet më të vlefshme në raste tërmeti


Teknologjia ka ardhur në atë pikë sa mund të ofrojë njoftime dhe informacione në lidhje me katastrofat e ndryshme natyrore.

Me tërmetet e fundit që po ndodhin në vendin tonë BusinessMag në këtë artikull ju sjell disa aplikacione ku ju mund të merrni informacione dhe njoftime mbi tërmetet. 

Lexoni: Aplikacionet që iu nevojiten ndërsa udhëtoni nëpër botë

1. Info BMKG

Agjencia e Meteorologjisë, Klimatologjisë dhe Gjeofizikës (BMKG) ka aplikacionin e saj zyrtar të quajtur “Info BMKG”, i cili ofron veçori të tilla si njoftimet për tërmete, alarme paralajmëruese për kushtet e motit dhe informacione në kohë reale nga BKMG.

Vetëm tërmetet me madhësi mbi 5 në shkallën Rihter do të shfaqen si njoftime, të kompletuara edhe me distancën e epiqendrës nga vendndodhja e përdoruesit.

Aplikacioni është gjithashtu në dispozicion për iOS përmes iTunes dhe Android përmes Google Play.

2. QuakeFeed Earthquake Alerts 

Ky aplikacion është menduar posaçërisht për përdoruesit e iOS që kanë iPhone dhe iPad. Siç nënkupton edhe emri, synohet të informojë përdoruesit për ndodhitë e tërmetit. Deri më tani, ai mund të zbulojë vetëm tërmete me një madhësi prej të paktën 1.0+ në shkallën Rihter në SH.B.A. dhe 4,5+ në vendet e tjera.

Pasi hapin aplikacionin, përdoruesve do t’u tregohet se çfarë po ndodh globalisht. Ata mund të ndjekin listën e tërmeteve të fundit dhe të zgjerojnë hartën për të zbuluar saktësisht se ku ndodhi katastrofa.

Aplikacioni siguron informacione rreth një tërmeti që ndodhi afër vendndodhjes së përdoruesit, si dhe informacione rreth një tërmeti që po ndodh në një zonë të caktuar, sipas asaj që përdoruesi dëshiron të shohë. Në këtë mënyrë, nëse keni të afërm që janë në zonën e katastrofës, menjëherë mund t’i kontaktoni ata.

Aplikacioni gjithashtu lejon përdoruesit të instalojnë një shenjë rreziku vetëm nëse madhësia e tërmetit është në një shkallë të caktuar.

3. Earthquake Network – Realtime alerts

Earthquake Network – Realtime alerts është një aplikacion që bën një punë të mirë duke ju mbajtur të përditësuar në aktivitetet e tërmeteve, pasi siguron paralajmërime në kohë reale. Ai mund ta bëjë këtë për shumicën e vendeve në botë dhe madje lejon përdoruesit të raportojnë aktivitetin e tërmetit. Chatrooms për shkëmbimin e informacionit gjatë tërmeteve janë gjithashtu të disponueshme në këtë aplikacion. I përshtatshëm për pajisje Android.

Lexoni: Aplikacionet më të mira për mjekët dhe studentët e mjekësisë

4. Earthquakes Tracker

Earthquakes Tracker është aplikacioni më i detajuar në listë. Ai siguron njoftime për ngjarje sizmike në kohë reale, ndërsa analizon gjithashtu aktivitetin sizmik dhe e vendos atë në një format grafik për ju. Ju mund të zgjidhni për afërsinë dhe madhësinë e tërmetit dhe madje ka një mundësi zanor që të njoftojë parametrat e ngjarjes, në mënyrë që të mos keni nevojë t’i lexoni ato sa herë që ndodh një tërmet. I përshtatshëm për pajisje Android.

5. eQuake

eQuake është një aplikacion që paralajmëron se një tërmet do të bjerë. Ai përdor një rrjet me sensorë sizmikë për të zbuluar tërmetet. Kur ndodh një tërmet, serverat i dërgojnë përdoruesit një njoftim që paralajmëron përdoruesin për lëkundjet e pritshme në zonë. Aftësia për të zbuluar tërmetet dhe sigurimin e alarmit varet nga numri i sensorëve në rrjetin e zhvilluesve Zizmos.

Një veçori tjetër e eQuake është aftësia e tij për të përdorur telefonin tuaj si një sensor i cili kontribuon në sistemin e paralajmërimit të tërmetit duke përmirësuar zbulimin sizmik, duke dërguar alarme në telefonin tuaj për t’ju paralajmëruar nga rreziku i tërmetit.

Ju gjithashtu do të gjeni një hartë të tërmeteve të fundit në këtë aplikacion dhe ato informacione janë mbledhur nga bazat e të dhënave të USGS. I përshtatshëm për pajisje Android.

Aplikacione të tjera: 

Quake Spotter

Me këtë aplikacion, do të keni mundësi të mbani gjurmët e aktivitetit sizmik për dridhje me madhësi 1.0 ose më të lartë nga e gjithë bota. Ai mbledh të dhëna nga 12 burime të ndryshme matëse të tërmetit dhe tregon aktivitetin për mijëra vende. Merrni raporte në kohë reale nga një shumëllojshmëri agjencish, shihni informacione mbi aktivitetin sizmik brenda 500 km nga vendndodhja juaj e tanishme dhe merrni njoftimin Push për tëmete më të lartë se 4.0. Do të jeni në gjendje të merrni paralajmërime për tsuname në mënyrë që të mund të mbani nën kontroll pasojat që vijnë nga ato. I përshtatshëm për pajisje iOS.

Disaster Alert

Zhvilluar nga Pacific Disaster Center (PDC) në Hawaii, Shtetet e Bashkuara, aplikacioni lejon përdoruesit të kërkojnë pikat e katastrofës që po ndodhin, siç janë tërmetet, tsunamet, shpërthimet vullkanike, stuhitë, rrëshqitjet e tokës, përmbytjet dhe zjarret e pyjeve. Në fakt, ky aplikacion madje mund të gjurmojë përhapjen e një shpërthimi të një virusi. Disaster Alert do të sigurojë njoftime me bazë GPS. Përdoruesit mund të shohin edhe detaje të tjera të tilla se cilat vendet janë me rrezik.

Aplikacioni është i disponueshëm si për iOS përmes iTunes dhe Android përmes Google Play. I përshtatshëm për pajisje Android.

Lexoni: Aplikacionet më të sigurta për telefonin tuaj

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0