4 sekrete për shishet e ujit që askush nuk dëshiron që ju t’i dini


Ne të gjithë pimë ujë nga shishet plastike, por a e dini se cilat janë sekretet e saj?

Business Magazine më poshtë iu zbulon 4 më kryesoret.

4. Pse nuk duhet të ripërdorim shishet plastike?

Një shishe plastike mund të lërë kimikate të rrezikshme. Kushtojini vëmendje shenjave të veçanta në pjesën e poshtme: ato trekëndëshat me numra tregojnë se çfarë lloj plastike është përdorur.

– Një shishe me etiketë 1 (PET ose PETE) është e sigurtë për një përdorim të vetëm. Kur ekspozohen ndaj oksigjenit ose temperaturave të larta, duke përfshirë ngrohjen e diellit, një shishe e tillë do të shkarkojë substanca toksike që futen në ujë.

– Shmangni shishet të etiketuara me 3 ose 7 (PVC dhe PC) pasi ato nxjerrin kimikate toksike që mund të depërtojnë në ushqim, pije dhe ekspozimi i gjatë mund të rezultojë në probleme të rënda shëndetësore.

Shishe të prodhuara nga polietileni (2 dhe 4) dhe polipropileni (5 dhe PP) janë të përshtatshme për përdorime të shumëfishta. Ato janë relativisht të sigurta nëse i mbani vetëm ujë të ftohtë dhe rregullisht i dezinfektoni.

3. Bakteret dhe shkeljet themelore të higjenës

Pirja e ujit nga një shishe plastike e përdorur është pothuajse e njëjtë me një lodër qeni, apo edhe më keq thonë shkencëtarët. Sasia e baktereve në shishe të tilla shpesh tejkalon kufijtë e sigurisë. Ne krijojmë kushtet e përsosura të rritjes së baktereve duke marrë shishen me duar të pista, duke mos e shpëlarë plotësisht atë dhe duke mbajtur ujë të ngrohtë në të.

Çfarë duhet të bëni atëherë? Lani shishet rregullisht me ujë të ngrohtë me sapun, uthull ose gargarë antibakterial.

Edhe me larjen e shisheve, ne mund të vazhdojmë të marrim helmim ose madje edhe hepatitin A. Hulumtimet treguan se shumica e baktereve jetojnë në qafën e shisheve që nuk mund të lani mirë. Mirë është të mos përdoren tapat normale të shisheve, pasi dhe ato janë plastike, por për të qenë në anën e sigurtë, përdorni një tapë kashte.

2. Nga vjen uji juaj?

Shumë kompani përmendin në paketimin e tyre se uji që blini vjen nga një lumë piktoresk. Por shumë herë e vërteta është se uji që blini në një shishe është i njëjtë me ujin që merrni nga rubineti juaj në shtëpi!

Në fakt, mund ta shihni edhe atë në shishe, zakonisht është një tekst i vogël që të gjithë e neglizhojmë. Kompanitë janë të detyruara të shpjegojnë se burimi i ujit për ta është kanali kryesor i furnizimit me ujë. Në këtë mënyrë uji kushton shumë më pak se ajo që ju paguani për të!

1. Në të vërtetë nuk është i shëndetshëm

Për të mos përmendur rrezikun e baktereve, ka keqkuptime të zakonshme në lidhje me ujin.

Kompanitë e ujit duan të tërheqin tregun e të rinjve dhe atyre që merren me sport. Pra, ata reklamojnë ujë të ambalazhuar me shije të ndryshme të shtuara në të, duke pretenduar se është më e shëndetshme për ju se sa pije të tjera me sheqer.

E pra, në fakt, ndonjëherë ky ujë mund të përmbajë aq sheqer sa pijet e tjera! Për të mos u mashtruar nga reklamat, gjithmonë kontrolloni informacionin në etiketë.

burimi: brightside

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale