4 këshilla të urta nga ikona e dashur kinematografike Betty White - Business Magazine Albania

4 këshilla të urta nga ikona e dashur kinematografike Betty White

këshilla të urta

Në vitin 2018, Betty White, e cila vdiq në moshën 99-vjeçare, i tha Parade se do të dëshironte të kujtohej “ngrohtësisht” dhe me të qeshur.

White ishte vërtet shumë e dashur për pozitivitetin dhe këmbënguljen e saj. Por, ajo kishte gjithashtu një etikë pune legjendare: Që nga viti 2014, White mbante rekordet botërore Guinness për Karrierën më të gjatë televizive për një artiste femër. Ajo bëri debutimin e saj në ekran në vitin 1939 dhe luajti në një mori hitesh nga “The Mary Tyler Moore Show” dhe “The Carol Burnett Show” tek “The Golden Girls” dhe “Hot in Cleveland”. Ajo madje drejtoi “Saturday Night Live” në moshën 88-vjeçare. Sipas IMDB.com, roli më i fundit televiziv i White ishte në vitin 2019, si zëri i personazhit “Bitey White” në “Forky Asks a Question”.

Me kalimin e viteve, aktorja dha këshilla të urta si për jetën ashtu edhe për punën. Për nder të White dhe jetës dhe karrierës së saj të gjatë, më poshtë janë disa nga pjesët më të mira të mençurisë së saj.

Mbi pasionin

“Të gjithë kanë nevojë për një pasion. Kjo është ajo që e bën jetën interesante”, shkroi White në librin e saj të vitit 2011, “If You Ask Me (And of Course You Won’t).

“Nëse jetoni pa pasion, mund ta kaloni jetën pa lënë asnjë gjurmë.”

Lexoni: Si të shmangni “burnout” në punë! Këshillat kryesore që duhet të ndiqni

Mbi qëndrimin

Bëhuni optimist. “Shihni vetëm anën pozitive dhe duke mos u ndalni në anën negative. Merr shumë energji duke qenë negative,” tha ajo për People në janar.

Dhe sensi i humorit është kritik, tha ajo. “Mos e merrni veten shumë seriozisht. Ju mund të gënjeni të tjerët, por nuk mund të gënjeni veten.”

Mbi këmbënguljen

Sipas Parade, White u refuzua në mënyrë të përsëritur kur u përpoq për herë të parë si aktore, pasi ajo u konsiderua “jofotozhenike”. Natyrisht, ajo duroi.

“Ti vazhdon të largohesh,” i tha White Parade në 2018. “Por, nuk dorëzohesh.”

Mbi punën dhe interesat

White, e cila dikur tha se fjala “pension” nuk ishte pjesë e fjalorit të saj, i tha Katie Couric në 2017 se është e rëndësishme të qëndroni të zënë.

“Nuk është e vështirë të gjesh gjëra të cilat të interesojnë, por shijoji ato dhe kënaqu me to, dhe mendoj se kjo mund të të mbajë me këmbë në tokë”, tha White.

Mbi këshillat e karrierës

Këshilla e White për karrierën për të rinjtë ishte: bëni punën dhe jini të përgatitur.

Edhe biznesi i shfaqjes është argëtim, por merre seriozisht biznesin tënd, sepse është një biznes serioz”, tha ajo.

/cnbc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0