Si të shmangni "burnout" në punë! Këshillat kryesore që duhet të ndiqni - Business Magazine Albania

Si të shmangni “burnout” në punë! Këshillat kryesore që duhet të ndiqni

Tanimë jetojmë në një kulturë, e cila vlerëson të punuarit 24/7. Por, njerëzit nuk janë makineri dhe ne nuk mund të presim që të bëjmë disa punë njëherësh pa bërë fare pushim. Ndonjëherë, çelësi për të bërë më shumë punë në më pak kohë, është që herë pas here të ndaloni plotësisht së punuari.

Rimëkëmbja nga “burnout” është shumë më e vështirë dhe kërkon më shumë kohë sesa të bësh përpjekje për ta parandaluar atë. E thënë thjesht, sa më mirë t’i përshtasni pushimet në orarin tuaj të punës, aq më mirë do të performoni. Shmangia e “burnout” është një angazhim i përditshëm, kështu që këtu do të gjeni disa këshilla kyçe për ta luftuar atë.

Kujdesuni për veten (duke filluar nga nevojat tuaja bazë)

Flini mjaftueshëm, pini ujë mjaftueshëm, bëni aktivitet fizik!

Të gjithëve na është thënë t’i praktikojmë këto zakone në jetën tonë të përditshme, por sa shpesh i ndjekim? Kujdesi për veten mund të jetë aq i thjeshtë sa të flini një orë shtesë, të pini një gotë më të madhe ujë ose të bëni një pushim 10-minutësh.

Lexo edhe: Gabimi që po bëni si menaxherë që shkakton shqetësim të përditshëm, stres dhe ankth te punonjësit

Në fakt, sipas Qendrës Kombëtare për Informacionin Bioteknologjik, aktviteti fizik nxit rritjen e trurit, përgjigje më të forta të neuroneve ndaj stimujve, minimizon përkeqësimin mendor të lidhur me moshën dhe përmirëson kujtesën.

Dilni jashtë!

Natyra është e fuqishme, veçanërisht në lidhje me mirëqenien tonë. I ftohti, i nxehti, me diell, me borë… ajri i pastër do t’ju bëjë mirë edhe nëse nuk është klima juaj e preferuar. Një shëtitje e shpejtë, duke e lënë diellin të shkëlqejë në fytyrën tuaj ose thjesht duke marrë disa minuta për të dëgjuar tingujt jashtë mund t’ju ndihmojë të relaksoheni për të përmirësuar produktivitetin në punë.

Bisedoni me një mik ose koleg (për një temë që nuk lidhet me punën)

Dëgjoni muzikën tuaj të preferuar

Përdorni një aplikacion meditimi

Freskoni kafen tuaj (ose merrni një smoothie nëse jeni duke kërkuar diçka më bio)

Përqafoni krijimtarinë tuaj! Mbani një ditar, vizatoni, kërceni… bëni çfarë të doni

Dhe një nga këshillat tona të domosdoshme: Shijoni disa momente të thjeshta heshtjeje! Mbyllni derën e zyrës, fikni laptopin dhe kaloni pak kohë duke riformuluar mendimet tuaja për pjesën tjetër të ditës përpara.

asenmarketing

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0