31 vendet më të sigurta në botë

31 vendet më të sigurta në botë


Instituti për Ekonominë dhe Paqen publikoi Global Peace Index 2018, i cili rendit vendet në mbarë botën se sa të sigurta janë ato.

Raporti renditi 163 vende se sa paqësore janë ato. Renditja përcaktohet nga 23 faktorë, të cilët përfshijnë përqindjen e vrasjeve, terrorin politik dhe vdekjet nga konflikti i brendshëm.

Për të 11 vit kombi i vogël verior i Islandës u rendit si vendi më i sigurtë në botë. Me rreth 300,000 njerëz, norma e krimit në Islandë është e vogël, me vetëm 1,8 vrasje për 100,000 njerëz në vit. Kjo është rreth një e treta e shkallës së vrasjeve në SHBA.

Lexoni: Florian Çota: “Siguria dhe Shëndeti në punë një përgjegjësi dhe sfidë për të gjithë.”

Shumica e vendeve në “Global Peace Index 2018” ishin perëndimore, megjithëse një grusht ekonomish të zhvilluara në Azi, si dhe vende të vogla ishullore ishin pjesë e kësaj renditjeje.

“Global Peace Index 2018” renditi vendet nga indeksi më i ulët deri tek më i larti, kështu që sa më i ulët numri, aq më i sigurtë vendi. BusinessMag ju sjell listën më poshtë.

Letonia – 1.689
Spanja – 1.678
Botsvana (Vend në Afrikën e Jugut) – 1.659
Kili – 1.649
Kroacia – 1.639
Bullgaria – 1.635
Malajzia – 1.619
Rumania – 1.596
Hollanda – 1.574
Sllovakia – 1.568
Belgjika – 1.560
Mauritius (Ishull në Oqeanin Indian) – 1.548
Butani – 1.545
Hungaria – 1.531
Gjermani – 1.531
Norvegjia – 1.519
Finlanda – 1.506
Suedia – 1.502
Australia – 1.435
Zvicra – 1.407
Sllovenia – 1.396
Irlanda – 1.393
Japonia – 1.391
Singapori – 1.382
Republika Çeke – 1.381
Kanadaja – 1.372
Danimarka – 1.353
Portugalia – 1.318
Austria – 1.274
Zelanda e Re – 1.192
Islanda – 1.096

burimi: BI

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0