31 vendet më të sigurta në botë
Përditësuar së fundmi: 28/06/2018

31 vendet më të sigurta në botë

Share
nga Anerola Torollari
Qer 28, 2018
Studied at Faculty of Science, Content Editor Biznesi at Business Magazine
lexo me teper >

Instituti për Ekonominë dhe Paqen publikoi Global Peace Index 2018, i cili rendit vendet në mbarë botën se sa të sigurta janë ato.

Raporti renditi 163 vende se sa paqësore janë ato. Renditja përcaktohet nga 23 faktorë, të cilët përfshijnë përqindjen e vrasjeve, terrorin politik dhe vdekjet nga konflikti i brendshëm.

Për të 11 vit kombi i vogël verior i Islandës u rendit si vendi më i sigurtë në botë. Me rreth 300,000 njerëz, norma e krimit në Islandë është e vogël, me vetëm 1,8 vrasje për 100,000 njerëz në vit. Kjo është rreth një e treta e shkallës së vrasjeve në SHBA.

Lexoni: Florian Çota: “Siguria dhe Shëndeti në punë një përgjegjësi dhe sfidë për të gjithë.”

Shumica e vendeve në “Global Peace Index 2018” ishin perëndimore, megjithëse një grusht ekonomish të zhvilluara në Azi, si dhe vende të vogla ishullore ishin pjesë e kësaj renditjeje.

“Global Peace Index 2018” renditi vendet nga indeksi më i ulët deri tek më i larti, kështu që sa më i ulët numri, aq më i sigurtë vendi. BusinessMag ju sjell listën më poshtë.

Letonia – 1.689
Spanja – 1.678
Botsvana (Vend në Afrikën e Jugut) – 1.659
Kili – 1.649
Kroacia – 1.639
Bullgaria – 1.635
Malajzia – 1.619
Rumania – 1.596
Hollanda – 1.574
Sllovakia – 1.568
Belgjika – 1.560
Mauritius (Ishull në Oqeanin Indian) – 1.548
Butani – 1.545
Hungaria – 1.531
Gjermani – 1.531
Norvegjia – 1.519
Finlanda – 1.506
Suedia – 1.502
Australia – 1.435
Zvicra – 1.407
Sllovenia – 1.396
Irlanda – 1.393
Japonia – 1.391
Singapori – 1.382
Republika Çeke – 1.381
Kanadaja – 1.372
Danimarka – 1.353
Portugalia – 1.318
Austria – 1.274
Zelanda e Re – 1.192
Islanda – 1.096

burimi: BI

Subscribe në kanalin tonë në YouTube


Evente