3 mënyra se si perfeksionizmi vret biznesin tuaj - Business Magazine Albania

3 mënyra se si perfeksionizmi vret biznesin tuaj

perfeksionizmi

Nuk është sekret që perfeksionistët priren të bëhen sipërmarrësit më të mirë. Por, dështimi për të ulur standardet tuaja jashtëzakonisht të larta deri në nivele të arsyeshme mund ta vërë shpejt biznesin tuaj në flakë.

Nëse shikoni disa nga njerëzit më të suksesshëm në histori, ka të ngjarë të gjeni disa histori që tregojnë një tendencë paksa të dëmshme drejt perfeksionizmit. Steve Jobs kërkoi që punonjësit të merrnin miratimin e tij për çdo detaj të Macintosh-it origjinal. Regjisori i filmit, Stanley Kubrick, theu një rekord botëror kur xhiroi të njëjtën skenë të “The Shining” 148 herë. Madje edhe këngëtari James Brown do t’i gjobiste vokalistët e tij rezervë nëse do të guxonin të humbnin një ritëm.

Lexoni: Rrisni produktivitetin tuaj duke ndryshuar mendësinë

Ndërsa një vëmendje pothuajse obsesive ndaj detajeve dhe një mosgatishmëri për të pranuar dështimin ka të ngjarë të ketë ndihmuar në karrierën e tyre, në një moment ose në një tjetër, ajo u bë pikërisht gjëja që kërcënoi suksesin e tyre. Sepse kur perfeksionizmi lihet i pakontrolluar, ai në mënyrë të pashmangshme shndërrohet në një forcë paralizuese dhe shkatërruese.

Të kesh pak hapësirë për gabime do të thotë që sa herë që diçka del jashtë rrugës, ndjen një presion të turpshëm për ta rregulluar atë përpara se bota të digjet në hi.

Natyrisht, ne e dimë logjikisht se të gjithë njerëzit bëjnë gabime dhe bota në fakt nuk do të përfundojë nëse diçka nuk shkon sipas planit. Por në ato momente, sigurisht që ndihet ashtu.

Nëse jeni duke luftuar me perfeksionizmin në biznesin tuaj, këtu janë tre mënyra se si mund të vrasë suksesin tuaj (dhe si ta kapërceni atë):

1. Perfeksionizmi pengon produktivitetin

Kur jeni të mbërthyer në kontrollin e perfeksionizmit, frika për të bërë një gabim mund t’ju ngrijë në mosveprim. Ju shtyni projektet e mëdha dhe zvarrisni detyrat e rëndësishme, sepse dëshironi të shmangni mundësinë e rrëmujës.

Kjo jo vetëm që ju bën të humbisni mundësitë që mund të mos vijnë më, por gjithashtu ndalon vrullin tuaj. Papritur gjithçka ndihet dërrmuese dhe ju nuk mund të bëni ndonjë përparim.

Këshillë: Mënyra më e mirë për ta kapërcyer këtë është të bëheni më të vetëdijshëm për modelet dhe simptomat tuaja kur perfeksionizmi po fillon. Si silleni zakonisht? A ia lëshoni detyrat ekipit tuaj pa i menduar ato? A fshiheni në zyrën tuaj dhe injoroni thirrjet nga të dashurit tuaj derisa gjërat të mbarojnë?

Pasi të jeni të qartë se cilave shenja duhet t’i kushtoni vëmendje, bëni një listë të hapave të veprimit që do të angazhoheni të ndërmerrni sa herë që t’i shihni ato shenja që shfaqen. Ndoshta është diçka aq e thjeshtë sa vendosja e afateve dhe angazhimi për t’i përmbushur ato edhe nëse rezultati përfundimtar nuk është i përsosur.

Pasi të eksperimentoni me këto hapa veprimi, bëni një auditim të shpejtë të rezultatit. Merrni shënime për atë që funksionoi, çfarë jo dhe çfarë mund të bëni më mirë herën tjetër. Bëni gabime dhe mësoni në mënyrë aktive prej tyre duke krijuar një plan për t’u përmirësuar.

Lexoni: Një vështrim përtej jetës perfekte të blogerëve

2. Perfeksionizmi vendos shumë në pjatën tuaj

Nëse jeni një perfeksionist i vetëshpallur, ka të ngjarë të keni një besim tinëzar se askush nuk mund ta bëjë atë aq mirë sa mundeni ju. Kjo thënie e vjetër, “nëse doni që diçka të bëhet mirë, bëjeni vetë”, është praktikisht mantra juaj.

Megjithatë, kjo mendësi jo vetëm do të zbrazë energjinë tuaj mendore dhe fizike, por do t’ju mbajë larg arritjes së qëllimeve tuaja. Kur merrni vazhdimisht më shumë se sa mund të përballoni (dhe nuk arrini të kuptoni kufizimet tuaja njerëzore), rrezikoni të pësoni burnout, gjë që mund të jetë fatale për biznesin tuaj.

Këshillë: Sa herë që tundoheni të merrni më shumë sesa mundeni realisht, pyesni veten nëse detyra është absolutisht e nevojshme për biznesin tuaj ose nëse mund të delegohet ose të jepet jashtë. Edhe nëse askush nuk mund ta bëjë atë aq mirë sa ju mundeni, sa papërsosmëri jeni të gatshëm të pranoni për të pasur më shumë energji, kohë dhe vitalitet? Nëse është dikush që mund të bëjë një detyrë me prioritet të ulët që do t’ju kursejë mijëra orë, por do të prodhojë vetëm rreth 70% të cilësisë, a ia vlen të hiqni dorë nga pjata juaj?

Përqëndrohuni te gjërat me prioritet të lartë dhe me rëndësi të madhe dhe mësoni të lini të tjerët. Do të habiteni sa shumë mund të arrini kur nuk po përpiqeni të bëni gjithçka vetë.

3. Perfeksionizmi parandalon rritjen e nevojshme

Nëse doni të arrini lartësi të reja në biznesin tuaj, duhet të jeni të gatshëm të rriteni dhe të ndryshoni. Por perfeksionizmi mund t’ju mbajë të mbërthyer përgjithmonë. Kur pretendoni se i keni të gjitha nën kontroll (edhe nëse nuk i keni), mbylleni përpara mundësive dhe ideve të reja. Ju bëheni rezistent ndaj ndryshimeve dhe nuk dëshironi të shtriheni jashtë zonës suaj të rehatisë. Dhe përfundimisht, biznesi juaj pëson një goditje.

Problemi me perfeksionistët është se ne në fakt bëjnë gabime gjatë gjithë kohës, por shpesh nuk i pranojnë ato. Në vend të kësaj, ata I fshehin dhe përpiqen të sillen sikur nuk kanë ndodhur kurrë. Por e vërteta është se gabimet tona janë një pjesë e natyrshme dhe e domosdoshme e procesit të të mësuarit. Dhe nëse duam të jemi të suksesshëm, duhet të mësojmë se si t’i përqafojmë ato.

Këshillë: Në vend që të përpiqeni të pretendoni sikur gabimet tuaja nuk kanë ndodhur kurrë, pranoni ato. Ju mund të zgjidhni të përfshiheni në sjellje destruktive, ose mund të zgjidhni të përballeni me problemin dhe ta zgjidhni atë pa u lidhur me emocionet negative.

Heqja dorë nga perfeksionizmi kërkon një dozë të shëndetshme besimi te vetja, dhe kjo fillon me besimin se jeni plotësisht në gjendje të mësoni dhe të zgjidhni çdo gabim që bëni.

Pra, pranoni gabimin, falni veten që e keni bërë atë, gjeni mësimin dhe merrni përgjegjësinë për të ndrequr atë që u prish.

/entrepreneur

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0