3 mënyra për të marrë publicitet falas për biznesin tuaj

3 mënyra për të siguruar publicitet falas për biznesin tuaj


Pavarësisht nga titulli apo industria, shumica prej nesh mund të ekspozohen në media në mënyrë që të zhvillojnë bizneset e tyre. Prania mediatike ndërton besueshmëri, rrit ekspozimin tuaj dhe shton vlerësimin për markën tuaj, sigurisht nëse prezantoheni pozitivisht.

Kush nuk do t’i donte këto përfitime? Për ata që kërkojnë më shumë shikueshmëri dhe ekspozim, ekzistojnë tre mënyra të thjeshta, të sigurta për ofruar mundësinë që të lartësoheni ndaj konkurrencës:

Lexo: Kush është Plani i Biznesit që gjithmonë funksionon

  1. Shkruani një artikull

Shkrimi i një artikulli është një mënyrë e shkëlqyer prezantimi për një sipërmarrës. duhet të ekspozoheni duke mbajtur nën kontroll edhe mesazhin që do të jepni. Tema e artikullit mund të ketë të bëjë me një prirje të industrisë ose histori lajmesh, të ofrojë një qasje të re, ose të parashtrojë një perspektivë të freskët për një problem. Referojuni autorëve të librave më të lexuar si:

Mendoni dhe rrituni të pasur

7 zakonet e njerëzve me shumë efektivitet

5 gjuhët e dashurisë

Sigurohuni që të jepni informacione që ndihmojnë audiencën tuaj. Mund të sqaroni gjithashtu një keqkuptim të madh në industri. Artikujt tuaj duhet të jenë informues, me fakte dhe të përfshijnë statistika përkatëse dhe shembuj konkretë. Mbylleni shkrimin me një ftesë për lexuesin.

  1. Qëndroni një burim eksperti

Të jeni një burim eksperti është fitimprurës: ju ndihmoni një gazetar, ndërsa shfaqni njohuritë dhe njohjet tuaja në fushën tuaj, në formën e citimit. Për histori mbi ngjarjet kryesore aktuale, lajmet në industrinë tuaj dhe tema të tjera, si praktikat më të mira të biznesit, gazetarët kërkojnë burime për të dhënë koment. Duke qenë një burim, do të rritet ndërgjegjësimi për ju dhe kompaninë tuaj. Përcaktoni se çfarë ekspertize keni, zhvillimi i pasurive të patundshme apo lehtësimi i borxhit dhe kontaktoni gazetarët përkatës që shkruajnë në lidhje me këtë temë për të ofruar komentet tuaja. Gjithmonë synoni të jenë të dobishëm, informues dhe kurrë të nxitur. Regjistrohuni si burim në faqet e ekspertëve.

Lexo: 5 Teknologji që biznesi juaj duhet t’i adaptojë menjëherë

  1. Vendosni kompaninë tuaj në qendër

Pavarësisht nëse drejtojmë një biznes të vogël apo të madh, ne të gjithë duam të dalim kundër konkurrencës, si opsioni superior. Ajo që e bën të ndryshme kompaninë tuaj mund të jetë tregimi juaj, një aspekt unik i shërbimit tuaj, ose një produkt i ri. Nëse nuk mendoni se sfondi juaj është i rëndësishëm, shumica e sipërmarrësve kanë një histori të shkëlqyer për të treguar. Gazetat lokale dhe lajmet në internet, që botojnë profile të banorëve dhe të biznesit janë një mundësi shumë e mirë, për të filluar e për të ndarë të rejat më interesante për firmën tuaj.

Burimi: Entrepreneur

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0