3 libra, 3 mësime dhe ndikimi më i fortë në jetën time - Business Magazine Albania

3 libra, 3 mësime dhe ndikimi më i fortë në jetën time

3 libra

Deri më sot, kam lexuar mijëra libra mbi vetë-përmirësimin. Ekziston një gjë e zakonshme në të gjithë ata libra tipikë për vetë-përmirësimin dhe ajo është të përmirësosh veten. Megjithëse, është mirë të punosh me veten dhe të përmirësohesh nga niveli aktual, por problemi me disa libra është ‘ata të bëjnë të ndihesh keq në subkoshiencë sikur nuk je i mirë të pranohesh nga i ashtuquajturi përkufizim i suksesit të kulturës së përgjithshme.’

Kohët e fundit kam lexuar 3 libra që ndryshuan të gjithë perceptimin tim mbi mënyrën se si ne e perceptojmë vetë-përmirësimin dhe marrëdhëniet në jetën tonë. Këta 3 libra më ndihmuan të përqafoj veten, por në të njëjtën kohë, të më ndërpresin egon dhe të shijoj gëzimet e vogla të jetës me njerëzit e mi të dashur.

Lexoni: 3 librat që do t’ju ndihmojnë të keni një karrierë më të lumtur dhe më të suksesshme në vitin 2022

3 libra që ndryshuan perceptimin tim për jetën, dashurinë dhe veten time:

  1. Vdekja nga Sadhguru:

Gjithmonë kam pasur një besim se vendosja e dashurisë mbi egon mund të shpëtojë kaq shumë marrëdhënie. Brezi ynë i merr të mirëqena të gjitha marrëdhëniet. Mendojmë se jemi të mjaftueshëm. Ne mund të jetojmë një jetë të lumtur vetëm, por a mundemi?

Po lexoj librin Vdekja e Sadhgurut ku ai ka përmendur se si fëmijë, kur një nga shokët e tij të klasës ndërroi jetë, i erdhi një tronditje se si mund të avullojë sot dikush që ishte këtu dje? Por kjo më goditi aq shumë!

Është aq e vërtetë sa njerëzit do të zhduken papritmas. Ata nuk do t’ju thonë se do të largohen. Ata nuk do t’ju thonë se nuk mund t’i shihni më. Është e vërtetë që njerëzit zhduken përgjithmonë pa ju dhënë mundësinë për të kërkuar falje ose për të treguar se sa shumë i doni ata.

Ne të gjithë kemi qenë atje, kemi humbur dikë që e donim shumë dhe e vetmja gjë për të cilën në atë kohë dëshirojmë është, nëse mund të takonim një person për herë të fundit, do t’i thoshim sa shumë e duam ose se na vjen keq për sjelljen tonë. Por mjerisht! Zoti nuk na jep mundësinë e fundit!

Përmes këtij postimi, dua t’ju them se njerëzit dhe marrëdhëniet janë të çmuara.

Sa herë që ndiheni të zemëruar me dikë, mos thoni asnjë fjalë të vetme, sepse mund të përfundoni duke thënë diçka për të cilën do të pendoheni. Dhe ndoshta nuk do të kishit mundësinë të kërkoni falje. Përveç kësaj, njerëzit mund t’ju falin, por ata kurrë nuk harrojnë se si u ndjenë nga fjalët tuaja.

Ne kurrë nuk e dimë se kë po takojmë për herë të fundit, kështu që bëjeni çdo moment kaq të bukur dhe të çmuar që të mos pendoheni për asgjë në jetën tuaj. Sepse njerëzit thjesht zhduken një ditë.

  1. The Comfort Book nga Matt Haig

Megjithëse ka libra të ndryshëm që do t’ju bindin pse jeni mjaftueshëm të mirë për të arritur sukses dhe si mund të adoptoni disa vlera për të kompletuar veten dhe derisa lexova The Comfort Book, unë besoja në të gjitha këto.

The Comfort Book është më shumë si një përqafim i ngrohtë në një natë të ftohtë që dërgon një mesazh drejtpërdrejt në zemrën tuaj se tashmë jeni të kompletuar për të arritur gjithçka që dëshironi.

Lexoni: 11 librat që Bukinist i rekomandon biznesit gjatë vitit 2022

Autori thotë,

Imagjinoni veten si një fëmijë. Ju do ta shikonit atë fëmijë dhe do të mendonit se nuk i mungonte asgjë. Ajo foshnjë erdhi e plotë. Vlera e tyre ishte e lindur që në frymën e tyre të parë. Vlera e tyre nuk varej nga gjërat e jashtme si pasuria, pamja, politika apo popullariteti. Ishte vlera e pafundme e jetës njerëzore. Dhe kjo vlerë mbetet me ne, edhe pse bëhet më e lehtë ta harrojmë atë. Ne mbetemi po aq të gjallë dhe po aq njerëzorë sa ishim ditën kur lindëm. E vetmja gjë që na duhet është të ekzistojmë. Dhe për të shpresuar.

Megjithatë, unë respektoj ndjenjat dhe situatat e njerëzve të tjerë si njerëzit që vuajnë nga depresioni dhe problemet e ankthit. Por gjithmonë kam ndjerë se nuk mund të jem kurrë në depresion vetëm sepse disa libra për vetëndihmë krijuan një besim të rremë në mendjen time se ‘të qëndrosh i fortë’ është e pranueshme.

Këtu është një nga gjërat më të bukura që do të zbatoj çdo ditë në jetën time nga ky libër dhe do t’ju kërkoja ta bënit edhe ju këtë gjë të vogël.

“Përjetoni një gjë të bukur në ditë. Sado e vogël. Sado e parëndësishme. Lexoni një poezi. Luani një këngë të preferuar. Qeshni me një mik. Shikoni qiellin pak para rënies përfundimtare të diellit drejt natës. Shikoni një film klasik. Hani një fetë tortë me limon. Çfarëdo. Thjesht jepini vetes një kujtesë të thjeshtë se bota është plot me mrekulli. Edhe nëse jemi në një moment të jetës ku nuk mund t’i vlerësojmë gjërat, ndonjëherë na ndihmon të kujtojmë se ka gjëra në këtë botë për t’u shijuar, kur jemi gati.”

Gjithmonë kam menduar se sapo të bëhem i suksesshëm, gjithçka do të bjerë në vend dhe të gjithë ata që më lanë do të kthehen. Megjithatë, ndonjëherë, njerëzit nuk na lënë, ata thjesht presin që ne t’i thërrasim emrin dhe t’i ftojmë në jetën tonë. Por mjerisht! Lakmia e suksesit e bën perceptimin tonë të paqartë.

Tuesdays with Morrie është më pak një libër dhe më shumë si një bisedë mes një mësuesi 80-vjeçar, Morrdmth dhe studentit të tij që u përpoq të ndiqte suksesin aq shumë sa që tani përveç famës dhe parave nuk ka asgjë.

Studenti gjen rrugën e tij të kthehet tek Morrie kur Morrie është gati të vdesë për shkak të një sëmundjeje të rëndë. Edhe në moshën 80-vjeçare Morrie është plot jetë, nuk i intereson se do të vdesë pas disa javësh dhe në krye të të gjithave, në vend që të qajë për sëmundjet e tij, ai dëgjon me gëzim problemet e njerëzve dhe përpiqet t’u japë atyre një zgjidhje.

Morrie dhe studentët e tij takohen çdo të martë për të folur për jetën, vdekjen, lumturinë, dashurinë dhe vlerën e marrëdhënieve.

“Vdekja i jep fund një jete, jo një marrëdhënieje.”

Isha disi si studentja e Morrit, por pasi lexova këtë libër, kuptova se sot jam me këdo që dua, nesër mund të mos jem kështu pse të mos e shijoj dhe të përqafoj praninë e njerëzve të mi të dashur. Pse nuk i them ‘të dua’ mamit dhe babit tim. Pse nuk i telefonoj miqtë e mi dhe nuk flas për gjëra të rastësishme pa u kujdesur për të qenë produktiv.

Lexoni: Një librari për të frymëzuar mendje. Kjo është sipërmarrja e motrës dhe vëllait në Korçë

Morrie më mësoi se jeta është e shkurtër dhe vdekja mund të jetë në pragun tonë. Mos e jetoni jetën tuaj sikur keni vite për të shijuar, jetoni sikur po jetoni momentet e fundit. Sepse ndoshta ju keni vite për të jetuar, por të dashurit tuaj jo.

“E vërteta është, pasi mëson se si të vdesësh, mëson se si të jetosh.”

Shpresoj që pasi të lexoni këtë artikull, do t’u thoni mjaft njerëzve të dua, do ta doni veten dhe do të bëni një gjë çdo ditë për të shijuar mrekullitë e vogla të jetës, nuk do ta merrni jetën si të mirëqenë, do të keni pak gjëra për veten tuaj pa u shqetësuar për të qëndruar produktiv dhe nuk do të lëndoni askënd me fjalët tuaja.

Gjithashtu, nëse vërtet dëshironi një përqafim të ngrohtë ose nëse po kaloni një periudhë të vështirë në jetën tuaj, lexoni The Comfort Book sepse ky libër me siguri do t’ju ngushëllojë zemrën.

/medium.com/

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0