Çfarë bëjnë themeluesit e startup-eve në kohën e tyre të lirë? - Business Magazine Albania

Çfarë bëjnë themeluesit e startup-eve në kohën e tyre të lirë?

Çfarë bëjnë themeluesit e startup-eve në kohën e tyre të lirë?

Themeluesit nuk kanë shumë kohë të lirë, por kur e kanë, ata e kalojnë atë kohë për të përmirësuar veten dhe biznesin e tyre. Janë pyetur anëtarët e YEC për aktivitetet që u kushtojnë kohë kur nuk janë të fokusuar në biznesin e tyre dhe se si aktiviteti i forcon ata dhe grupin e tyre të aftësive.

Cila është një gjë unike që bëni në kohën tuaj të lirë për të përmirësuar veten si themelues?

1. Meditim i përditshëm

Në kohën time të lirë, praktikoj meditim çdo ditë për 15 deri në 20 minuta. Ky zakon është vendimtar për ruajtjen e stabilitetit emocional si themelues. Më ndihmon të qëndroj i qetë, duke parandaluar vendimet reaktive të ndikuar nga nivelet e larta dhe të ulëta të përditshme të drejtimit të një kompanie. Kjo qëndrueshmëri është thelbësore për marrjen e vendimeve të qëndrueshme dhe të shëndosha sipas shkallës së biznesit. —Krish Chopra, NPHub

2. Bouldering

Një aktivitet unik në të cilin angazhohem për të përmirësuar veten është bouldering. Kjo formë e ngjitjes në shkëmb, e bërë pa litarë në lartësi më të ulëta, sfidon trupin dhe mendjen time. Bouldering forcon aftësitë e mia për zgjidhjen e problemeve ndërsa unë lundroj në rrugë të ndryshme ose “probleme” në murin e ngjitjes. Çdo ngjitje kërkon të menduarit strategjik, kreativitet dhe përshtatshmëri – cilësi thelbësore për udhëheqjen. Ai gjithashtu kultivon durimin dhe elasticitetin, pasi arritja e majës shpesh përfshin përpjekje të shumta dhe mësim nga dështimi. Intensiteti fizik i bouldering më ndihmon të menaxhoj stresin dhe të ruaj nivelet maksimale të energjisë.

Për më tepër, është një sport social, ku ndarja e këshillave me kolegët alpinistë nxit një frymë bashkëpunimi që unë e kthej në ekipin tim. Duke i shtyrë kufijtë e mi në murin e ngjitjes, zhvilloj një mentalitet rritjeje që përkthehet në përqafimin e sfidave dhe udhëheqjen e organizatës sime me besim dhe qartësi më të madhe. Në fund të fundit, bouldering më mban në tokë, të fokusuar dhe gati për të trajtuar çdo “problem” biznesi që më del përpara. —Blake Olson, Tregtar Smart Prop

3. Studimi i ekonomisë dhe psikologjisë së sjelljes

Të kuptuarit e nuancave të sjelljes njerëzore dhe proceseve të vendimmarrjes ofron njohuri të paçmueshme për udhëheqjen, marketingun dhe angazhimin e klientëve. Duke lexuar libra, duke dëgjuar podkaste dhe madje duke marrë kurse online në këto fusha, kam fituar një vlerësim më të thellë për atë që i motivon njerëzit, si e perceptojnë vlerën dhe se si reagojnë në rrethana të ndryshme.
Të kuptuarit e nuancave të sjelljes njerëzore dhe proceseve të vendimmarrjes ofron njohuri të paçmueshme për udhëheqjen, marketingun dhe angazhimin e klientëve. Duke lexuar libra, duke dëgjuar podkaste dhe madje duke marrë kurse online në këto fusha, kam fituar një vlerësim më të thellë për atë që i motivon njerëzit, si e perceptojnë vlerën dhe se si reagojnë në rrethana të ndryshme.

Kjo njohuri rrit aftësinë time për të krijuar strategji më efektive të biznesit dhe përmirëson komunikimin tim me ekipin dhe klientët e mi. Ai forcon aftësitë e mia duke ofruar një kornizë për të parashikuar dhe ndikuar sjelljet në një kontekst biznesi. Kjo më bën një negociator më të mirë, një udhëheqës më empatik dhe një planifikues më strategjik. Është një avantazh unik që më ndihmon të përmirësoj vazhdimisht mënyrën se si menaxhoj bizneset e mia dhe drejtoj ekipet e mia. —Kristin Kimberly Marquet, Marquet Media, LLC

Lexo edhe: Ja çfarë bën Warren Buffet për “hobi”, pasionet e Orakullit të Omahas pas pune

4. Udhëtim

Pavarësisht se ku vendosni të shkoni, udhëtimet ju mësojnë mësime të rëndësishme që ju forcojnë dhe përmirësojnë aftësitë tuaja. Ajo zgjeron horizontet tuaja dhe hap sytë ndaj gjërave që nuk i keni menduar kurrë më parë. Kjo ju lejon të grumbulloni përvoja të reja dhe të realizoni gjithçka që bota ka për të ofruar. Me çdo udhëtim që bëni, ju bëni një hap të madh jashtë zonës suaj të rehatisë dhe, më e rëndësishmja, e njihni veten më mirë. Udhëtimi ju detyron në një mënyrë që është e ndryshme nga mënyra se si veproni normalisht në jetën tuaj të përditshme – jeni të rrethuar nga e panjohura. Ju mësoni se si të mbështeteni tek vetja dhe si të përshtateni me disa kushte.

Të gjitha këto mësime ju sjellin shumë përfitime kur i ktheheni jetës së përditshme. Do të merrni vendime ndryshe, do të dëgjoni më shumë instinktet tuaja dhe do të njiheni më mirë se kush jeni në thelbin tuaj dhe çfarë jeni të aftë. -Blair Thomas, eMerchantBroker

5. Bëhuni vullnetar në ngjarjet e birësimit të kafshëve

Unë jam vullnetar në ngjarjet e adoptimit të kafshëve dhe ka rezultuar të jetë çuditërisht e dobishme për punën time si sipërmarrëse. Trajtimi i këtyre ngjarjeve përfshin shumë zgjidhje të problemeve në vend dhe komunikim të qartë, njësoj si drejtimi i një biznesi. Kjo përvojë më ka mësuar gjithashtu shumë për durimin dhe qëndrimin e qetë nën presion. Plus, ka diçka vërtet bazë për të ndihmuar kafshët të gjejnë shtëpitë e tyre të përhershme. Më kujton rëndësinë e kujdesit dhe përgjegjësisë, cilësi që përpiqem t’i sjell në biznesin tim çdo ditë. —Bryce Welker, Testing.org

6. Gazetari

Unë shpenzoj rreth 30 minuta nga koha ime e lirë në ditë duke shkruar në ditarin tim. E përdor këtë kohë për të reflektuar mbi atë që shkoi mirë, për të kuptuar se ku mund të përmirësohem dhe për të kuptuar se çfarë duhet të bëj për t’iu afruar qëllimeve të mia. Unë jam një adhurues i kësaj strategjie sepse më ndihmon të njoh modelet dhe të përmirësoj veten çdo ditë. Ky zakon i thjeshtë më mban të bazuar dhe të fokusuar, gjë që, për mendimin tim, më ka bërë një udhëheqës më të mirë. -Chris Christoff, MonsterInsights

7. Pilates

Kohët e fundit kam filluar të bëj Pilates, dhe ka qenë e mrekullueshme. Janë sesione private një-në-një, kështu që unë marr një program të përshtatur dhe kam vënë re nivele të rritura të energjisë, qëndrim më të mirë dhe përqendrim më të mirë. Për shkak se shumë pronarë biznesesh kalojnë shumë kohë para kompjuterit dhe lënë pas dore shëndetin e tyre, kjo është një mënyrë e shkëlqyer për të mbajtur trupin dhe mendjen tuaj në formë. Kam zbuluar se pilates ka përmirësuar të gjitha aspektet e jetës, duke përfshirë mënyrën se si drejtoj biznesin tim. —Shu Saito, Të gjithë filtrat

8. Kushtojini kohë vetmisë totale

Një praktikë unike që bëj është t’i kushtoj kohë vetmisë totale – pa telefona, kompjuterë ose ndonjë shpërqendrim. Kjo shkëputje e qëllimshme e lejon mendjen time të bredh lirshëm, duke rritur kreativitetin dhe të menduarit tim strategjik. Në këto momente heshtjeje dhe vetmie, unë mund të reflektoj thellë, duke nxitur një rivendosje mendore që mpreh aftësitë e mia vendimmarrëse. Kjo shpesh nxit gjithashtu zgjidhje dhe ide kreative. E gjej veten më energjike dhe gati për të inovuar. Ky zakon është thelbësor për rritjen time si themelues dhe për përpjekjet e mia sipërmarrëse. -Meeky Hwang, Ndevr, Inc

9. Lexoni/ shihni libra ose seriale fantastiko-shkencore

Zhytja në botë krejtësisht të trilluara, me karakteret e tyre të ndërlikuara të ndërtimit të botës dhe komplekse, më hap me të vërtetë të menduarit. Duke parë sesi autorë të ndryshëm trajtojnë krijimin e universit, trajtojnë konfliktet dhe zhvillojnë personazhet e tyre, më jep njohuri të reja në zgjidhjen dhe planifikimin krijues të problemeve. Është një mënyrë e shkëlqyer për të rritur aftësinë time për të përfytyruar dhe ndërtuar sisteme komplekse. Çdo roman apo seri ofron ide dhe perspektiva të reja që kam qenë në gjendje t’i zbatoj në një moment për sfidat e botës reale.

Meqë ra fjala, absolutisht mos i lexoni të gjitha 4.4 milionë fjalët në serinë “Rrota e kohës” nëse po kërkoni të jeni një themelues më i mirë—bëjeni sepse ju pëlqen fantazia dhe thjesht merrni çdo mësim që mësoni gjatë rrugës. fitore e shtuar. —Travis Schreiber, Erase Technologies, LLC

10. Dëgjoni podkaste dhe libra audio

Një aktivitet për të cilin gjej kohë është të dëgjoj podkaste edukative dhe audiolibra. Dëgjimi është shpesh më i përshtatshëm se leximi pasi mund ta bëj gjatë udhëtimit, stërvitjes ose duke bërë gjëra të rastësishme nëpër shtëpi. Përpiqem të vazhdoj me trendet në shumë fusha, duke përfshirë ekonominë, teknologjinë dhe kulturën, pasi të gjitha këto mund të ndikojnë potencialisht në biznesin tim. Të kuptuarit e botës rreth meje mund të më japë njohuri për të arritur klientët dhe perspektivat e mia. —Kalin Kassabov, ProTexting.

Forbes

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0