Kreativiteti nuk është vetëm diçka me të cilën keni lindur, është një aftësi që mund ta zhvilloni. Ja si! - Business Magazine Albania

Kreativiteti nuk është vetëm diçka me të cilën keni lindur, është një aftësi që mund ta zhvilloni. Ja si!

Kreativitet

Që një markë të mbijetojë dhe të lulëzojë në një treg konkurrues, ajo duhet të shfrytëzojë fuqinë e kreativitetit dhe inovacionit. Kur një markë pushon së inovuari, ajo rrezikon të bëhet e zakonshme dhe të humbasë tërheqjen e saj unike, duke ia dorëzuar kështu pjesën e saj të tregut një konkurrenti më imagjinativ.

Ndryshe nga besimi popullor, kreativiteti nuk është një dhuratë e rrallë që u jepet disa individëve të zgjedhur “artizantë”. Në vend të kësaj, ajo duhet të konsiderohet si një aftësi që çdokush, duke përfshirë ju, mund ta përmirësojë dhe zhvillojë. Gjithçka që duhet është praktikë dhe një kuptim më i thellë se si funksionon truri dhe vetëdija.

Çfarë është kreativiteti?

Kreativiteti është aftësia për të gjeneruar ose njohur ide, modele, mundësi për të sjellë rezultate të reja. Të bëhesh më kreativ nënkupton shkëputjen nga të menduarit logjik, linear dhe përqafimin e natyrës jolineare të ndërgjegjes, si individualisht dhe kolektivisht.

Për të shfaqur më tej këtë natyrë jolineare të krijimtarisë, le të eksplorojmë procesin krijues në një sekuencë lineare me katër hapa duke filluar me:

  1. Fillimi: Fillimisht duhet të plotësohen mendimet me informacionin, mjetet dhe aftësitë me të cilat do të bëhesh krijues, zakonisht me një vizion të rezultatit që dëshirohet.
  2. Shoqërimi i lirë: Hapi tjetër është të lihen idetë të inkubohen dhe të lidhen lirshëm me njëra-tjetrën. Kjo mund të përfshijë meditimin e qëllimshëm të ideve dhe të bërit diçka krejtësisht të palidhur, duke u kthyer në përpjekjen krijuese më vonë. Përqafimi i shpërqendrimeve pozitive inkurajohet!
  3. Frymëzimi: Duke qenë se është bërë përgatitje e mjaftueshme mendore dhe gjendja shpirtërore e lejon të shoqërohesh lirisht, në mënyrë të pashmangshme do të gjendet ajo shkëndija e frymëzimit, një ide e re për të sjellë rezultatin e dëshiruar.
  4. Ekzekutimi: Së fundi, vjen testimi i ideve. Përsëriten hapat 1 ose 2 për të rafinuar idetë, ose rezultatet e dëshiruara.

Siç u përmend në hapin 3, gjetja e shkëndijës të frymëzimit varet nga sa mirë  ushqehet mendja me informacionin dhe mjetet me të cilat krijohet dhe gjendja e mendjes përpara se të kalohet në procesin krijues.

Emocionet e matura dhe të shkallëzuara

Përvojat emocionale prodhojnë energji elektrike në trup dhe fuqia e energjisë në fjalë mund të matet në një shkallë logaritmike. Sado të çmendura dhe të paarsyeshme që mund të duken emocionet, një rend i fshehur mund të gjendet në çrregullimin tonë dhe ne mund të punojmë për të optimizuar jetën për kreativitet dhe frymëzim të shtuar.

Lëvizja nga forca në rrjedhë

Në një botë ku ne shpesh nxitojmë dhe stresojmë veten në mënyrë hiperaktive për t’i bërë gjërat të ndodhin, harrojmë se gjetja e harmonizimit me frymëzimin përfshin lëshimin dhe lejimin e gjërave të shpalosen dhe të bien në vendin e tyre natyrshëm. Kjo energji hiperaktive dhe emocionet negative që e ushqejnë atë janë të përhapura në kulturën e sotme të punës dhe janë kundërproduktive për të qenë vërtet krijues.

Më poshtë janë katër këshilla që ndihmojnë të lëvizësh nga forca në rrjedhë:

  1. Përqafoni qetësinë: Mësoni të uleni me veten dhe të mos bëni asgjë. Kreativiteti ka të bëjë më pak me të vepruarit aktiv dhe më shumë me lejimin e mendjes suaj të zbulohet spontanisht.
  2. Kuptoni arsyen tuaj: Neuroshkenca moderne ka treguar se të jetuarit në qëllim angazhon trurin limbik, i cili rregullon sjelljen, vendimmarrjen, motivimin, rregullimin emocional dhe përpunimin. Në të kundërt, fokusimi në veprime ndërvepron me neokorteksin, i cili është përgjegjës për mendimin racional dhe përpunimin analitik. Përafrimi me misionin pas punës është kështu më i fuqishëm se sa të punoni për hir të punës.
  3. Shkëputeni nga egoja juaj: Kur nuk kontrollohet, egoja bën të jetosh në një gjendje mbijetese. Të udhëhequr nga emocionet  primare të dëshirës, ​​ankthit, zemërimit dhe krenarisë, krijohen situata që përjetësojnë këto gjendje dhe pengojnë të aksesojmë krijimtarinë e vërtetë në jetë. Çelësi i shkëputjes është të kuptohen bindjet kufizuese për veten apo botën, si dhe zëvendësimi i tyre me parime dhe vlera më të larta.
  4. Jini në shërbim: Nëse qëllimi juaj i vetëm është të merrni nga bota dhe të mos kontribuoni në të, do të qëndroni në modalitetin e mbijetesës, pavarësisht nga pasuria ose të ardhurat tuaja. Kur përqendrohemi në të kuptuarit e natyrës njerëzore dhe në sjelljen e të mirave më të larta për të tjerët, kultivohet natyrshëm dhembshuria, frymëzimi dhe, në këtë mënyrë, kreativiteti në jetën individuale dhe në botën përreth.

Kreativiteti është një aftësi që çdokush mund ta zhvillojë me praktikë të qëllimshme dhe një mentalitet të hapur. Ju mund të shfrytëzoni potencialin tuaj të plotë krijues duke përafruar emocionet tuaja, duke kuptuar qëllimin dhe duke i dhënë mendjes lirinë për të eksploruar.

entrerpreneur.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0