2017: Rriten 60% pagesat bankare online - Business Magazine Albania

2017: Rriten 60% pagesat bankare online


Veprimet bankare online po fillojnë të marrin përmasat e duhura edhe në tregun e brendshëm.

Sipas të dhënave të Bankës së Shqipërisë, pagesat online përmes internetit arritën në 551 miliardë lekë vitin e kaluar. Krahasuar me një vit më parë, vlera e pagesave është rritur me 60%.

Kjo u shoqërua me rritjen e një numri transaksionesh online me 26%.

Banka e Shqipërisë tregon në raportin e saj se përdorimi i internet banking në 2017 ishte 54% më i lartë se një vit më parë. Rritje të këtyre përmasave lidhen me zhvillimin ende fillestar të këtij tregu dhe përmirësimit të infrastrukturës online nga bankat. Pjesa masive e këtyre llogarive u përkasin individëve (88% e totalit).

Sipas numrit të llogarive të lidhura me internetin, pagesat në distancë aktualisht i kryen 11% e popullsisë. Edhe kjo në rritje krahasuar me një vit më parë.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0