Kjo pajisje ju lejon të flisni me kompjuterin tuaj pa thënë asnjë fjalë - Business Magazine Albania

Kjo pajisje ju lejon të flisni me kompjuterin tuaj pa thënë asnjë fjalë


Hulumtuesit e MIT kanë zhvilluar një ndërfaqe kompjuterike që mund të përkthejë fjalët që përdoruesi i mendon, por në fakt nuk i thotë me zë të lartë.

Sistemi përbëhet nga një pajisje që është wearable dhe një sistem kompjuterik. Elektrodat në pajisje marrin sinjale neuromuskulare në nofullën dhe fytyrën që shkaktohen nga verbalizimet e brendshme – duke thënë fjalë “në kokën tënde” – por nuk janë të dukshme për syrin e njeriut. Sinjalet ushqehen me një sistem të machine-learning që është trajnuar për të lidhur sinjalet e veçanta me fjalë të veçanta.

Pajisja përfshin gjithashtu një palë kufje, të cilat transmetojnë dridhje përmes eshtrave të fytyrës në veshin e brendshëm. Për shkak se nuk e bllokojnë kanalin e veshit, kufjet mundësojnë që sistemi të përcjellë informacione tek përdoruesi pa ndërprerë bisedën ose duke ndërhyrë me përvojën auditive të përdoruesit.

Pajisja është kështu pjesë e një sistemi të plotë të silent-computing që lejon përdoruesin të marrë përgjigje për problemet e vështira kompjuterike. Në një nga eksperimentet e studiuesve, për shembull, subjektet përdorën sistemin për të raportuar në heshtje lëvizjet e kundërshtarëve në një lojë shahu dhe po në atë heshtje të merrnin përgjigjet e rekomanduara nga kompjuteri.

Motivi për këtë ishte ndërtimi i një pajisjeje IA – një pajisje inteligjente,” thotë Arnav Kapur, një student i diplomuar në MIT Media Lab, i cili udhëhoqi zhvillimin e sistemit të ri. “Ideja jonë ishte: A mund të kemi një platformë kompjuterike më të brendshme, që bashkon njeriun dhe makinën në disa mënyra dhe që ndihet si një zgjatje e brendshme e aftësive tona konjiktive?”

burimi: weforum

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0