Kjo pajisje ju lejon të flisni me kompjuterin tuaj pa thënë asnjë fjalë - Business Magazine Albania

Kjo pajisje ju lejon të flisni me kompjuterin tuaj pa thënë asnjë fjalë


Hulumtuesit e MIT kanë zhvilluar një ndërfaqe kompjuterike që mund të përkthejë fjalët që përdoruesi i mendon, por në fakt nuk i thotë me zë të lartë.

Sistemi përbëhet nga një pajisje që është wearable dhe një sistem kompjuterik. Elektrodat në pajisje marrin sinjale neuromuskulare në nofullën dhe fytyrën që shkaktohen nga verbalizimet e brendshme – duke thënë fjalë “në kokën tënde” – por nuk janë të dukshme për syrin e njeriut. Sinjalet ushqehen me një sistem të machine-learning që është trajnuar për të lidhur sinjalet e veçanta me fjalë të veçanta.

Pajisja përfshin gjithashtu një palë kufje, të cilat transmetojnë dridhje përmes eshtrave të fytyrës në veshin e brendshëm. Për shkak se nuk e bllokojnë kanalin e veshit, kufjet mundësojnë që sistemi të përcjellë informacione tek përdoruesi pa ndërprerë bisedën ose duke ndërhyrë me përvojën auditive të përdoruesit.

Pajisja është kështu pjesë e një sistemi të plotë të silent-computing që lejon përdoruesin të marrë përgjigje për problemet e vështira kompjuterike. Në një nga eksperimentet e studiuesve, për shembull, subjektet përdorën sistemin për të raportuar në heshtje lëvizjet e kundërshtarëve në një lojë shahu dhe po në atë heshtje të merrnin përgjigjet e rekomanduara nga kompjuteri.

Motivi për këtë ishte ndërtimi i një pajisjeje IA – një pajisje inteligjente,” thotë Arnav Kapur, një student i diplomuar në MIT Media Lab, i cili udhëhoqi zhvillimin e sistemit të ri. “Ideja jonë ishte: A mund të kemi një platformë kompjuterike më të brendshme, që bashkon njeriun dhe makinën në disa mënyra dhe që ndihet si një zgjatje e brendshme e aftësive tona konjiktive?”

burimi: weforum

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0