Elon Musk padit papritur Open AI?! - Business Magazine Albania

Elon Musk padit papritur Open AI?!

Elon Musk padit papritur Open AI?!

Elon Musk po padit OpenAI, të mbështetur nga Microsoft, dhe CEO-n e saj, Sam Altman, ndër të tjerët, duke pretenduar se ata kanë braktisur misionin themelues të kompanisë për të zhvilluar inteligjencën artificiale “për dobinë e njerëzimit në mënyrë të gjerë”.

Në një padi të paraqitur në një gjykatë në San Francisco, avokatët e Musk thanë se miliarderi i teknologjisë u afrua në vitin 2015 nga Altman dhe bashkëthemeluesi i OpenAI, Greg Brockman, dhe u pajtuan të formonin një laborator jofitimprurës që do të zhvillonte inteligjencën artificiale të përgjithshme për “dobinë e njerëzimit”.

Si bashkëthemelues i OpenAI në vitin 2015, Musk u tërhoq nga bordi i kompanisë në 2018, katër vjet pasi tha se IA është “potencialisht më e rrezikshme se bombat bërthamore”.

“Deri më sot, faqja e internetit e OpenAI, Inc. vazhdon të deklarojë se qëllimi i saj është të sigurojë që AGI të përfitojë të gjithë njerëzimin.’ Në realitet, megjithatë, OpenAI, Inc. është transformuar në një nëndegë de facto me burim të mbyllur të kompanisë më të madhe teknologjike në botë: Microsoft,” tha padia.

Avokatët e Musk thanë në padi se përqendrimi i OpenAI në maksimizimin e fitimeve për Microsoft thyen atë marrëveshje.

Lexo edhe:Zbuloni suksesin e tregtisë elektronike: Brenda eventit “Premier Web-Ecom” të Italisë Jugore në Bari

“Nën Bord të Ri, ajo nuk është vetëm duke zhvilluar por po rafinon një AGI për të maksimizuar fitimet për Microsoft, në vend që të jetë për dobinë e njerëzimit,” tha padia.

OpenAI dhe Microsoft nuk ishin menjëherë të disponueshëm për komente. Avokatët e Musk thanë se padija u dorëzua “për të detyruar OpenAI të përmbahet nga Marrëveshja Themeluese dhe të kthehet në misionin e saj për të zhvilluar AGI për dobinë e njerëzimit, jo për të përfituar personalisht të Paditurit individualë dhe kompaninë më të madhe teknologjike në botë.”

Microsoft, që po përballet me skrutin nga rregullatorët e antitrustit të BE-së mbi investimin e saj të raportuar prej 13 miliardë dollarësh në OpenAI, së fundmi njoftoi një partneritet të ri me start-up-in francez Mistral AI.

Gjiganti amerikan i teknologjisë tha të hënën se po investonte në kompani, e cila konsiderohet si përgjigja e Europës ndaj OpenAI, për të ndihmuar në zhbllokimin e “mundësive të reja komerciale” dhe zgjerimin në tregjet globale.

Musk kundër Altman
Veprimi ligjor i vendos dy prej udhëheqësve më të spikatur në botën e teknologjisë kundër njëri-tjetrit në një kohë të jashtëzakonshme nxitjeje mbi të ardhmen e IA-së.

Që nga debutimi në nëntor 2022, chatbot-i i OpenAI, ChatGPT, ka bujën më të madhe. Mjeti i IA u bë shpejt aplikacioni konsumator që rritet më shpejt në histori dhe nxit lëshimin e chatbot-ëve rivalë nga kompani si Alphabet, prindër e Google dhe Microsoft. Të dy Musk dhe Altman kanë qenë në qendër të vëmendjes. Musk, i konsideruar njeriu më i pasur në botë, drejton prodhuesin e automjeteve elektrike Tesla , prodhuesin e raketave dhe satelitëve SpaceX, dhe bleu X për 44 miliardë dollarë në tetor 2022. Ai së fundmi raportoi përparimet e teknologjisë së implanteve të trurit të prodhuara nga startup-i i tij Neuralink.

Ndërkohë, Altman ka pasur një marrëdhënie të trazuar me OpenAI. Ai u shkarkua papritur nga kompania në nëntor të vitit të kaluar, në një lëvizje që shkaktoi tronditje në industrinë e teknologjisë. Sipërmarrësi amerikan — një nga figurat kryesore në bummin e IA-së — u kthye në kompani disa ditë më vonë.Image

 

cnbc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0