Musk: Pacienti i parë i Neuralink i aftë të kontrollojë objektet përmes mendimeve - Business Magazine Albania

Musk: Pacienti i parë i Neuralink i aftë të kontrollojë objektet përmes mendimeve

Pacienti i parë njeri që i është implantuar  një çip truri nga Neuralink duket se është rikuperuar plotësisht dhe është në gjendje të kontrollojë një mouse kompjuterik duke përdorur mendimet e tij, tha themeluesi i startup-it Elon Musk të hënën.
“Përparimi është i mirë dhe pacienti duket se ka bërë një shërim të plotë, me efekte nervore për të cilat ne jemi të vetëdijshëm. Pacienti është në gjendje të lëvizë mouse-n rreth ekranit vetëm duke menduar,” tha Musk  në platformën e mediave sociale. X.

Musk tha se Neuralink tani po përpiqej të merrte sa më shumë klikime të butonit të mouse-t nga pacienti. Firma implantoi me sukses një çip në pacientin e saj të parë njerëzor muajin e kaluar, pasi mori miratimin për rekrutimin e provës njerëzore në shtator. Studimi përdor një robot për të vendosur në mënyrë kirurgjikale një implant të ndërfaqes tru-kompjuter në një rajon të trurit që kontrollon qëllimin për të lëvizur, ka thënë Neuralink, duke shtuar se qëllimi fillestar është t’u mundësojë njerëzve të kontrollojnë një kursor kompjuteri ose tastierë duke përdorur mendimet e tyre.

Lexo edhe:Neuralink implanton për herë të parë çipin e trurit tek njeriu

Musk ka ambicie të mëdha për Neuralink, duke thënë se do të lehtësonte futjen e shpejtë kirurgjikale të pajisjeve të saj me çip për të trajtuar kushte si obeziteti, autizmi, depresioni dhe skizofrenia.
Neuralink, e cila u vlerësua në rreth 5 miliardë dollarë vitin e kaluar, është përballur me thirrje të përsëritura për shqyrtim në lidhje me protokollet e saj të sigurisë. Por, gjithashtu firma u gjobit për shkeljen e rregullave të Departamentit të Transportit të SHBA-së në lidhje me lëvizjen e materialeve të rrezikshme.

reuters

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0