19 podcaste biznesi që vlejnë më shumë se një diplomë - Business Magazine Albania

19 podcaste biznesi që vlejnë më shumë se një diplomë


Nuk po dini se ku të drejtoheni për të mësuar më shumë për sipërmarrjen, marketingun, shitjet apo strategjitë e ndryshme të biznesit? Nuk doni që të studioni me muaj të tërë në universitet dhe të hallakateni në informacione të ndryshme që nuk janë në dëshirën tuaj për t’u mësuar? Atëherë BusinessMag në këtë artikull ju sjell disa podcaste biznesi që do t’ju ndihmojnë në zhvillimin e aftësive tuaja të biznesit pa ju detyruar që të kaloni muaj të tërë në një sallë universiteti.

Lexoni: Podcasti i Karrierës me Gerti Boshnjaku

Sipërmarrje

 1. Entrepreneur on Fire (John Lee Dumas)
 2. The Entrepreneur’s Radio Show (Travis Jenkins)
 3. Eventual Millionaire (Jaime Tardy)
 4. StartUp (Alex Blumberg)
 5. Entrepreneurial Thought Leaders (Stanford University)

Marketing

 1. Marketing Over Coffee (Chris Penn and John Wall)
 2. Six Pixels of Separation (Mitch Joel)
 3. Marketing Smarts (Kerry O’Shea Gorgone)
 4. Social Media Marketing (Michael Stelzner)

Shitje

 1. Duct Tape Marketing (John Jantsch)
 2. The Salesman Podcast (Will Barron)
 3. The Sales Podcast (Wes Schaeffer)
 4. The Advanced Selling Podcast (Bill Caskey and Brian Neale)

Strategji

 1. HBR IdeaCast (Sarah Green)
 2. 350 Third (Anders Brownworth and Scott Barstow)
 3. Breaking Down Your Business (Brad Farris and Jill Salzman)
 4. Small Business Unstuck (Barry Moltz)
 5. The $100 MBA Show (Omar Zenhom)
 6. TEDTalks Business

burimi: INC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0