19 podcaste biznesi që vlejnë më shumë se një diplomë


Nuk po dini se ku të drejtoheni për të mësuar më shumë për sipërmarrjen, marketingun, shitjet apo strategjitë e ndryshme të biznesit? Nuk doni që të studioni me muaj të tërë në universitet dhe të hallakateni në informacione të ndryshme që nuk janë në dëshirën tuaj për t’u mësuar? Atëherë BusinessMag në këtë artikull ju sjell disa podcaste biznesi që do t’ju ndihmojnë në zhvillimin e aftësive tuaja të biznesit pa ju detyruar që të kaloni muaj të tërë në një sallë universiteti.

Lexoni: Podcasti i Karrierës me Gerti Boshnjaku

Sipërmarrje

 1. Entrepreneur on Fire (John Lee Dumas)
 2. The Entrepreneur’s Radio Show (Travis Jenkins)
 3. Eventual Millionaire (Jaime Tardy)
 4. StartUp (Alex Blumberg)
 5. Entrepreneurial Thought Leaders (Stanford University)

Marketing

 1. Marketing Over Coffee (Chris Penn and John Wall)
 2. Six Pixels of Separation (Mitch Joel)
 3. Marketing Smarts (Kerry O’Shea Gorgone)
 4. Social Media Marketing (Michael Stelzner)

Shitje

 1. Duct Tape Marketing (John Jantsch)
 2. The Salesman Podcast (Will Barron)
 3. The Sales Podcast (Wes Schaeffer)
 4. The Advanced Selling Podcast (Bill Caskey and Brian Neale)

Strategji

 1. HBR IdeaCast (Sarah Green)
 2. 350 Third (Anders Brownworth and Scott Barstow)
 3. Breaking Down Your Business (Brad Farris and Jill Salzman)
 4. Small Business Unstuck (Barry Moltz)
 5. The $100 MBA Show (Omar Zenhom)
 6. TEDTalks Business

burimi: INC

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale