150 milionë abonentë anullojnë abonimet e tyre në platformat Video-On-Demand deri në 2022 - Business Magazine Albania

150 milionë abonentë anullojnë abonimet e tyre në platformat Video-On-Demand deri në 2022

Video-On-Demand

Teksa shumica e shërbimeve të transmetimit Video-On-Demand janë ende në fazat e rritjes dhe lulëzimit të tyre, një sfidë e re po shfaqet për kompanitë që shpresojnë të jenë lojtarë të fortë në këtë treg.

Firma konsulente globale Deloitte ka publikuar parashikimet e saj në fushën e teknologjisë, medias dhe telekomunikimit për vitin 2022 dhe një prej këtyre parashikimeve me siguri do t’u interesojë kompanive lider në biznesin e transmetimit ose atyre kompanive që aspirojnë këtë biznes.

Deloitte parashikon se më shumë se 150 milionë njerëz do të anulojnë abonimet e paguara në platformat që ofrojnë shërbimin Video-On-Demand në vitin 2022, me një shkallë globale të frenimit prej 30%.

Lexoni: Instagram së shpejti me një sistem abonimi për të parë përmbajtje ekskluzive nga krijuesit tuaj të preferuar

“Edhe pse numri i anullimeve të abonimeve të paguara duket i lartë, nga ana tjetër shohim potencialin e shtimit të shërbimeve të reja, kështu që ne parashikojmë se në përgjithësi do të shtohen më shumë abonime të paguara sesa të anulluara dhe se numri mesatar i përgjithshëm i abonimeve për person do të rritet,” shprehet Jana Arbanas, drejtuese e sektorit të telekomunikimit, medias dhe teknologjisë në SHBA për Deloitte.

Sfida për kompanitë që ofrojnë shërbimet e transmetimit është balancimi i nevojës për të zgjeruar bazën e abonentëve duke tërhequr abonentë të rinj dhe njëkohësisht menaxhimin dhe ruajtjen e abonentëve ekzistues duke i mbajtur ata të angazhuar pas platformave të tyre.

/thehollywoodreporter 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0