12 thënie frymëzuese për një fundjavë me energji - Business Magazine Albania

12 thënie frymëzuese për një fundjavë me energji

thënie frymëzuese

Në fund të javës shpesh mund të jeni të demotivuar. Një gjë mund të mos ketë shkuar mirë: marrëdhënia me një koleg, projektet e pa mbyllura në kohë, pengesa të paparashikuara, apo edhe paratë që nuk mjaftojnë kurrë.

Ne ju sjellim disa nga thëniet e njerëzve të njohur, për t’ju nxitur të shijoni një fundjave  të gëzueshme:

 “Njeriu që ka besim te vetja, fiton besimin e të tjerëve”, – Proverb Hasidic

 “Ju mund të humbisni shpesh, por nuk duhet të mposhteni. Në fakt, është e nevojshme të ndesheni me humbje. Kështu, do t ë kuptoni kush jeni, nga çfarë mund të ngriheni”,– Maya Angelou

“Mos u dekurajoni. Shpesh është çelësi i fundit në tufë që hap derën e bllokuar”, – thënie popullore.

“Çfarë qëndron pas teje dhe çfarë qëndron para teje zbehet në krahasim me atë që qëndron brenda teje”. – Ralph Waldo Emerson

“Kohët e vështira nuk zgjasin kurrë, por njerëzit e vështirë PO.” – Robert H. Schuller

“Jo të gjithë mund të jenë të famshëm, por të gjithë mund të jenë të shkëlqyeshëm, sepse madhështia përcaktohet nga shërbimi”, – Martin Luther King Jr.

“Shumica e gjërave të rëndësishme në botë janë arritur nga njerëz që kanë vazhduar të përpiqen kur nuk kishin aspak shpresë”, – Dale Carnegie

“Ne jemi thjesht një racë e përparuar majmunësh në një planet të vogël me një yll shumë mesatar. Por, ne mund ta kuptojmë Universin. Kjo na bën diçka shumë të veçantë”, — Stephen Hawking

“Gjërat nuk shkojnë keq dhe të thyejnë zemrën tënde që të mund të bëhesh i hidhur dhe të heqësh dorë. Ndodhin të të prishin dhe të të ndërtojnë, në mënyrë që të jesh gjithçka që kishe menduar të ishe”, – Samuel Johnson

“Asnjëherë mos lejoni që shanset t’ju ndalojnë të bëni atë që zemra ju thotë të bëni”, – H. Jackson Brown

Lexo: Shitjet e telefonave inteligjentë pësojnë rënien më drastike nga 2013

“Nëse dëgjoni një zë brenda jush të thotë: nuk mund të pikturoni, ju pikturoni dhe ai zë do të hesht”, – Vincent Van Gogh

“Një qëndrim pozitiv shkakton një reagim zinxhir të mendimeve, ngjarjeve dhe rezultateve pozitive. Është një katalizator dhe ndez rezultate të jashtëzakonshme”, – Wade Boggs

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0