Shitjet e telefonave inteligjentë pësojnë rënien më drastike nga 2013 - Business Magazine Albania

Shitjet e telefonave inteligjentë pësojnë rënien më drastike nga 2013

Shitjet e telefonave inteligjentë kanë rënë gati 20 për qind nga një vit më parë gjatë periudhës së pushimeve të fundit, pasi kërkesa e konsumatorëve dobësohet mes inflacionit dhe pasigurive ekonomike. Është “rënia më e madhe ndonjëherë në një tremujor të vetëm”, sipas IDC, dhe ka kontribuar që viti 2022 të ketë dërgesat më të ulëta vjetore të telefonave inteligjentë që nga viti 2013.

Ndërsa kishte ende 1.21 miliardë telefona inteligjentë të dërguar në vitin 2022, dërgesat gjatë tremujorit shumë të rëndësishëm të festave në të vërtetë u ulën nga tremujori i mëparshëm për herë të parë ndonjëherë. “Nuk kemi parë kurrë që dërgesat në tremujorin e festave të jenë më të ulëta se tremujori i mëparshëm,” thotë Nabila Popal, drejtoreshë kërkimore në IDC. “Megjithatë, kërkesa e dobësuar dhe inventari i lartë i bënë shitësit të shkurtojnë në mënyrë drastike dërgesat.”

Lexo edhe: Cilat janë organizatat me fitimet më të mëdha në video-lojërat për telefona celular?

Shitësit e telefonave inteligjentë po tregohen të kujdesshëm me dërgesat sipas IDC, me shitjet dhe promovimet gjatë festave të fundvitit që marrin inventarin ekzistues dhe jo dërgesat e reja. E gjithë kjo tregon për kërkesën më të dobët të konsumatorit dhe faktin që telefonat inteligjentë modernë kanë arritur një nivel të lartë për sa i përket aftësive, me modelet më të vjetra që e bëjnë punën në mënyrë perfekte.

IDC thotë se po i sheh njerëzit të presin deri në 40 muaj pas blerjes për të përditësuar celularët e tyre “në shumicën e tregjeve kryesore

Ndërsa të gjitha dërgesat e shitësve kryesorë të smartfonëve janë në rënie nga viti në vit, Apple ruan vendin e parë me Samsung në vendin e dytë. Të dyja panë që dërgesat të bien me rreth 15 për qind sipas IDC, gjë që ka të ngjarë të shohim të reflektuar në rezultatet e fitimeve të Apple javën e ardhshme. Samsung kohët e fundit paralajmëroi për një rënie të fitimeve pasi kërkesa për pajisje elektronike u dobësua në tremujorin e fundit.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0