12 Këshilla produktiviteti, të cilat me siguri nuk po i përdorni - Business Magazine Albania

12 Këshilla produktiviteti, të cilat me siguri nuk po i përdorni

Ndonjëherë mençuria konvencionale dhe këshillat e dukshme që keni dëgjuar një milion herë nuk bëjnë punë kur keni nevojë për një rritje të lartë të produktivitetit. Gjatë kësaj kohe mund t’ju duhet të mendoni “jashtë kutisë” dhe të përdorni 12 këshillat e mëposhtme të produktivitetit, për t’ju rikthyer në rrugën e duhur.

 1. Punoni kur jeni më efektivë.

“Të gjithë kanë momente të ditës kur janë më efikasë. Njerëzit gjithashtu kanë momente të ditës kur kanë tendencë të zvarrisin këmbët ”,- shkruan Max Palmer në një artikull të mëparshëm të Calendar. “Nëse doni të maksimizoni efektivitetin tuaj gjatë gjithë ditës, duhet të identifikoni orët tuaja kyçe.”

Pasi të keni identifikuar kur jeni më efektiv, “Vjen koha të optimizoni orarin tuaj”,- shton Max. “Duhet të kujdeseni për detyrat që kërkojnë më shumë përqendrim në momentin tuaj më të mirë”.

Për shembull, nëse keni kulmin tuaj nga ora nëntë e mëngjesit deri në mesditë dhe jeni një shkrimtar i pavarur, atëherë është koha kur duhet të shkruani detyrat tuaja më të rëndësishme, sfiduese dhe të padëshirueshme.

Pasi ta keni kaluar atë fazë, mund të luftoni me ato punët më të vogla, më të këndshme dhe më pak të rëndësishme.

 1. Bëni unsubscribe dhe unfollow.

Shijet tona ndryshojnë shpesh gjatë gjithë jetës. Për shembull, nëse keni hyrë në Crossfit disa vite më parë, me siguri keni filluar të ndiqni trajnerë në mediat sociale, të regjistroheni për newsletter dhe të blini pajisjet e duhura dhe librat e gatimit Paleo.

Sot, megjithatë, trupi juaj nuk mund të ushtrojë Crossfit. Tani të gjitha ato newsletter dhe burime nuk janë të rëndësishme për ju. Por, ato ende po mbushin kutinë tuaj postare.

Merrni disa minuta nga koha juaj për të bërë unsubscribe dhe unfollow burimet që nuk ju ofrojnë më vlerë. Kështu nuk do të shpenzoni aq shumë kohë për të mirëmbajtur postën elektronike dhe llogaritë tuaja sociale pasi janë të thjeshta dhe të fokusuara.

Unë do ta bëja këtë të paktën një herë në muaj, në mënyrë që postat dhe burimet shoqërore të mos bëhen shumë të rrëmujshme.

Lexoni: 4 zgjedhje në jetë i ndajnë ata që veprojnë nga ata që ëndërrojnë

 1. Puno nga një hapësirë ​​komunale.

Ne priremi të mbyllemi në një zyrë plotësisht të heshtur. Megjithatë,  zhurma e ambientit në të vërtetë mund t’ju bëjë më produktiv.

Studiuesit në Universitetin e Illinois në Urbana-Champaign zbuluan se zhurma e ambientit prej 70 decibel rrit produktivitetin më shumë sesa qetësia relative.

Pra, nëse punoni nga shtëpia, zhvendosuni në një hapësirë ​​bashkë-punuese. Në vend që të mbylleni në zyrës tuaj, kaloni rreth dy orë në kafenenë tuaj të preferuar. Zhurma, vibe dhe java do t’ju ndihmojnë të bëni përpara.

 1. Përdorni një tavolinë treadmill.

Me siguri që keni dëgjuar shumë njerëz që flasin për përfitimet e tavolinave që qëndrojnë në këmbë. Por, si thoni sikur ta çoni atë në një nivelin tjetër me një tavolinë treadmill?

Studiuesit në Universitetin e Queensland zbuluan se qëndrimi në këmbë ndërsa punoni dhe ecja në një tavolinë treadmill zvogëlon stresin dhe rrit produktivitetin.

Studiuesi kryesor Nicholas Gilson, një profesor i asociuar në Universitetin  e “School of Human Movement and Nutrition Sciences”, tha në një njoftim për shtyp: “Ne kemi zbuluar se njerëzit të cilët punojnë në një tavolinë e cila nxit aktivitetin janë më të fokusuar në detyrat urgjente dhe menaxhojnë stresin më mirë sesa njerëzit të ulur në një tavolinë gjatë gjithë ditës. ”

Dr. Gilson shtoi: “Punëtorët që përdorën tavolina në të cilat qëndron në këmbë ose tavolina për ecje e përqëndruan vëmendjen në mënyrë më efektive dhe kishin nivele më të ulëta të kortizolit, i njohur si “hormoni i stresit “, në salivën e tyre.”

 1. Krijoni një mini-krizë.

Unë nuk do të rekomandoja ta bëni këtë gjatë gjithë kohës, por ka momente kur ne punojmë më mirë nën presion. Le të themi që po shkoni jashtë qytetit për një udhëtim pune ose pushime familjare. Unë mund të garantoj që një javë përpara nisjes suaj do të nguteni në mënyrë që të mos shqetësoheni për punën ndërsa jeni larg.

Ju mund ta rikrijoni këtë ndjesi duke marrë më pak kohë sesa mendoni se do t’ju duhet në të vërtetë për të kryer një detyrë. Në vend që të ndani tre orë për të shkruar, shkurtojeni në dy. Në vend të një ore të dedikuar për postë elektronike, kaloni vetëm 30 minuta. Do të habiteni se sa shumë do të arrini kur të keni më pak kohë për të shpenzuar në një detyrë specifike.

 1. Pagjumësia.

Kjo nuk do të thotë që duhet të bëni vetëm katër orë gjumë në natë. Në fund të fundit, gjumi cilësor siguron që ju të keni energji të mjaftueshme për ta kaluar ditën.

Kjo do të thotë që nuk keni nevojë të flini tetë ose më shumë orë çdo natë.

Studimet klinike tregojnë se na duhen vetëm 6 deri në 7 orë gjumë. Imagjinoni se çfarë mund të bëni me atë orë ose dy orë shtesë në vend që të flini.

 1. Optimizoni hapësirën tuaj të punës.

Nuk është sekret që mirëmbajtja e një hapësire të duhur pune rrit produktivitetin, kreativitetin dhe energjinë. Por, sa prej nesh në të vërtetë marrin kohën për të optimizuar hapësirat tona të punës?

Ju mund të filloni sot duke bërë këto ndryshime të shpejta në hapësirën e punës:

 • Investoni në mobilje ergonomike – veçanërisht karrigen tuaj të zyrës. Mund të jetë pak e kushtueshme, por i’a vlen nëse doni të bëheni më efikas duke qëndruar rehat.
 • Pastroni dhe organizoni hapësirën tuaj të punës. Kjo do të thotë të vendosni pirgje letre në kosh, të pastroni kabllot e çrregullta të kompjuterit dhe të vendosni gjithçka përsëri atje ku e kanë vendin, në mënyrë që t’i gjeni kur të jenë të nevojshme.
 • Vendoseni hapësirën tuaj të punës në një vend ku jeni të ekspozuar ndaj dritës natyrore. Nëse nuk ka vende me diell, blini një dritë të plotë spektri.
 • Vendosni disa bimë natyrale në hapësirën tuaj të punës. Ata pastrojnë ajrin dhe vijnë me përfitime psikologjike që mund të rrisin produktivitetin.
 • Vendoseni hapësirën tuaj të punës drejt derës. Të pasurit e derës pas shpine mund t’ju bëjë të ndiheni të pasigurtë.

Gjithashtu mbani hapësirën tuaj të punës në temperaturën e duhur. Studiuesit në Cornell kanë zbuluar se zyrat, ku temperaturat ishin 68 gradë Fahrenheit ose më të ulëta, bënin 44 përqind më shumë gabime. Zyrat në temperaturën optimale të dhomës, e cila është rreth 77 gradë Fahrenheit, bënë më pak gabime.

 1. Dëgjoni llojin e duhur të muzikës.

Siç u përmend më lart, zhurma mund të rrisë produktivitetin tuaj. Kjo gjithashtu përfshin muzikën. Në fakt, sipas hulumtimit nga Dr. Teresa Lesiuk, ata që dëgjonin muzikë ndërsa punonin jo vetëm që i përfunduan më shpejt detyrat e tyre, ata gjithashtu kishin ide më të mira.

Paralajmërimi këtu është se ju duhet të dëgjoni llojin e duhur të muzikës. Kjo përfshin muzikën klasike, ambientale, muzikë lojërash me video, muzikë epike dhe tinguj të natyrës.

 1. Bëni një dush të ftohtë.

Kjo mund të duket pak e kuptueshme. Por siç është vërejtur nga studiuesit në Qendrën Mjekësore Akademike në Amsterdam, “Larja në ujë të ftohtë është e zakonshme në shumë pjesë të botës”. Në fakt, njerëzit kanë eksperimentuar me ndryshimin e temperaturës së ujit për shekuj me radhë. “Në kohët antike, larja romake bazohej në praktikën e lëvizjes nëpër një seri dhomash të nxehta që kulmonin në një zhytje të ftohtë në fund.”

Kërkimet moderne kanë zbuluar se bërja e një dushi të ftohtë mund të forcojë imunitetin dhe qarkullimin tuaj të gjakut, t’ju ndihmojë të rikuperoheni pas ushtrimeve dhe t’ju bëjë më vigjilent dhe më energjik.

Kjo nuk do të thotë që duhet të bëni një dush 5-minutësh në ujë të ngrirë. Ju mund të filloni me një dush të ngrohtë dhe ta vazhdoni atë me një shpëlarje 30, 60 ose 90 sekonda me ujë të ftohtë për të filluar ditën tuaj.

Lexoni: 4 Libra klasikë të biznesit të rekomanduar nga Jeff Bezos, Bill Gates dhe Mark Zuckerberg

 1. Hidratohuni 

Nëse dëshironi të jeni në kulmin e produktivitetit, atëherë duhet të jeni plotësisht të hidratuar.

Zbulimet kanë treguar se edhe vetëm një rënie me 1 përqind e hidratimit mund të rezultojë në një ulje prej 12 përqind të produktivitetit! Një rënie prej tre ose katër përqind e hidratimit mund të çojë në uljen midis 25 përqind dhe 50 përqind të produktivitetit.

Për të qëndruar plotësisht i hidratuar, sigurohuni që të pini të paktën dy litra ujë çdo ditë.

 1. Duhet të dini saktësisht se sa të gjata duhet të jenë pushimet tuaja.

Kjo mund të tingëllojë si kundër-intuitive, por duhet të bëjmë pushime gjatë gjithë ditës. Siç shpjegon në mënyrë të përsosur Tony Schwartz, CEO i Projektit të Energjisë: “Pa asnjë ndërprerje pune për t’u rifreskuar dhe rikarikuar, ne jemi më pak efikas, bëjmë më shumë gabime dhe angazhohemi më pak në atë që po bëjmë”.

Studimet kanë zbuluar se në mëngjes mund të qëndrojmë të përqendruar në një detyrë për rreth 90 minuta para se të fillojmë të humbasim përqendrimin. Si i tillë, atëherë duhet të bëjmë një pushim 20-minutësh çdo 90 minuta. Kjo ndjek ritmet tona natyrore të trupit.

Megjithatë pasdite, ne duhet të përdorim Teknikën Pomodoro ku ju punoni në 25 minutësha dhe pastaj bëni një pushim pesë minutësh. Kur të vijë hera e katërt, bëni një pushim 25-30 minuta. Kjo funksionon më mirë pasdite pasi ritmet tona biologjike janë stabilizuar.

Nëse kjo është shumë e ngatërruar, pushoni për 17 minuta çdo 52 minuta gjatë gjithë ditës. Ideja është që ne kemi nevojë për pushime të shpeshta gjatë gjithë ditës në mënyrë që të qëndrojmë të përqendruar dhe me energji gjatë gjithë ditës.

 1. Bëni kalendarin tuaj.

A zgjoheni në mëngjes, shikoni kalendarin tuaj dhe stresoheni menjëherë? Ndoshta sepse ju keni një kalendar shumë të rrëmujshëm. Dhe kur keni planifikuar shumë brenda një dite, është e pamundur të përmbushni gjithçka që duhet të bëhet.

Merrni kohë për të pastruar rrëmujat nga kalendari juaj kështu:

 • Çdo natë rishikoni kalendarin tuaj dhe zgjidhni vetëm 3 përparësitë tuaja kryesore për të nesërmen.
 • Rishikoni të gjitha ngjarjet dhe angazhimet tuaja të përsëritura. Disa nga këto mund të mos jenë më të vlefshme ose të përshtaten në orarin tuaj dhe mund të duhet të hiqen.
 • Ndaloni së mbushuri kalendarin tuaj me detyra që marrin vetëm një minutë nga koha juaj.
 • Ndani kalendarin tuaj me të tjerët në mënyrë që të gjithë të dinë disponueshmërinë tuaj.
 • Mbani një kalendar të veçantë për punën në mënyrë që të mos jeni të mbushur me punë personale.
 • Ndaloni së thëni “po” për çdo kërkesë dhe ftesë.
 • Përdorni një asistent planifikimi, për të eleminuar ato komunikime para dhe mbrapa kur caktoni takimet.

Linkedin

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #32 - Gusht 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0