10 sekrete për të udhëtuar nëpër botë shumë më lirë - Business Magazine Albania

10 sekrete për të udhëtuar nëpër botë shumë më lirë


Siç thotë një shprehje e zgjuar, udhëtimi është e vetmja gjë që blini, e cila ju bën më të pasur. Megjithatë, fluturimet, hotelet dhe gjëra të tjera kushtojnë mjaftueshëm për të dekurajuar shumë persona për të mos udhëtuar shpesh.

Business Magazine në këtë artikull ju sjell disa mënyra të provuara dhe të testuara për të kursyer para kur udhëtoni.

Lexoni: Si të kuptosh se është koha e duhur për të udhëtuar?

  1. Përdorni kombinim itineraresh

Rrugët “e montuara” nënkuptojnë që ju zgjidhni dhe kombinoni linja ajrore dhe mjete transporti për të arritur në destinacionin tuaj, i cili shpesh ju lejon të kurseni shumë.

Rregulli kryesor këtu është që ju duhet të kërkoni për bileta nga kompani të mëdha të transportit. Për shembull, një fluturim në Romë me një udhëtim me tren nga Venecia është përgjithësisht më i lirë se një fluturim direkt për në Venedik; Një fluturim lokal në Phuket nga Bangkok do të kushtojë më pak se një fluturim direkt në Phuket dhe kështu me radhë.

  1. Një qytet “i fshehur”

Një fluturim i drejtpërdrejtë nga pika A në pikën B shpesh është më i shtrenjtë se sa një fluturim nga A në C me një ndalesë në B, që do të thotë që ju mund të blini një biletë për një fluturim lidhës dhe thjesht të mos shkoni në pjesën e dytë të udhëtimit. Ju mund të bëni rrugën tuaj me një qytet “të fshehur” me mjete të tilla online si Skiplagged ose Flyshortcut.

  1. Mos merrni me qera makina në qytetet e mëdha

Një makinë me qera është një mjet i mirë për të udhëtuar mes qyteteve. Por brenda një qyteti, ai mund të bëhet më shumë barrë për shkak të parkimit dhe çështjeve të trafikut. Për të kursyer kohë dhe para, përdorni më mirë transportin publik ose, më mirë akoma, të merrni me qera një biçikletë.

  1. Gjeni oferta speciale

Shumë agjenci transporti ofrojnë çmime të mira për turistët. Për shembull, dy prej jush mund të përdorin të gjithë transportin publik në Bavari për një ditë për vetëm 31 €.

Në Mbretërinë e Bashkuar, kur blini ndonjë biletë treni, ju mund të merrni një të dytë për të hyrë në vende të ndryshme të njohura.

  1. Udhëtoni pa shumë bagazhe

Udhëtimi pa bagazhe është një mënyrë e shkëlqyer për të kursyer paratë, sepse shumë linja ajrore kanë ulur çmimet për udhëtarët që nuk kanë bagazhe me vete. Për shembull, për të fluturuar nga Billund, Danimarkë në Berlin nga Ryanair mund t’ju kushtojë vetëm 1 euro, ndërsa marrja e bagazheve me vete do të kushtojë të paktën 15 herë më shumë.

  1. Zgjidhni apartamente

Apartamentet kanë një avantazh të padiskutueshëm: një kuzhinë ku mund të gatuani ushqimin tuaj. Kjo ju lejon të kurseni para dhe megjithatë nuk përjashtoni faktin që të dilni për drekë nëse dëshironi.

Lexoni: 8 mënyra sesi të eksploroni botën pa u shqetësuar për llogarinë tuaj bankare

Shërbimet më të popullarizuara të rezervimit të apartamenteve janë Airbnb, HomeAway, 9Flats dhe Thehomelike.

  1. Shkoni në muze falas

Shumë muze kanë orë apo edhe ditë falas. Kolosseumi, për shembull, pranon vizitorë falas çdo të dielë të parë të muajit, ndërsa muzeu i Prados në Madrid e bën këtë nga ora 6 deri në orën 8 pasdite, nga e hëna deri të shtunën. Ka edhe muze që nuk kanë një tarifë hyrje fikse, si shumë në Mbretërinë e Bashkuar dhe SHBA.

  1. Paguani në monedhën vendase me kartën tuaj

Disa vende ju ftojnë që të zgjidhni se cilën monedhë duhet të përdorni kur paguani me kartën tuaj në dyqane. Gjithmonë zgjidhni atë vendase, sepse kur përdorni monedhën e kartës suaj, paratë konvertohen dy ose tre herë më shumë. Kështu, tarifat shtesë mund të shtohen deri në 10%.

  1. Mos iu përmbani datave të veçanta

Është i shpeshtë rasti kur një fluturim që është nja dy ditë më herët ose më vonë se sa ai i zgjedhur është shumë më i lirë. Për të kontrolluar për shanse të tilla, përdorni një kalendar me kosto të ulët: shumë agregues online e kanë këtë funksion.

  1. Përdorni motorrët lokalë të kërkimit

Shërbimet e mëdha si Booking.com ose Skyscanner shpesh nxjerrin linjat ajrore dhe rrjetet e hoteleve që mund të kenë oferta interesante. Kaloni pak kohë duke kërkuar në motorrët lokalë të kërkimit.

Lexoni: Arsyet përse duhet të udhëtoni, ndërkohë që jeni ende të rinj

Në vendet aziatike, hotelet mund të gjenden në Ctrip ose Agoda dhe në Zelandën e Re e Australi në Wotif.

burimi: BrightSide

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0