10 sekrete për të udhëtuar nëpër botë shumë më lirë


Siç thotë një shprehje e zgjuar, udhëtimi është e vetmja gjë që blini, e cila ju bën më të pasur. Megjithatë, fluturimet, hotelet dhe gjëra të tjera kushtojnë mjaftueshëm për të dekurajuar shumë persona për të mos udhëtuar shpesh.

Business Magazine në këtë artikull ju sjell disa mënyra të provuara dhe të testuara për të kursyer para kur udhëtoni.

Lexoni: Si të kuptosh se është koha e duhur për të udhëtuar?

  1. Përdorni kombinim itineraresh

Rrugët “e montuara” nënkuptojnë që ju zgjidhni dhe kombinoni linja ajrore dhe mjete transporti për të arritur në destinacionin tuaj, i cili shpesh ju lejon të kurseni shumë.

Rregulli kryesor këtu është që ju duhet të kërkoni për bileta nga kompani të mëdha të transportit. Për shembull, një fluturim në Romë me një udhëtim me tren nga Venecia është përgjithësisht më i lirë se një fluturim direkt për në Venedik; Një fluturim lokal në Phuket nga Bangkok do të kushtojë më pak se një fluturim direkt në Phuket dhe kështu me radhë.

  1. Një qytet “i fshehur”

Një fluturim i drejtpërdrejtë nga pika A në pikën B shpesh është më i shtrenjtë se sa një fluturim nga A në C me një ndalesë në B, që do të thotë që ju mund të blini një biletë për një fluturim lidhës dhe thjesht të mos shkoni në pjesën e dytë të udhëtimit. Ju mund të bëni rrugën tuaj me një qytet “të fshehur” me mjete të tilla online si Skiplagged ose Flyshortcut.

  1. Mos merrni me qera makina në qytetet e mëdha

Një makinë me qera është një mjet i mirë për të udhëtuar mes qyteteve. Por brenda një qyteti, ai mund të bëhet më shumë barrë për shkak të parkimit dhe çështjeve të trafikut. Për të kursyer kohë dhe para, përdorni më mirë transportin publik ose, më mirë akoma, të merrni me qera një biçikletë.

  1. Gjeni oferta speciale

Shumë agjenci transporti ofrojnë çmime të mira për turistët. Për shembull, dy prej jush mund të përdorin të gjithë transportin publik në Bavari për një ditë për vetëm 31 €.

Në Mbretërinë e Bashkuar, kur blini ndonjë biletë treni, ju mund të merrni një të dytë për të hyrë në vende të ndryshme të njohura.

  1. Udhëtoni pa shumë bagazhe

Udhëtimi pa bagazhe është një mënyrë e shkëlqyer për të kursyer paratë, sepse shumë linja ajrore kanë ulur çmimet për udhëtarët që nuk kanë bagazhe me vete. Për shembull, për të fluturuar nga Billund, Danimarkë në Berlin nga Ryanair mund t’ju kushtojë vetëm 1 euro, ndërsa marrja e bagazheve me vete do të kushtojë të paktën 15 herë më shumë.

  1. Zgjidhni apartamente

Apartamentet kanë një avantazh të padiskutueshëm: një kuzhinë ku mund të gatuani ushqimin tuaj. Kjo ju lejon të kurseni para dhe megjithatë nuk përjashtoni faktin që të dilni për drekë nëse dëshironi.

Lexoni: 8 mënyra sesi të eksploroni botën pa u shqetësuar për llogarinë tuaj bankare

Shërbimet më të popullarizuara të rezervimit të apartamenteve janë Airbnb, HomeAway, 9Flats dhe Thehomelike.

  1. Shkoni në muze falas

Shumë muze kanë orë apo edhe ditë falas. Kolosseumi, për shembull, pranon vizitorë falas çdo të dielë të parë të muajit, ndërsa muzeu i Prados në Madrid e bën këtë nga ora 6 deri në orën 8 pasdite, nga e hëna deri të shtunën. Ka edhe muze që nuk kanë një tarifë hyrje fikse, si shumë në Mbretërinë e Bashkuar dhe SHBA.

  1. Paguani në monedhën vendase me kartën tuaj

Disa vende ju ftojnë që të zgjidhni se cilën monedhë duhet të përdorni kur paguani me kartën tuaj në dyqane. Gjithmonë zgjidhni atë vendase, sepse kur përdorni monedhën e kartës suaj, paratë konvertohen dy ose tre herë më shumë. Kështu, tarifat shtesë mund të shtohen deri në 10%.

  1. Mos iu përmbani datave të veçanta

Është i shpeshtë rasti kur një fluturim që është nja dy ditë më herët ose më vonë se sa ai i zgjedhur është shumë më i lirë. Për të kontrolluar për shanse të tilla, përdorni një kalendar me kosto të ulët: shumë agregues online e kanë këtë funksion.

  1. Përdorni motorrët lokalë të kërkimit

Shërbimet e mëdha si Booking.com ose Skyscanner shpesh nxjerrin linjat ajrore dhe rrjetet e hoteleve që mund të kenë oferta interesante. Kaloni pak kohë duke kërkuar në motorrët lokalë të kërkimit.

Lexoni: Arsyet përse duhet të udhëtoni, ndërkohë që jeni ende të rinj

Në vendet aziatike, hotelet mund të gjenden në Ctrip ose Agoda dhe në Zelandën e Re e Australi në Wotif.

burimi: BrightSide

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale