Arsyet përse duhet të udhëtoni, ndërkohë që jeni ende të rinj


  1. Pavarësia

Do të kuptoni se sa të pavarur jeni nga familja juaj, kur udhëtoni larg prej qytetit të lindjes, vetëm ose me miq. Në këto raste do të mësoni se si të kujdeseni për veten dhe të zgjidhni telashet tuaja, gjë që do ju bëjë më të pavarur.

  1. Stil jetese i shëndetshëm

Me të hyrë në jetën profesionale, do të kuptoni se jeta është një seri trysnie që s’merr fund asnjëherë. Kështu që keni nevojë për një udhëtim që t’ju ndihmojë të “arratiseni” prej gjithë zhurmës dhe stresit të jetës reale.

Po kështu, nëse vizitoni peisazhe të bukura me shumë aktivitete të gëzueshme e të pëlqyeshme, do të ndiheni më të relaksuar. Është mënyra ideale për të “rifreskuar” vetveten dhe marrë ide të reja interesante për punën tuaj, që mund t’i implementoni kur të riktheheni.

  1. Eksplorimi

Kur mendoni numrin e gjërave që doni të bëni me jetën tuaj, do të shihni se ajo është shumë e shkurtër. Po kështu, nuk mund ta dini asnjëherë atë që do të ndodhë javën tjetër apo muajin tjetër. Kështu që, merrni çantën e shpinës  vizitoni vende të reja, sa më shpejt që të mundeni. Eksploroni botën!

  1. Shtimi i dijeve

Udhëtimi jo vetëm ju ndihmon për t’u ndjerë më mirë duke larguar stresin, por edhe përmirëson dijet tuaja dhe aftësitë. Kur udhëtoni do të merrni shumë eksperienca të dobishme, të cilat nuk i mësoni dot në shkollë. Do të përmirësoni vetëbesimin dhe aftësitë e negocimit, kur të keni më pak para dhe do të përpiqeni të bindni vendasit për blerje me çmime më të ulëta.

Veç kësaj, pas udhëtimit, do të mësoni kaq shumë për vendet, kulturat dhe popujt.

  1. Eksplorimi i vetvetes

Nëse keni probleme me drejtimin e jetës suaj, ose vështirësi në marrjen e vendimeve të rëndësishme për jetën tuaj tuaj, udhëtimi mund të ndihmojë të shihni problemin, nga një këndvështrim tjetër.

Gjatë udhëtimit, ju do të jeni të frymëzuar nga njerëzit dhe vendet që do të shihni. Kjo mund t’ju ndihmojë të gjeni përgjigjet që kërkoni, çfarë doni të jeni dhe si të arrini qëllimet tuaja.

  1. Kontrolli i parave

Udhëtimi nuk është vetëm një mënyrë e mirë për të kënaqur pasionin tuaj, por edhe një mundësi për të mësuar se si të balanconi financat tuaja. Nëse keni shpenzuar më shumë para se sa fitoni, ju shpejt do ta kuptoni dëmin, gjatë udhëtimit.

Asgjë nuk mund të jetë më e keqe, se mbarimi i parave gjatë udhëtimit, sidomos kur jeni duke qëndruar në një vend të ri dhe nuk njihni askënd. Në fakt, aftësitë e menaxhimit të shpenzimeve nuk janë të vështira për t’u mësuar dhe shumë shpejt, ju do ta kuptoni këtë në udhëtim.

  1. Koha

Tani jeni të rinj, por nuk do të jeni përgjithmonë. Koha nuk pret askënd, kështu që duhet të udhëtoni sa kohë që jeni të rinj dhe të bekuar me pasion dhe shëndet.

/GloboTreks

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale