8 mënyra sesi të eksploroni botën pa u shqetësuar për llogarinë tuaj bankare - Business Magazine Albania

8 mënyra sesi të eksploroni botën pa u shqetësuar për llogarinë tuaj bankare


Në pamje të parë, të udhëtosh botën duket shumë e shtrenjtë, por ka shumë mënyra sesi ju të bëni pushime fantastike pa u shqetësuar për llogarinë tuaj bankare.

1. Rezervoni biletën muaj përpara

Edhe pse duket si një këshillë klasike udhëtimi, është shumë e rëndësishme. Duke u bazuar tek Skyscanner, muajt më të lirë për të bërë rezervime janë Nëntori dhe Maji. Sa më parë të rezervoni, aq më e lirë është bileta.

Lexoni: Nga Nëntori nisin fluturimet low-cost drejt SHBA-së, duke filluar nga 179 €

2. Vini re paketat (Package Deals)

“Package Deals” janë një mënyrë praktike për të kursyer para. Arsyeja se pse këto paketa ekzistojnë është që diçka jo e shitur të shitet me atë më të shiturën. Për këtë arsye, mendoj se ju duhet të bëni kërkime përpara se të bleni këto paketa.

3. Fokusohuni në periudhat kalimtare

Nëse po kërkoni për një vend specifik për të udhëtuar, si një plazh ose një resort skish, atëherë të shkuarit gjatë stinëve të ndërmjetme do t’ju kursejë goxha. Jo vetëm koha do të jetë e këndshme, por nuk do të rrethoheni nga grupe të tjera turistësh.

4. Mësoni të gatuani

Ndoshta mënyra më e mirë për të kursyer është duke gatuar vetë. Dita ka tre vakte, imagjinoni nëse do të hanit jashtë për secilën prej tyre.

Lexoni: 8 FOTO, TË CILAT DO IU BËJNË TË PAKETONI ÇANTAT DHE TË UDHËTONI NË SHQIPËRI

5. Kthejeni në një udhëtim pune

Kompromisi midis punës dhe udhëtimit është një udhëtim pune. Mundohuni të bindni shefin tuaj që të shkoni në ndonjë konferencë ose takim jashtë shtetit. Kjo do të ishte një shkëputje efektive nga rutina e përditshme, por pa u shkëputur kompletisht nga puna.

6. Sa më shumë aq më mirë

Një mënyrë fantastike për të kursyer para është që të marrësh njerëz të tjerë me vete. Kjo varet shumë nga njerëzit që do të donit të kishit me vete në pushime, por duke udhëtuar me një grup kostot ulen shumë.

7. Shmangni “kurthet” e turistëve

Nuk po them që të mos vizitoni vendet popullore, por duhet të kuptoni që kur udhëtoni, ka shumë skema marketing-u që t’ju zhvasin gjatë pushimeve. Thjesht dhe pastër, shkoni vetëm aty ku doni të shkoni dhe kaq, mos u influenconi nga taktikat e industrisë të turizmit.

8. Fokusohuni në gjërat falas

Bota është e mbushur me gjëra 100% falas. Shumë pika turistike, aktivitete etj janë duke ju pritur, vetëm se duhet të dini ku të kërkoni. E di që është pak e konsumuar nëse them “gjërat më të mira në botë janë falas”, por në këtë rast, është e vërtetë.

Lexoni: Arsyet përse duhet të udhëtoni, ndërkohë që jeni ende të rinj

Burimi: Entrepreneur

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0