Nga Nëntori nisin fluturimet low-cost drejt SHBA-së, duke filluar nga 179 € » Business Magazine Albania – Media Dixhitale dedikuar Sipërmarrjes
Përditësuar së fundmi: 02/06/2017

Nga Nëntori nisin fluturimet low-cost drejt SHBA-së, duke filluar nga 179 €

Share
nga Fiorela Jaupi
Qer 02, 2017
Studied at Faculty of Economy, Master of Science in Marketing. Content Editor at Business Magazine Albania
lexo me teper >

Kompania norvegjeze “Norwegian Air” ka njoftuar se do të nisin fluturimet low-cost drejt New York-ut, Los Angeles (nga muaji Nëntor) dhe San Francisko-s (nga muaji Shkurt).

Pas muajsh pritje, në Itali do të vendosen fluturimet ndërkontinentale “low cost” drejt Shteteve të Bashkuara nga aeroporti i Fiumicino-s në Romë. Lajmin e dha Bjørn Kjos, administratori i kompanisë norvegjeze, e cila është kompania e tretë europiane që operon me kosto të ulët, sipas numrit të pasagjerëve (deri në 30 milionë në 2016-n).

Datat e fluturimeve

115 mijë bileta janë në shitje nga 31 Maji, shpjegon shoqëria norvegjeze (Norwegian Air) e cila nga 5 Qershori nis udhëtimet ndërkontinentale nga Barcelona. Fluturimet me dy drejtime do të ofrohen nga Aeroporti i Romës, Fiumicino. Nga 9 Nëntori operatori do të mundësojë fluturime direkte nga Roma drejt New Yorku-t dhe çmimi i biletës do të nisë nga 179 euro dhe fluturime drejt Los Angeles me çmim bilete që do të fillojë nga 199 euro, ku janë të përfshira dhe taksat. Kalendari i fluturimeve përfshin katër fluturime në javë drejt New York-ut dhe 2 fluturime drejt Los Angeles, ndërsa pritet që me vendosjen e avionit të dytë në fluturim do të udhëtohet gjashtë herë drejt New York-ut dhe 3 herë drejt Los Angeles. Për sa u përket fluturimeve drejt San Franciskos, fillimisht do të fluturohet dy herë në javë.

Sfidë e re

“Jemi vërtet të lumtur që të shpallim fluturimet e para të gjata nga Roma drejt tre qyteteve amerikane,- tha Bjørn Kjos. Me fillimin e këtyre fluturimeve shkon në 51 numri i fluturimeve të drejtpërdrejta në Shtetet e Bashkuara nga aeroportet europiane dhe shpresojmë që shumë shpejt të kemi përsëri lajme të tilla.” Me këtë njoftim, kompania norvegjeze i shtohet listës së problemeve të Alitalia-s e cila vetëm një ditë më parë deklaroi se do të shtonte linjat e fluturimit në drejtim të Shteteve të Bashkuara.

Fluturimet e gjata nga Roma do të kryhen nga avionët Boeing 787-8 Dreamliner, i cili ka një kapacitet prej 291 vende (32 klasi Premium dhe 259 klasi ekonomik).

Burimi: monitor.al

Subscribe në kanalin tonë në YouTube


Evente