10 mënyra të lehta për t'u bërë një version më i mirë i vetes - Business Magazine Albania

10 mënyra të lehta për t’u bërë një version më i mirë i vetes

version më i mirë

Vetëzhvillimi dhe rritja nuk janë luks; ato janë një domosdoshmëri për sukses. Nuk ka asnjë pilulë magjike ose formulë të vetme për të krijuar më të mirën tuaj të mundshme.

Ka disa zakone, teknika dhe qëndrime të mira, që mund t’i zbatoni në praktikë për të qenë personi që dëshironi të jeni. Sigurisht, të jesh versioni më i mirë i vetes nuk është e lehtë. Duhet kohë dhe përpjekje e vazhdueshme. Është një proces i vazhdueshëm.

Të gjithë kanë lindur me aftësinë për të qenë një version më i mirë i vetvetes. Secila nga këshillat e mëposhtme të rritjes personale mund të përdoret për t’u lidhur me jetën tuaj.

  1. Dështimi nuk është fundi i botës

Nëse vazhdimisht mendoni se çfarë do të mendojnë të tjerët për ju kur të dështoni, atëherë ndaloni menjëherë. Dështimi është një proces i natyrshëm dhe nuk është sinjali i përfundimit të botës. Kuptojeni këtë të vërtetë.

Njerëz jashtëzakonisht të suksesshëm si Bill Gates, Mark Zuckerberg dhe Michael Jordan të gjithë kanë dështuar në një moment në jetën e tyre. Dështimi na ndihmon gjithmonë të mësojmë njohuri të vlefshme, të cilat mund të nxisin pozitivitetin për t’u bërë shumë të suksesshëm në jetë.

Pra, mos lejoni që frika e dështimit t’ju frenojë.

  1. Jetoni për të kënaqur veten dhe jo të tjerët

Jetoni gjithmonë në momentin e tanishëm dhe festoni fitoret tuaja të vogla. Jepini përparësi vetes. Jetoni jetën tuaj në maksimum për të kënaqur veten dhe jo të tjerët.

Roli juaj për të kënaqur të tjerët do t’ju çojë në depresion, stres dhe probleme shëndetësore. Prandaj hiqni dorë së kënaquri njerëzit. Do t’ju ​​ndihmojë të rifitoni vetëbesimin tuaj.

Lexoni: Nga Kutia e Pandorës tek Squid Game: misogjenia ndër shekuj!

  1. Rrethojeni veten me pozitivitet

Pozitiviteti luan një rol të rëndësishëm në vetë-përmirësimin. Kështu që gjithmonë rrethojeni veten me biseda pozitive. Është një proces normal, por kur përfshin negativitet, krijon një problem.

Eliminoni fjalorin negativ nga jeta juaj dhe fjalë të tilla si nuk mundem, por, nuk dua, nuk duhet.

  1. Mësoni t’i besoni vetes dhe të ndërmerrni rreziqe

Kini besim në aftësitë tuaja. Ndonjëherë është mirë të ndërmerrni rreziqe të tilla si: nëse keni frikë të përballeni me intervista, atëherë shkoni nëpër të, përballojini ato.

Merrni mësime, mësoni një aftësi të re dhe sfidoni gjithçka që ju pengon. Merrni një rrezik dhe kini besim në veten tuaj. Pozitiviteti mund të hapë dyert drejt suksesit për ju.

  1. Mësoni diçka krijuese çdo ditë

Kur është hera e fundit që keni bërë diçka krijuese ose diçka që në të vërtetë ju pëlqen të bëni? Bëjeni. Do të krijojë një ndikim pozitiv në jetën tuaj.

Gjithashtu, përpiquni të mësoni diçka që mund t’ju ndihmojë të bëheni një version më i mirë i vetes dhe që do të kishte një efekt optimist në punën, jetën ose edukimin tuaj.

  1. Kuptoni rëndësinë e socializimit pozitiv me njerëzit e mëdhenj

Gjithmonë rrethojeni veten me njerëz të mëdhenj pozitivë. Ata do t’ju ndihmojnë në të gjitha mënyrat për të nxjerrë më të mirën tuaj. Është një nga hapat më të rëndësishëm që mund të ndërmerrni për rritjen dhe përmirësimin tuaj personal.

Angazhohuni që të rrethoheni veten me njerëz të mahnitshëm që ju ndihmojnë në një mënyrë konstruktive.

  1. Thuaji “po” jetës

Kur jeta ju jep një mundësi, shfrytësojeni. Mos prisni që njerëzit e tjerë të thonë “po” për ju.

Filloni të jetoni jetën tuaj. Ndonjëherë, ndjeni dëshirë të hiqni dorë ndërsa punoni në ëndrrën tuaj. Por, kujtojini vetes të gjitha gjërat e mëdha që keni tashmë dhe të gjitha gjërat e mëdha që po vijnë në jetën tuaj. Mbani atë nivel entuziazmi për punën dhe jetën tuaj.

Jini gjithmonë mirënjohës për jetën e mrekullueshme që keni.

  1. Bini në dashuri me veten

Duajeni veten ashtu siç jeni. Kjo dashuri për veten do të mbështesë qëllimin tuaj për t’u bërë versioni më i mirë. Gjithmonë mbani mend se askush në botë nuk është perfekt dhe nuk do të jetë kurrë. Pra, merrni frymë thellë dhe thoni “Unë e dua veten” dhe shikoni se si do t’ju bëjë të ndiheni kjo.

Ne kurrë nuk mund të rritemi nëse e ulim veten vazhdimisht. Pra, jini mirënjohës, mësoni të falni dhe doni veten. Kjo nuk të bën egoist, të bën të pathyeshëm.

  1. Mbani mend se forca rritet nga dobësia

Për shumë njerëz, pirja e duhanit është një dobësi dhe një ngushëllim. Nëse jeni një prej tyre atëherë lini duhanin. Pirja e duhanit është e kushtueshme dhe e keqe për shëndetin tuaj. Por, nëse keni një varësi prej tij, mund të kaloni në alternativa të tjera, që janë më pak të dëmshme se pirja e duhanit dhe një mënyrë efektive për të hequr qafe varësinë.

Lënia e duhanit është një procedurë transformuese që do të ndryshojë besimin te vetja juaj, shëndetin tuaj dhe jetën tuaj. Nëse punoni për të hequr dorë nga dobësia juaj, atëherë në fund do të hapni rrugë të reja për vetëpërmirësimin dhe rritjen tuaj personale.

Lexoni: 6 gjëra që duhet të bëni në mëngjes për të qenë më të lumtur në punë

  1. Vishuni për vëmendje dhe vetëbesim

Kur visheni me veshjet e duhura ngrini vetëbesimin tuaj. Ju ndihmon të fitoni vëmendjen e të tjerëve. Vetëbesimi është çelësi i suksesit dhe ju ndihmon të bëni hapin tuaj më të mirë përpara.

Nëse veshja e duhur mund të ndërtojë nivelin tuaj të besimit dhe t’ju çojë drejt suksesit, atëherë çfarë prisni?

Ju mund të lexoni çdo ditë se si të jeni një version më i mirë i vetes, por nuk është alternativë për të bërë punën në të vërtetë. Nëse doni të jeni një person më i mirë, mos e humbni kohën tuaj. Filloni menjëherë!

Askush tjetër nuk mund ta bëjë atë për ju. Përpjekja duhet të vijë brenda jush dhe ju duhet t’i përmbaheni asaj.

/yourtango

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0