10 Libra të sugjeruar nga Warren Buffett - Business Magazine Albania

10 Libra të sugjeruar nga Warren Buffett

Nëse jeni adhurues i Warren Buffett, atëherë leximi i disa prej librave të tij të preferuar mund t’ju ndihmojë të zbuloni perspektiva të reja, ide të reja dhe mënyra të reja për të përmirësuar biznesin tuaj. (Dhe ndoshta investoni pak më me inteligjencë, veçanërisht në veten tuaj.)

Këtu është një listë me 10 libra që Buffett ka rekomanduar gjatë viteve, së bashku me komentet nga Buffett:

  1. Business Adventures nga John Brooks

Kur Bill Gates u takua për herë të parë me Buffett në 1991, Gates i kërkoi Buffett t’i rekomandonte librin e tij të preferuar të biznesit.

“Është Business Adventures, nga John Brooks”,- u përgjigj Buffett. “Do t’ju dërgoj kopjen time”.

Lexo: Miliarderi më i ri në botë aktualisht është një adoleshent në Gjermani

  1. The Ten Commandments for Business Failure nga Donald R. Keough

“Aftësia më e mirë e Keough është t’i presë shkurt çështjet, të heqë mjegullën burokratike. Bëjini gjërat thjesht, është parimi i tij dhe imi gjithashtu.”

  1. How to Win Friends and Influence People nga Dale Carnegie

“Në zyrën time, ju nuk do të shihni diplomën që kam nga Universiteti i Nebraskës, ose masterin që kam nga Universiteti Columbia, por ju do të shihni çertifikatën që kam marrë nga kursi Dale Carnegie.”

  1. Limping on Water nga Phil Beuth

“Pjesa më e madhe e asaj që bëhesh në jetë varet nga kë zgjedh të admirosh dhe kopjosh. Fillo me Tom Murphy dhe nuk do të të duhet kurrë një shembull i dytë.”

  1. The Intelligent Investor nga Benjamin Graham

“Padyshim që unë rekomandoj, së pari dhe kryesisht, këtë libër, i konsideruar si ‘Bibla e investimit”.

  1. The Outsiders nga William N. Thorndike

“Një libër unik për CEO-të që shkëlqyen në alokimin e kapitalit.”

  1. A Few Lessons for Investors and Managers nga Peter Beveli

“Përmbledh atë që Charlie Munger dhe unë kemi thënë përgjatë viteve në raportet dhe takimet vjetore”.

Lexo: Arsyet përse biznesi duhet të promovojë praktikat e punës, sidomos ato të paguarat

  1. Shoe Dog nga Phil Knight

“Libri më i mirë që kam lexuar në 2015.”

  1. Dream Big nga Cristiane Correa

“Miku im dhe tani partneri në biznes, Jorge Paulo dhe ekipi i tij janë ndër biznesmenët më të mirë në botë. Ai është një person fantastik dhe historia e tij duhet të jetë një frymëzim për të gjithë, siç është për mua.”

  1. The Farmer From Merna nga Karl Schriftgiesser

“Deri në vitin 1999, State Farm kishte grumbulluar një vlerë të prekshme neto që tejkalon atë të të gjitha bizneseve amerikane, përveç katër prej tyre. Nëse doni të lexoni se si ndodhi kjo, blini një kopje.”

INC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0