10 gjërat që CIO-të kanë prioritet sot për të qëndruar përpara në 2024 - Business Magazine Albania

10 gjërat që CIO-të kanë prioritet sot për të qëndruar përpara në 2024

cio

Zyrtarët kryesorë të informacionit janë forca lëvizëse pas zbatimit të teknologjisë së re dhe inovacionit në kompani. Me zhvillimin e shpejtë të teknologjisë, CIO- të po përshtatin dhe evoluojnë vazhdimisht strategjitë e tyre për të qëndruar përpara kurbës.

Pse CIO-të janë kaq të rëndësishëm për organizatat?

CIO-të luajnë një rol kritik në suksesin e çdo organizate, veçanërisht në epokën dixhitale. Ata janë përgjegjës për drejtimin e zbatimit të teknologjisë dhe inovacionit për të përmirësuar efikasitetin, produktivitetin dhe përfitimin. Janë thelbësorë në identifikimin dhe zbatimin e teknologjive dhe proceseve të reja për të përmirësuar efikasitetin, produktivitetin dhe përfitimin. Vetëm kështu organizatat mund të qëndrojnë përpara konkurrentëve të tyre dhe të përshtaten shpejt me ndryshimet.

Këtu janë disa zhvillime që CIO-të po i japin përparësi organizatave të tyre:

1-Përqafimi i inteligjencës artificiale (AI)

CIO-të po përdorin AI për të rritur efikasitetin dhe produktivitetin  në organizatat e tyre. AI po përdoret për të analizuar të dhënat dhe për të fituar njohuri që do të ishte e vështirë për njerëzit t’i zbulonin. Gjithashtu përmirëson shërbimin ndaj klientit duke ofruar përgjigje më të shpejta dhe më të sakta ndaj pyetjeve.

2. Zbatimi i Blockchain

Blockchain është një bazë të dhënash e sigurt, e decentralizuar që përdoret për të krijuar besim midis palëve pa pasur nevojë për ndërmjetës.

3. Adoptimi i Cloud Computing

Cloud computing u lejon organizatave të aksesojnë burimet kompjuterike përmes internetit në vend që të mirëmbajnë infrastrukturën e tyre. CIO-të po miratojnë kompjuterin cloud për të ulur kostot, për të rritur shkallëzueshmërinë dhe për të përmirësuar fleksibilitetin.

4. Rritja e sigurisë kibernetike

Siguria kibernetike është bërë një prioritet kryesor për CIO-të me rritjen e sulmeve kibernetike. CIO-të po zbatojnë masa të avancuara sigurie të tilla si: vërtetimi me shumë faktorë, enkriptimi dhe sistemet e zbulimit të ndërhyrjeve.

5. Investimi në Transformimin Dixhital

CIO-t investojnë në transformimin dixhital për të përmirësuar përvojën e klientit, për të rritur efikasitetin dhe për të nxitur  inovacionin. Transformimi dixhital përfshin integrimin e teknologjisë në të gjitha aspektet e organizatës, nga shërbimi ndaj klientit deri te menaxhimi i zinxhirit të furnizimit.

6. Përmirësimi i analizës së të dhënave

Analiza e të dhënave është thelbësore që organizatat të marrin vendime të informuara. CIO-të po i japin përparësi analitikes së të dhënave duke përdorur mësimin e makinerive dhe teknika të tjera të avancuara për të analizuar shpejt grupe të mëdha të të dhënave.

7. Përqafimi i Internetit të Gjërave (IoT)

IoT lidh objektet e përditshme me internetin, duke i lejuar ata të dërgojnë dhe marrin të dhëna. CIO-të përqafojnë IoT për të përmirësuar efikasitetin, për të ulur kostot dhe për të krijuar modele të reja biznesi.

8. Prioriteti i përvojës së përdoruesit (UX)

Përvoja e përdoruesit po bëhet gjithnjë e më e rëndësishme për organizatat. CIO-t i japin përparësi UX-së duke krijuar ndërfaqe intuitive, duke reduktuar kohën e ngarkesës dhe duke ofruar përvoja të personalizuara.

9. Krijimi i një kulture dixhitale

CIO-të krijojnë një kulturë dixhitale brenda organizatave të tyre duke inkurajuar inovacionin, eksperimentimin dhe bashkëpunimin. Kjo përfshin krijimin e një kulture të të mësuarit ku punonjësit inkurajohen të provojnë gjëra të reja edhe nëse dështojnë.

10. Nxitja e Partneriteteve Strategjike

CIO-të nxisin partneritete strategjike me organizata të tjera për të nxitur inovacionin dhe për të krijuar mundësi të reja biznesi. Partneritetet strategjike u lejojnë organizatave të ndajnë njohuritë dhe burimet, duke ulur kostot dhe duke rritur efikasitetin.

 

CIO-të po bëjnë disa gjëra sot për të qëndruar përpara në vitin 2024. Roli i CIO është bërë gjithnjë e më i rëndësishëm ndërsa teknologjia vazhdon të formësojë botën e biznesit. CIO-të duhet të vazhdojnë me tendencat më të fundit teknologjike dhe të kuptojnë se si të përdorin teknologjinë për të përmirësuar organizatat e tyre. Duke përqafuar inovacionin dhe duke nxitur partneritetet strategjike, CIO-të mund t’i çojnë organizatat e tyre përpara dhe të qëndrojnë përpara kurbës në 2024 dhe më tej.

 

entrepreneur.com

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0