Zvicra thyen rekordin me trenin më të gjatë në botë-prej 2 km - Business Magazine Albania

Zvicra thyen rekordin me trenin më të gjatë në botë-prej 2 km

Për të festuar 175-vjetorin e ndërtimit  të hekurudhës së parë, industria hekurudhore Zvicrës u mblodh për të drejtuar trenin më të gjatë të pasagjerëve në botë, plot 2 kilomtera i gjatë dhe me një peshë prej 2990 tonë.

I formuar nga 25 trena elektrikë të rinj, trenit 1,906 metra iu desh pothuajse një orë për të përshkuar rreth 25 kilometra mbi linjën spektakolare Albula të Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s nga Preda në Alvaneu, në Zvicrën lindore.

Ashtu si pista legjendare e rrëshqitjes Cresta Run, Albula Line është e famshme për kthesat e saj të pafundme dhe zbritjet e pjerrëta. Një kryevepër me famë botërore e inxhinierisë civile! Për ndërtimin e linjës 62 kilometra midis Thatis dhe St Moritz u deshën vetëm pesë vjet pavarësisht se kërkonte 55 ura dhe 39 tunele.

Para përfundimit të saj në korrik 1904, vizitorët u përballën me një udhëtim të rrezikshëm prej 14-orësh mbi shina të ashpra dhe më pas me karroca me kuaj.

Pika qendrore e linjës është tuneli Albula 5,866 metra i gjatë, i cili shtrihet thellë nën pellgun ujëmbledhës midis lumenjve Rhine dhe Danub. cnn

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #31 - Prill 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0