Zuckerberg: “Nëse Facebook ka të dhënat tuaja është sepse ju vetë keni zgjedhur t’i ndani ato”


Frika e privatësisë së Facebook vazhdon të përkeqësohet.

Ka të ngjarë që të dhënat e shumicës së përdoruesve të Facebook, të cilët kanë publik profilin e tyre të jenë marrë nga palët e treta, njoftoi Mark Zuckerberg.

Vjedhja në dukje masive e privatësisë ishte rezultat i një veçorie që lejoi njerëzit të kërkonin për miq duke përdorur numrin e tyre të telefonit. Veçoria, e cila tani është hequr, u aktivizua në mënyrë të paracaktuar për të bërë më të lehtë që përdoruesit të gjenin miq.

Lexoni: Mark Zuckerberg: “Jam ende personi më i mirë për të drejtuar Facebook pas skandaleve”

Por të mërkurën, shefi i teknologjisë së Facebook, Mike Schroepfer zbuloi se aktorët e këqinj kanë abuzuar me këtë veçori për vite me radhë, në mënyrë që të kenë akses në të dhënat e profilit publik. “Duke pasur parasysh shkallën dhe sofistikimin e aktivitetit që kemi parë, ne besojmë se shumica e përdoruesve në Facebook mund të kenë pasur profilin e tyre publik në këtë mënyrë,” shkroi ai.

Zuckerberg shprehet se: “Ne e kuptuam këtë më shumë gjatë ditëve të fundit, të gjithë kanë një funksionalitet nëse njerëzit mund t’ju shohin me numrin tuaj të telefonit … Është e arsyeshme të pritet që nëse do të kishit atë funksionalitet të hapur atëherë dikush do të arrinte informacionin tuaj publik në këtë mënyrë.

Më vonë, gjatë një konference me gazetarët, Zuckerberg konfirmoi që për një përqindje të madhe të përdoruesve të Facebook ka të ngjarë që të dhënat e tyre të jenë marrë që kur funksionaliteti u aktivizua ‘by default’.

Ndërkohë që palët e treta ishin në gjendje të fitonin akses në të dhënat e profilit publik – domethënë përdoruesit kishin vendosur të ishin publikë – është një shenjë tjetër shqetësuese për kompaninë, e cila po përballet me një skandal në rritje të privatësisë. Më keq akoma, këto shfrytëzime me sa duket nuk u zbuluan deri vonë.

Kur u pyetën pse Facebook nuk e hoqi funksionalitetin më parë, Zuckerberg tha se kompania nuk e kuptonte se deri në çfarë mase ishte abuzuar deri në auditimet e saj të fundit.

Lexoni: Fshirja e Facebook mund të jetë e keqe për ju. Ja arsyeja pse

Zbulimi erdhi pas një numri ndryshimesh që Facebook ka bërë në platformën e saj, pas kritikave se si i kanë trajtuar të dhënat private të përdoruesve. Kompania njoftoi gjithashtu ndryshime në Facebook Login dhe kontrolle shumë më të rrepta se çfarë të dhënash duhet të aksesojnë zhvilluesit e palëve të treta.

Megjithatë, Zuckerberg vuri në dukje se përdoruesit e Facebook në fund të fundit janë përgjegjës për të dhënat që ata i dorëzojnë Facebook. “Shumica dërrmuese e të dhënave që Facebook di për ju është sepse ju vetë keni zgjedhur t’i ndani ato.”

burimi: Mashable

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale