X ndryshon rregullat për të lejuar zyrtarisht përmbajtjen për të rritur - Business Magazine Albania

X ndryshon rregullat për të lejuar zyrtarisht përmbajtjen për të rritur

X

Interneti ka qenë vendi për lloj-lloj përmbajtjesh për një kohë të gjatë, kështu që nuk ishte befasi për askënd kur njerëzit filluan të dërgonin pornografi njëri-tjetrit në Twitter. X (më parë Twitter) ka pasur prej kohësh shumë komunitete aktive NSFW (jo të përshtatshme për punë), dhe megjithëse rrjeti social jozyrtarisht lejonte njerëzit të postonin përmbajtje për të rritur, rregullat e tij nuk e kanë ndaluar, apo lejuar një gjë të tillë në mënyrë të qartë.

Kjo po ndryshon tani. Gjatë fundjavës, X shtoi klauzola në rregullat e tij, duke lejuar zyrtarisht përdoruesit të postojnë përmbajtje për të rritur dhe grafikë në platformë, me disa paralajmërime. Përdoruesit tani mund të postojnë përmbajtje NSFW të prodhuar në mënyrë konsensuale për sa kohë që është etiketuar dukshëm si e tillë. Rregullat e reja mbulojnë gjithashtu videot dhe imazhet e krijuara nga AI.

Rregullimi i rregullave nuk është një surprizë e plotë, pasi X, nën drejtimin e Elon Musk, tashmë ka eksperimentuar me pritjen formale të përmbajtjes për të rritur me komunitetet NSFW.

“Ne besojmë se përdoruesit duhet të jenë në gjendje të krijojnë, shpërndajnë dhe konsumojnë materiale në lidhje me tema seksuale për sa kohë që prodhohen dhe shpërndahen në mënyrë konsensuale. Shprehja seksuale, vizuale ose e shkruar, mund të jetë një formë legjitime e shprehjes artistike”, thuhet në faqen e X për politikat e “përmbajtjes për të rritur”.

Rregullat e përmbajtjes së dhunshme të X gjithashtu kanë udhëzime të ngjashme, por X pohon se përmbajtja nuk duhet të jetë “shumë e keqe ose të përshkruajë dhunë seksuale”. Platforma vazhdon të mos lejojë përmbajtje që kërcënon në mënyrë eksplicite ose nxit/lavdëron dhunën.

Arsyetimi i kompanisë për lejimin e përmbajtjes grafike është t’i lejojë njerëzit të marrin pjesë në biseda rreth asaj që po ndodh rreth tyre dhe të përfshijnë imazhe dhe video. Rrjeti social i lejon përdoruesit të shënojnë postimet e tyre si media të ndjeshme dhe nuk i lejon përdoruesit nën 18 vjeç, ose ata që nuk kanë futur datat e lindjes në profilin e tyre të shohin postime të tilla. X kurrë nuk e ka ndaluar vërtet pornografinë, por këto klauzola mund ta lejojnë atë të ndërtojë shërbime rreth përmbajtjes për të rritur, mendoni të krijoni një konkurrent OnlyFans për të rritur të ardhurat e tij. Rreth 13% e postimeve në platformë në vitin 2022 përmbanin përmbajtje për të rritur, sipas një raporti të Reuters në 2022 që citonte dokumente të brendshme të kompanisë. Përmbajtja e të rriturve në X me sa duket është rritur që atëherë, veçanërisht pasi robotët pornografikë janë përhapur në platformë.

Tani që rrjeti social po lejon zyrtarisht përmbajtjen për të rritur, rregullatorët pa dyshim do të mbajnë një sy të mprehtë mbi X dhe përpjekjet e tij për të eliminuar pornografinë jo-konsensuale dhe materialet e abuzimit seksual të fëmijëve (CSAM).

Tetorin e kaluar, Australia gjobiti X për mosdhënien e informacionit në lidhje me përmbajtjen e abuzimit të fëmijëve dhe në të njëjtën kohë, India njoftoi shumë rrjete sociale, përfshirë X, për të hequr CSAM nga platformat e tyre.

techcrunch.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0